Aktualności Aktualności

Przełom w walce ze smogiem: od 1 października kopcące kotły zakazane

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Mało wydajne, silnie zanieczyszczające kotły na węgiel i drewno już wkrótce zostaną wycofane ze sprzedaży. W dniu 5.09.2017 w Dzienniku Ustaw RP opublikowano podpisane przez ministra Morawieckiego  rozporządzenie o standardach dla kotłów, eliminujące przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2017 r.

Nowe standardy dla kotłów sprawią, że kopciuchy trafią do lamusa

To bardzo ważna decyzja Ministerstwa Rozwoju,  powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego – Polska dołącza do grona państw, w których ta przestarzała, szkodliwa technologia będzie zakazana. W Polskim Alarmie Smogowym czekaliśmy na tę regulację od lat postulując jej wprowadzenie. Upominała się o nią również Najwyższa Izba Kontroli oraz szerokie grono ekspertów zajmujących się tematyką kotłów. Pamiętajmy, że dotychczas każdego roku na polskim rynku sprzedawano około 150 tys. kopciuchów, czyli pozaklasowych kotłów na węgiel. Produkują one nawet do 20 razy więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne kotły. Ten patologiczny proceder właśnie się kończy. Kopciuchy przestaną wreszcie zatruwać powietrze, którym oddychamy – dodaje.

Od 1 października nie będzie wolno palić (w) byle czym

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2017 roku i zakazuje produkcji kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5. Kotły niższej klasy wyprodukowane przed 1 października 2017 r. będzie można sprzedawać do 1 lipca 2018 roku.

Ministerstwo Rozwoju wykonało pierwszy krok w stronę poprawy jakości powietrza w Polsce. Prawdopodobnie rząd przeprowadzi również inne związane z tym działania, które zapowiedział jeszcze w styczniu.

Mieliśmy mieć normy węgla w pierwszym kwartale tego roku. Zbliża się jesień a my wciąż czekamy– powiedział Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Równie istotne jest uruchomienie długo wyczekiwanych programów dla najuboższych, które pomogą tej grupie w wymianie ogrzewania i ocieplaniu domów. Zanieczyszczanie powietrza poprzez spalanie śmieci i węgla najgorszej jakości jest bowiem często związane z niedostatkiem – nieraz robią to ludzie, których nie stać na lepszy opał.  Rząd musi przeciwdziałać zjawisku tzw. ubóstwa energetycznego. Na razie działania rządu w tej sprawie kończą się na obietnicach.

Ministerstwo Rozwoju wykonało pierwszy radykalny, niezwykle istotny krok w kierunku walki ze smogiem. Pozostaje pytanie czy do walki z zanieczyszczeniem powietrza w jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej dołączą pozostałe ministerstwa, między innymi Ministerstwo Energii.

Pułapka jesiennych wyprzedaży - co się dzieje, gdy towar jest wycofywany z rynku

W związku z zapowiedzianym zakazem sprzedaży kotłów nie spełniających nowo ustalonych wymagań, który ma wejść w życie od 1 października bieżącego roku, istnieje spora szansa, że producenci i handlowcy będą starali się bardzo szybko pozbyć pozostałego towaru - zanim zostanie on wycofany ze sprzedaży. W takim wypadku można się spodziewać, że we wrześniu ceny przestarzałych kotłów drastycznie spadną - po to, aby zostały wykupione przed wyznaczonym terminem. Kupując kocioł, należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, czy spełnia nowe normy, a przede wszystkim - nie ulec magii wyprzedaży.

Link do rozporządzenia: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//526/12290459/12381988/dokument277446.pdf

Link do rekomendacji KERM dla Rady Ministrów z 17 stycznia 2017:

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/decyzje-rzadu/rekomendacje-komitetu-ekonomicznego-rady-ministrow-w-sprawie-dzialan.html

Źródło: Informacja Prasowa PAS, Smog LAB