Instalacje fotowoltaiczne zostały zamontowane na budynkach przy ul. Wieniawskiego, Wrocławskiej, Poniatowskiego i Królowej Marysieńki. Spółdzielcy zapowiadają montaż kolejnych 125 paneli na czterech budynkach przy ulicach: Sikorskiego, Witosa i Wrocławskiej. Wyprodukowana energia elektryczna posłuży do oświetlenia części wspólnych budynków: klatek schodowych, korytarzy i piwnic. Spółdzielcy planują odprowadzać nadwyżki wytworzonego prądu do zewnętrznej sieci energetycznej.

Prosumencka instalacja w Jaworzu, źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu

Prosumencka instalacja w Jaworzu, źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu

Dzięki przedsięwzięciu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Jaworze zostanie ograniczona emisja gazu cieplarnianego CO2 o ponad 18 ton na rok.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczył na realizację całej inwestycji około 440 tys. złotych. Około 170 tys. złotych w tej kwocie to dotacja, pozostała część jest niskooprocentowaną pożyczką spłacaną przez 9 lat.

Na takie inwestycje dla dolnośląskich spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot do podziału jest 25 mln złotych z programu PROSUMENT (w tym: 16 mln pożyczki i 9 mln zł dotacji), które WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do pozyskania są środki na budowę i instalację m.in.: fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogeneracji.

O środki z tego programu do tej pory zawnioskowały spółdzielnie mieszkaniowe we Wrocławiu, Legnicy, Miliczu, Jaworze, Zawidowie i wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu, podobne instalacje działają już w Legnicy i we Wrocławiu.

Nabór wniosków trwa do 31.10.2016 r., umowy będą zawierane z beneficjentami do końca tego roku, a realizacja projektów musi się zakończyć do końca 2017 r.

Źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu