Prototyp nowego systemu off-grid o mocy 2 MW hiszpańskiej firmy Gamesa

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Prototyp nowego systemu off-grid o mocy 2 MW hiszpańskiej firmy Gamesa

Firma Gamesa, hiszpański producent turbin wiatrowych, zaprezentowała prototyp systemu zasilania off-grid o całkowitej mocy 2 MW.

Prototyp nowego systemu off-grid o mocy 2 MW hiszpańskiej firmy Gamesa (Źródło: Gamesa)

Opiera się on na 4 sposobach zasilania w energię - wykorzystuje turbinę wiatrową o mocy 850 kW, 816 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 245 kWp i trzy silniki Diesel’a, każdy o mocy 222 kW. Akumulator, będący ostatnim elementem systemu, może zgromadzić 500 kW mocy w sezonie letnim. 

Według producenta jest to pierwszy na rynku tego typu system o tak dużej mocy całkowitej. Zróżnicowanie zasilania w energię elektryczną pozwala dostosować tryb jego pracy do lokalizacji w taki sposób, aby wykorzystanie generatorów diesla było jak najmniejsze, a generacja mocy wystarczająca, aby zaspokoić potrzeby 400 rodzin.

 
Projekt ten jest kolejnym krokiem firmy w dążeniu do rozwiązania problemu generacji energii zrównoważonej. Jego niewątpliwą zaletą jest nie tylko to, że pozwoli na generację energii elektrycznej tańszej i bardziej przyjaznej środowisku poprzez wykorzystanie w projekcie dwóch źródeł energii odnawialnej. Przede wszystkim będzie on szansą na dostęp do energii w miejscach, gdzie przyłączenie do sieci elektroenergetycznej jest niemożliwe, a systemy off-grid stanowią podstawę dostępu do prądu.
 
Prezes firmy, Ignacio Martín, zwraca uwagę na fakt, że aktualnie więcej niż 1,2 miliarda osób na świecie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Projekt dedykuje między innymi Indiom, południowo-wschodniej Azji, Afryce, wyspom takim jak Haiti, Indonezja czy Filipiny, ale także wszelkim innym odległym zakątkom planety jak pustynie i dżungle.
 
Nie jest to dla firmy zupełnie nowe doświadczenie - pierwszy system off-grid Gamesy został zainstalowany na archipelagu Galapagos w 2007 roku i składał się z 3 generatorów Diesel’ i 3 turbin wiatrowych.
 
Źródło: gamesacorp.com