Przeciw a nawet zaPSEW przeciwko wiatrowym szrotom dla energetyki wiatrowej

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

wiatr-1

Używane wiatraki są często nawet kilkanaście razy tańsze od nowych turbin, sprawiają wrażenie solidnych i trwałych – ale to nie znaczy, że produkują prąd skutecznie, sprawnie i korzystnie dla Krajowej Sieci Energetycznej.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) wzywa do dyskusji na temat unormowania zasad budowy i instalacji turbin wiatrowych z demobilu.

Często pojawia się argument, że polskich inwestorów nie stać na nowe urządzenia, a te wycofywane i demontowane z Niemiec, Holandii, czy Danii mogą jeszcze popracować kilka lat. PSEW krytycznie ocenia takie działania – z danych Stowarzyszenia jasno wynika, że przestarzałe instalacje produkują prąd nie tylko mniej wydajnie, ale też mniej bezpiecznie.

– Każde urządzenie ma swoją wytrzymałość, dotyczy to również wiatraków. Trzeba też pamiętać, że elektrownie wiatrowe pracują czasami w ekstremalnych warunkach. Turbina musi sobie poradzić z huraganowym wiatrem, oblodzeniami, gwałtownymi ulewami. Wiatrak nie może zawieść! Postęp w nowych konstrukcjach działa na rzecz nie tylko poprawy efektywności, ale też na rzecz bezpieczeństwa - tłumaczy Krzysztof Prasałek prezes PSEW - Przypomnę, że trzęsienie ziemi oraz tsunami w marcu b.r. w Japonii nie zniszczyło żadnej farmy wiatrowej. Nawet położona nad brzegiem Oceanu Spokojnego farma Kamisu, znajdująca się w odległości 300 km od epicentrum trzęsienia ziemi, przetrwała bez uszkodzeń. Osiem z jedenastu farm największego japońskiego przedstawiciela sektora wiatrowego Eurus Energy Japan o łącznej mocy 174,9 MW nie przestało pracować nawet na chwilę. Pozostałe trzy musiały przerwać dostawy energii elektrycznej z powodu uszkodzenia sieci przesyłowych. To dowód na to, że nowoczesne turbiny wiatrowe mogą przetrwać nawet ekstremalne warunki. Niestety nie można tego powiedzieć o szrotach sprowadzanych z niepewnych źródeł, często demontowanych i montowanych chałupniczymi metodami.

Dlatego zdaniem PSEW niezbędne są uregulowania dotyczące używanych turbin wiatrowych, czy też tych o małych mocach. Według informacji przekazywanych przez Ministerstw Gospodarki, resort pracuje nad odpowiednim rozporządzeniem.

Według PSEW w rozporządzeniu powinien się pojawić zapis o wymaganiach dla wszystkich farm wiatrowych bez względu na ich wielkość Każdy park powinien być wyposażony między innymi w system regulowania mocy czynnej oraz napięcia i mocy biernej. Pozwoliłoby to operatorowi na efektywne i skuteczne wykorzystanie farmy odpowiednio do warunków wiatrowych.

Wg informacji PSEW w Polsce około połowa zainstalowanej mocy w wiatrakach pochodzi z używanych turbin.

Źródło: PSEW