Przejedziesz traktorem pod panelami – nowa konstrukcja do agrofotowoltaiki

Producenci konstrukcji fotowoltaicznych prześcigają się w pomysłach na konstrukcję fotowoltaiczną do agrofotowoltaiki. Szukają optymalnego rozwiązania, które pozwoli na wysokie uzyski energii z modułów fotowoltaicznych bez negatywnego wpływu na zbiory upraw. Kolejnym rozwiązaniem z tego zakresu jest konstrukcja agrofotowoltaiczna opracowana w Korei Południowej. Opracowana konstrukcja ma być umieszczona na takiej wysokości, która umożliwi przejazd ciężkich maszyn rolniczych.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Agrofotowoltaika

Potrzeba pozyskiwania kolejnych gruntów pod farmy fotowoltaiczne oraz utrzymania zbiorów na stałym poziomie przyczyniły się do powstania idei agrofotowoltaiki. Idea ta polega na stosowaniu specjalnych konstrukcji fotowoltaicznych, które można montować nad uprawami rolnymi - np. w sadach lub plantacjach. Stosowanie takich konstrukcji pozwala nie tylko na produkcję energii elektrycznej ze słońca, ale także zbiory produktów rolnych. Fotowoltaika nad uprawami może również stanowić zadaszenie, które może uchronić rośliny przed szkodliwym działaniem wiatru, deszczu, gradu, czy upałów. Agrofotowoltaika nie jest jeszcze powszechna, jednakże już w najbliższej przyszłości może się to zmienić, za sprawą innowacyjnych rozwiązań.

Maszyny rolnicze pod fotowoltaiką

Do innowacyjnych rozwiązań mogą należeć np. mobilne instalacje fotowoltaiczne dla agrofotowoltaiki, o których pisaliśmy TUTAJ. Fotowoltaika na gruncie może także bez modyfikacji współgrać z uprawami czosnku niedźwiedziego, łąkami kwietnymi dla pszczół oraz łąkami pod wypas owiec. Podstawowym ograniczeniem agrofotowoltaiki jest ograniczenie w wykorzystaniu maszyn rolniczych. Tę kwestię chce rozwiązać firma East-West Power, która uruchomiła instalację fotowoltaiczną o mocy 300 kW na plantacji ryżu w Korei Południowej. To rozwiązanie polega na umieszczeniu modułów słonecznych na wysokości 4 metrów, co umożliwia pracę ciężkich maszyn rolniczych. Zbudowany system składa się z trzech konstrukcji po 100 kW i znajduje się w pobliżu południowokoreańskiego miasta Ulsan.

581,7 kW na hektar

System zajmuje łączną powierzchnię około 0,5157 hektara. Oznacza to, że dzięki temu rozwiązaniu, w przeliczeniu na 1 ha można uzyskać 581,7 kW. W przypadku tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych na gruncie, przy optymalnym rozmieszczeniu można uzyskać około 750 kW na 1 ha (maksymalnie nawet 1 MW na 1 ha przy większym zagęszczeniu modułów). Dzięki tej konstrukcji w dalszym ciągu jesteśmy w stanie zainstalować na gruncie 77 proc. mocy względem optymalnego wykorzystania gruntu jedynie na cele produkcji energii ze słońca. Dodatkowo fakt, że moduły są zainstalowane na wysokości 4 metrów ma ułatwić uprawy i umożliwić przejazd ciężkich maszyn pod konstrukcjami montażowymi.

Zyski z eksploatacji obiektów w Korei zostaną przeznaczone na rzecz lokalnej społeczności. Środki te posłużą wspieraniu samodzielności wsi i rewitalizacji lokalnej społeczności.

Źródło: pvmagazine.com, GLOBENERGIA.

Zobacz również