Prysznic, czy wanna? Jak rodzaj punktu czerpalnego wypływa na czas wygrzewania CWU?

deszczownica

Zastanawiałeś się kiedyś jak długość twojej kąpieli bądź wielkość deszczownicy wpływa na tempo rozbioru zbiornika CWU? Podczas jednej z odsłon Webinarowej Środy, ekspert firmy Panasonic Marek Skrzypek podpowiedział jak poprawnie dobierać wielkość zasobnika w obliczu zróżnicowania takich aspektów.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

deszczownica

Podziel się

Rodzaj i rozmiar ma znaczenie

Rodzaj punktu czerpalnego to bardzo istotna kwestia przy doborze pojemności zasobnika na c.w.u.. Podczas wizji lokalnej z inwestorem należy uzyskać jak najwięcej informacji o zwyczajach panujących w jego łazience. 

Przykładowo, jeżeli punktem czerpalnym w domu naszego klienta będzie wanna należy ustalić w jaki sposób rodzina będzie z niej korzystać. Należy wypytać czy w zwyczaju mają branie kąpieli jedna osoba po drugiej czy może jest to rozłożone w czasie.  

Ekspert zwraca również uwagę na takie aspekty jak wielkość deszczownicy.

Jeżeli klient korzysta z deszczownicy, to standardowy przepływ przez nią wynosi około 15-18 litrów na minutę. Zdarzają się też takie o przepływie nawet 30-40 litrów na minutę. Przy takim natężeniu zbiornik CWU możemy rozebrać na prawdę szybko.

wyjaśnia Marek Skrzypek, ekspert Panasonic

Poniżej prezentujemy tabelę z rozpisanymi trzema przypadkami rozbioru zbiornika CWU. Z tabeli można się dowiedzieć czy zastosowany zbiornik jest wystarczający co do wielkości zużycia.

W pierwszym przypadku mamy 300 litrowy zbiornik, a punktem czerpalnym jest wanna. Czterech domowników napełnia wannę i bierze półgodzinne kąpiele. Tym samym sumaryczny czas kąpieli trwa około dwie godziny, a czas wygrzewu zbiornika około 70-ciu minut. Zatem w tym przypadku z łatwością można zabezpieczyć odpowiednią do kąpieli ilość wody.

Marek Skrzypek, ekspert Panasonic
Rodzaj punktu czerpalnego a wpływ na rozbiór wody. Źródło: Webinarowa Środa GLOBENERGIA z udziałem Panasonic

Zobaczmy co się stanie, jeżeli zmienimy punkt poboru i ilość domowników. Tym razem przeanalizujmy przypadek 6-cio osobowej rodziny, korzystającej z wanny i prysznica z deszczownicą. Po 3 osoby bierze kąpiel we wannie po pół godziny, a pozostali członkowie rodziny przesiadują po 15 minut pod prysznicem. Wszystko dzieje się równolegle. Sumaryczny czas poboru wody to 1,5 godziny. Całościowe generowane zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 30 kWh. W tej sytuacji w zbiorniku zmagazynowane jest 16,67 kWh, czyli do dodatkowego dogrzania pozostaje prawie 385 dm3. Zajmie to około 1,8 godziny. Jest to dość długi czas oczekiwania. 

Nie zawsze 50 litrów na osobę jest wystarczające!

Dla porównania jako przypadek 3 przedstawiono tę samą sytuację, zmieniono jedynie wielkość zbiornika. 

Dzięki tej zmianie, czas wygrzewu CWU będzie krótszy od sumarycznego czasu kąpieli. Dlatego też ciepłej wody po prostu nie zabraknie.

Marek Skrzypek

Na początku mogło się wydawać, że pojemność zbiornika odpowiednia dla 6-cio osobowej rodziny, przyjęta według zwyczajowych norm (300 litrów, po 50 na osobę) spokojnie wystaczy. Jednak sposób rozbioru zbiornika w tym konkretnym przypadku wymusza dobór większego zasobnika. W przeciwnym przypadku komfort użytkowania CWU nie zostałby zachowany.

Artykuł sporządzono na podstawie Webinarowej Środy z Panasonic

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia