Co możemy zrobić z energią wyprodukowaną z modułów fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu? Z energią możemy robić dokładnie to samo co z prądem sieciowym.

Instalacja sieciowa to instalacja podłączona do sieci, w taki sposób, że może oddawać energię do sieci. Falownik synchronizuje się z siecią. Za energię oddaną do sieci otrzymujemy około 0,15zł/1kWh, a energia którą konsumujemy ma wartość ponad 0,60zł/1kWh ( z opłatą przesyłową), dlatego opłaca nam się konsumować na potrzeby własne. Przeciętne gospodarstwo domowe konsumuje jednak 20-30% wyprodukowanej energii na potrzeby własne.Instalacja wyspowa
może być podłączona do sieci, ale tylko na wejściu. Falowniki wyspowe są skonstruowane w ten sposób, że w sytuacjach kryzysowych można pobierać energię sieci, ale system ten nigdy nie będzie ona tej energii oddawała. Dlatego nadwyżki muszą być zgromadzone w akumulatorach. Instalacja wyspowa zawsze powinna mieć akumulatory.
Problemem związanym z instalacją wyspową to konieczność konfigurowania obwodów wydzielonych.
Możemy dodatkowo stworzyć instalacje mieszaną, sieciowo-wyspową, jednak rozwiązanie jest dość drogie i trudne do skonfigurowania od strony automatyki.