Branża energetyczna przechodzi obecnie ciągłe transformacje. Nie tylko producenci energii stawiają na wzrost wykorzystania OZE. Tym razem, to Bank Pekao S.A. podejmuje kolejne działania związane z finansowaniem odnawialnych źródeł energii. Uruchomiona akcja kredytowa jest skierowana do przedsiębiorców i ma im pomóc w sfinansowaniu instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii na własny użytek.

Bank Pekao od lat jest bankiem finansującym znaczącą część inwestycji sektora energetycznego w Polsce. W coraz większym stopniu i coraz częściej finansujemy projekty z zakresu zielonej energii i efektywności energetycznej – powiedział Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Przedsiębiorcy prosumentami

Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy OZE, przedsiębiorcy stali się prosumentami. Teraz przedsiębiorstwa mogą inwestować w mikroinstalacje o mocy do 50 kWp, których montaż nie wymaga składania wniosku o pozwolenie na budowę czy koncesję. Sama instalacja zaś jest przyłączana do sieci na podstawie zgłoszenia do właściwego miejscowo zakładu energetycznego.

Zaraz po nowelizacji, Bank Pekao wychodzi przedsiębiorcom naprzeciw i oferuje pomoc w sfinansowaniu fotowoltaiki.

Nie tylko mikroinstalacje

Oferta banku obejmuje finansowanie instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii na własny użytek. Może dotyczyć zarówno mikroinstalacji, jak i instalacji większych niż 50 kWp, w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Kredyty przeznaczone na finansowanie paneli fotowoltaicznych mogą być zabezpieczone bezpłatną gwarancją BGK Biznesmax. Uzyskanie gwarancji wiąże się z możliwością otrzymania dopłaty do oprocentowania kredytu objętego gwarancją. Jest to dotacja refundująca zapłacone odsetki. Do końca 2020 roku stawka dopłaty do oprocentowania kredytu jest preferencyjna – wynosi 5 proc. – a w kolejnych latach będzie sięgać 3,3 proc. Obejmuje okres nie dłuższy niż 3 lata od daty uruchomienia kredytu.

Nasza oferta jest skierowana do małych i średnich firm, które chciałyby znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej. Inwestycje w mikroinstalacje, wsparte naszym kredytem, zwrócą się inwestorom w ciągu kilku lat, a koszty nie będą wysokie z uwagi na dopłatę do odsetek
z programu BGK Biznes Max. To ważna propozycja w ramach naszej strategii inwestowania w OZE – poinformowała Magdalena Zmitrowicz, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.nadzorująca Pion Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Nie tylko fotowoltaika

W ostatnich miesiącach Bank Pekao zrealizował szereg inicjatyw mających na celu zwiększanie efektywności energetycznej przez przedsiębiorców. W kwietniu bank podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na linię finansową dla małych i średnich przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim. Środki w wysokości 150 mln zł mają wspomóc projekty z zakresu wzrostu efektywności energetycznej firm.

W maju Pekao poinformowało o pozytywnej decyzji w sprawie udzielenia kredytu na sfinansowanie największej w Polsce lądowej farmy wiatrowej w miejscowości Potęgowo na Pomorzu. Jej łączna moc wyniesie 220 MW, dzięki pracy 81 turbin. Kredyt ma charakter konsorcjalny i udzieli go łącznie 5 banków, w tym Pekao (ponad 20 proc. udziału) i EBOiR. Współfinansowana przez Bank Pekao farma Potęgowo będzie miała wyraźny pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

W dobie zmian klimatu niezwykle ważny jest rozwój energetyki opartej na przyjaznych dla środowiska odnawialnych źródłach energii. Budowa farmy wiatrowej powstającej z myślą nie tylko o obecnych, ale także przyszłych pokoleniach, jest zgodna ze strategią rozwoju Banku Pekao jako jednej z najnowocześniejszych instytucji finansowych w Polsce – mówił wiceprezes zarządu Banku Pekao Tomasz Styczyński nadzorujący działalność Pionu Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

W Potęgowie powstanie 68 turbin o mocy 2,75 MW i wysokości do 110 metrów oraz 13 turbin o moc 2,5 MW i wysokości 98 metrów. Oba modele to turbiny trójosiowe, poziome, pod wiatr, o regulowanej wysokości i zmiennej prędkości. Prace budowlane już się rozpoczęły, a ich zakończenie zostało zaplanowane do połowy 2020 roku. Dzięki projektowi zostanie osiągnięty świetny efekt środowiskowy! Emisje zostaną zredukowane o ponad 514 tys. ton CO2 rocznie.

źródło: Bank Pekao S.A.

Redakcja GLOBEnergia