Podziel się
Wybierając komponenty fotowoltaiczne, w głównej mierze skupiamy się na modułach fotowoltaicznych i na falownikach.
Kolejnym ważnym elementem jest konstrukcja wsporcza, a wraz z nią wszystkie elementy montażowe. Na polskim rynku oferowane są rożnego rodzaju konstrukcje wsporcze, dostosowywane indywidualnie do pokrycia dachowego, lokalizacji, istniejącej infrastruktury podziemnej.
Odnośnie instalacji dachowych, wyróżniamy konstrukcje na dach płaski, jak i na dach skośny. Proponowane przez producentów konstrukcje na dach płaski cechują się łatwością montażu i lekkością. Można wśród nich znaleźć konstrukcje samonośne, czyli takie, które same się dociążają, np. betonowymi bloczkami. Takie konstrukcje nie wymagają mocowania do dachu, więc nie naruszają tym samym jego szczelności.
Biorąc pod uwagę materiał samej konstrukcji wsporczej, generalnie wyróżniamy trzy jej rodzaje:
• Konstrukcje wykonane w pełni z metali nierdzewnych, jak stal nierdzewna i aluminium.
• Konstrukcje wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo i aluminium oraz połączeń z stali nierdzewnej.
• Konstrukcje wykonane w całości ze stali ocynkowanej ogniowo.
Przeprowadzony wśród producentów research pokazał, że oprócz trzech najczęstszych rodzajów konstrukcji, stosuje się również te wykonane ze stali kwasoodpornej, aluminium ekstrudowanego czy stali galwanizowanej. Przy wyborze konstrukcji warto zwrócić uwagę na fakt, że jej cena zależy właśnie od rodzaju materiału, z którego jest wykonana. I tak dla przykładu, najtańsza jest konstrukcja wykonana w całości ze stali ocynkowanej. Konstrukcja mieszana ze stali ocynkowanej i aluminium jest o ok. 7–10% droższa od stalowej. Najdroższa jest ta w pełni aluminiowa i kosztuje średnio ok. 30–35% więcej niż ta ze stali ocynkowanej.
W kwartalniku GLOBEnergia 2/2016 przygotowaliśmy zestawienie i porównanie konstrukcji fotowoltaicznych dostępnych na polskim rynku. Zestawienie obejmuje 15 różnych modeli konstrukcji z rozróżnieniem na konstrukcje dachowe i naziemne takich producentów jak Corab Sp. z o.o., Remor SA, Mounting Systems GmbH, której dystrybutorem w Polsce jest firma PozEnergy, Alumero Metal Components Sp. z o. o. i LORENZ-Montagesysteme GmbH oraz Hewalex. Odpowiadamy na pytania ile kosztują konstrukcje i od czego zależy ich cena, oraz jak bardzo obciążają dach? Porównujemy preferowaną orientację modułów, zakres kątów pochylenia modułów i warunki gwarancji.
Zapraszamy do wydania GLOBEnergia 2/2016! W tym wydaniu również TOP50 Systemy monitoringu falowników i TOP 50 Pompy ciepła do cwu!