Przegrzewanie się magazynu energii – jak sobie z tym poradzić?

magazyn energii

Przegrzewanie jest zjawiskiem powszechnym i dotyka większości urządzeń wyposażonych w baterie. Często zapomina się jednak, że to zjawisko może dotyczyć także magazynów energii. Zbyt wysoka temperatura otoczenia może zaburzyć funkcjonowanie takiego urządzenia. Zatem w jakich warunkach powinien pracować magazyn energii? Jak zapobiegać jego przegrzaniu? Nad tym tematem pochylimy się razem z Mykhailo Sorochynskyim z firmy BMZ Poland. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

magazyn energii

Podziel się

Przegrzewanie się magazynu energii jest zjawiskiem poważnym, który może doprowadzić nawet do awarii systemu. Na szczęście obecne na rynku magazyny energii posiadają szereg zabezpieczeń, które chronią użytkowników np. przed wystąpieniem pożaru. Niemniej jednak nie powinniśmy bagatelizować kwestii odpowiedniego umiejscowienia magazynu energii ze względu na temperatury otoczenia. Urządzenie nie może znajdować się w pomieszczeniu o zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej temperaturze. Tak więc jakie warunki są najlepsze dla pracy magazynu energii?

Optymalne zakresy temperatur baterii

Wydajność baterii w magazynie energii pozostaje w ścisłym związku z jej temperaturą. W specyfikacji każdego urządzenia tego typu powinien znaleźć się zapis o optymalnych temperaturach jego pracy. Jak podaje Mykhailo Sorochynskyi z firmy BMZ, można przyjąć, że bateria będzie pracowała najlepiej w zakresie temperatur 10-30°C. Wtedy to akumulator będzie funkcjonował z niemal stuprocentową wydajnością. Potencjalne straty, na przykład na przewodach, są w takiej sytuacji dość niskie. 

Co ciekawe, magazyn energii nie działa na zasadzie: im niższe temperatury, tym wyższa wydajność. Otóż jak podaje ekspert, w temperaturze 0°C bateria będzie pracowała z mocą na poziomie 70%. I tak będą to jednak dużo lepsze warunki niż w momencie, gdy temperatura akumulatora sięgnie 60°C - wtedy będzie on pracował z mocą na poziomie zaledwie 10%. 

Dlatego gdy montujemy magazyn u klienta lub u siebie w domu zawsze zwracamy uwagę, aby temperatura baterii znajdowała się w optymalnym zakresie 10-30°C. Ma to duży wpływ na żywotność całej instalacji

podkreśla ekspert z firmy BMZ.

Temperatura a żywotność baterii

Jak zauważył ekspert, temperatura, w jakiej pracuje magazyn energii wpływa bezpośrednio na żywotność baterii. Systematyczne przegrzewanie się ogniw bateryjnych przyspiesza ich degradację, a co za tym idzie, zmniejsza pojemność magazynu energii. Producenci magazynów energii powinni umieszczać w specyfikacjach swoich urządzeń zapisy o optymalnych temperaturach ładowania, rozładowywania i magazynowania energii. Temperatury, w jakich pracują akumulatory wpływają także na ich gwarancję. Producenci zakładają, jaką pojemność zachowa magazyn energii po upływie pewnego okresu czasu, jeżeli był użytkowany w danym zakresie temperatur. Tak więc niezwykle istotne jest, gdzie umieścimy nasz magazyn energii i czy zapewnimy mu odpowiednie chłodzenie. 

Jak zapobiec przegrzewaniu?

Bateria w magazynie energii jest w stanie automatycznie zmniejszyć swoją moc ze względu na wysoką temperaturę otoczenia. Jest to jeden ze sposobów ochrony przed przegrzaniem się urządzenia. Możliwe jest również zamontowanie dodatkowych systemów chłodzących magazyn. Można do nich zaliczyć np. wentylator, który włącza się w momencie, gdy temperatura otoczenia przekroczy 30°C. Powszechnie stosowany jest także system chłodzenia cieczą (wodą lub chłodziwem). Ponadto magazyn energii może zostać wyposażony w różnej maści czujniki, które będą wykrywały podwyższenie temperatury. 

W przypadku przegrzania magazynu takie czujniki wysyłają do użytkownika alert. Wówczas najlepszym wyjściem będzie jak najszybsze wyłączenie urządzenia. 

Artykuł powstał na podstawie materiałów z cyklu Webinarowa Środa

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia