Przedstawiono wytyczne dotyczące najlepszych praktyk na rzecz jakości cyklu życia fotowoltaiki

Europejskie stowarzyszenie energetyki słonecznej SolarPower Europe opracowało pierwsze w branży wytyczne dla najlepszych praktyk dotyczących jakości realizacji projektu fotowoltaicznego w całym cyklu jego życia.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Jak zauważa organizacja, branża fotowoltaiczna odnotowała spektakularny wzrost w ciągu ostatniej dekady. Wszystko wskazuje na to, że na niektórych obszarach Europy fotowoltaika potroi moce do 2030 roku. Podczas gdy rynek korzysta z szansy na wzrost, wyzwaniem jest zapewnienie długoterminowej jakości projektów fotowoltaicznych. W związku z czym SolarPower Europe opublikowało dokument „Lifecycle Quality Best Practice Guidelines Version 1.0”, który opisuje zarządzanie ryzykiem na wszystkich etapach projektu fotowoltaicznego. W publikacji znajduje się zestaw ustandaryzowanych definicji, wspólnych kluczowych terminów i interesariuszy. Dokument zostanie oficjalnie przedstawiony podczas konferencji „Solar Quality 2021”.

Walburga Hemetsberger, dyrektor generalna SolarPower Europe, wskazuje, iż według prognoz organizacji w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w Europie o 55 proc. do 2030 roku, kontynent musi zainstalować 870 GW mocy w fotowoltaice. Najnowsze wytyczne mają wesprzeć sektor w dostarczaniu wysokiej jakości, dobrze utrzymanych projektów słonecznych, które wzbudzają zaufanie publiczne i zaufanie inwestorów oraz stanowią podstawę wzrostu europejskiej energetyki słonecznej.

Ponadto zaktualizowano dwa kluczowe zestawy wytycznych dla poszczególnych faz tj. “Operation & Maintenance Best Practice Guidelines V5.0” oraz “Engineering, Procurement & Construction Guidelines V2.0”. Najnowsze wytyczne dotyczące najlepszych praktyk w zakresie eksploatacji i konserwacji (O&M) zawierają odnowiony zestaw zaleceń dotyczących farm fotowoltaicznych i instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych. Koncentruje się również na nowych innowacjach w technikach monitorowania i poprawie zrównoważonego rozwoju poprzez recykling modułów. Drugie wydanie wytycznych najlepszych praktyk dla fazy EPC (ang. engineering, procurement, construction) zawiera nowe zalecenia dla elektrowni fotowoltaicznych z instalacjami magazynowania energii odzwierciedlające ich rosnącą rolę w integracji mocy fotowoltaicznej z sieciami energetycznymi. Oba zestawy wytycznych przyjmują bardziej zintegrowane podejście do bezpieczeństwa i higieny pracy w nowym rozdziale dotyczącym zdrowia, bezpieczeństwa, ochrony i środowiska.

- Raporty te stanowią solidny fundament pod nadchodzącą ekspansję słoneczną w Europie. Oprócz ustalonych najlepszych praktyk, po raz pierwszy opracowaliśmy nadrzędne wytyczne dla całego cyklu życia elektrowni słonecznej. Dokumenty te stanowią plan bezpiecznego i zrównoważonego dostarczania wysokiej jakości projektów, które pracują na najwyższy potencjał i pozostawiają za sobą najmniejsze ślady – komentuje Adele Ara, szefowa globalnych operacji biznesowych w Lightsource BP i przewodnicząca grupy Lifecycle Quality Workstream, która opracowała wytyczne.

Prof. dr Ralph Gottschalg, dyrektor Fraunhofer CSP i wiceprzewodniczący Lifecycle Quality Workstream podkreślił, że zestaw wytycznych po raz pierwszy w branży nie bierze pod uwagę konkretnej fazy w cyklu życia aktywów PV, ale wpływ jednej fazy na drugą. Pomoże to jeszcze bardziej obniżyć koszty cyklu życia fotowoltaiki, co przełoży się na jeszcze większą konkurencyjność projektu.

Źródło: SolarPower Europe