Jak wskazała Emilewicz, nowelizacja ustawy o OZE przyjęta wczoraj przez Stały Komitet Rady Ministrów przede wszystkim rozszerza prosumencką Polskę. Jest to jeden z etapów realizacji zapowiedzianego w styczniu programu Energia plus.

Przedsiębiorcy prosumentami – czy ta zmiana wejdzie w życie?

Najważniejszą zmianą w ustawie jest rozszerzenie statusu prosumenta na małych i średnich przedsiębiorców. Obecnie statusem prosumenta objęty może zostać właściciel domu jednorodzinnego, ale nie przedsiębiorca.

Przedsiębiorca, który założy instalację fotowoltaiczną będzie miał nie tylko prąd na swoje potrzeby. Ale także, jeśli wyprodukuje go w nadmiarze, będzie mógł go oddać do sieci dystrybucyjnych po to, aby w czasie, gdy słońce nie będzie świecić, móc go kupić z sieci ze znacznym opustem – zaznaczyła minister.

Według Emilewicz projekt powinien trafić do Rady Ministrów do dwóch tygodni projekt powinien trafić na Radę Ministrów. Emilewicz podkreśliła, że ma nadzieję, że w lipcu parlament przyjmie nowelizację.

Instalacja PV w ramach opustów nie tylko na dachu

Włączenie przedsiębiorców do grona prosumentów to nie jedyna zmiana jaką zapowiedziano w ramach programu Energia plus. Rząd zapewnia, że dąży do zmiany w systemie wsparcia prosumenckich mikroinstalacji uregulowanego w ustawie o OZE (system opustów), aby był jeszcze korzystniejszy. Zmiany dotyczyć mają zarówno gospodarstw domowych jak i dla MŚP.

Chcemy doprowadzić do sytuacji gdzie MŚP będzie chciał zainwestować cenę , która jest porównywalna do kwoty jaką trzeba wydać za zakup w leasingu średniej klasy samochodu, powiedziała podczas konferencji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

W planach rządu jest także umożliwienie montażu instalacji PV w ramach systemu opustów nie tylko na dachach, ale na terenie całej posesji.

Unijne przepisy przyspieszą zmiany w polskiej energetyce

Program Energia plus w swoich założeniach ma zapewnić polskim rodzinom, MŚP i JST możliwość budowania własnej energetycznej niezależności. Program chronić ma przed ryzykiem wzrostu cen energii, pomóc wypełnić zobowiązania wobec UE w zakresie udziału OZE w miksie energetycznym kraju oraz wspomagać działania na rzecz poprawy powietrza w Polsce. Decentralizacyjnym zmianom polskiej, węglowej elektroenergetyki sprzyjać też będą wchodzące w życie przepisy unijnego pakietu przepisów Czysta energia dla Wszystkich Europejczyków, stawiające wreszcie konsumenta w centrum rynku energii. Toczą się też prace nad polskim dziesięcioletnim Krajowym programem na rzecz energii i klimatu (tzw. KPEiK lub NECP) – dokumentem, do którego przedłożenia Komisji Europejskiej zobowiązane są w tym roku wszystkie kraje członkowskie. Zapisy KPEIK będą kluczowe m.in. dla planowania wydatków z przyszłego unijnego budżetu na lata 2021-2027.

Źródło: GLOBEnergia, Polskie Radio

Redakcja GLOBEnergia