O pracach nad projektem ReProSolar poinformował koncern energetyczny Veolia. Obecnie opracowywany jest kompletne rozwiązanie recyklingowe, które umożliwi w pełni odzyskanie wszystkich surowców. Najważniejsze z nich to krzem, srebro oraz szkło. Odzyskane materiały będzie można ponownie wykorzystać do produkcji modułów.

Projekt realizowany jest z firmami partnerskimi sektora publicznego i prywatnego, które działają już w łańcuchu wartości obszaru recyklingu komponentów fotowoltaicznych. Firma poinformowała, że projekt finansuje Unia Europejska, która przeznaczy środki w wysokości 4,8 mln euro za pośrednictwem EIT RawMaterials. Projekt jest wspierany przez Innovation Community w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT)

ReProSolar skupia się na innowacyjnym zarządzaniu wycofanymi z eksploatacji modułami fotowoltaicznymi. Dotychczasowy kierunek rozwoju branży fotowoltaicznej zakłada budowę gospodarki o obiegu zamkniętym w celu zmniejszenia ilości odpadów i zachowania cennych surowców.

– Nasz proces opiera się na nowej technologii delaminacji (rozwarstwienia – przyp. red.), która jest w stanie skutecznie oddzielić ogniwa słoneczne od szklanej płyty. Innowacyjne procesy fizykochemiczne umożliwiają odzyskanie wszystkich materiałów bez konieczności rozdrabniania modułów fotowoltaicznych – wyjaśnia kierownik projektu Antoine Driancourt z Veolia Umweltservice.

Ekspert dodał, że żadna obecna technologia przemysłowa na świecie nie jest w stanie odzyskać srebra i krzemu z ogniw słonecznych w bardzo wysokiej czystości. – Byłby to poważny przełom dla całej branży fotowoltaicznej pod względem obecnych standardów recyklingu – podkreśla Driancourt.

Projekt badawczy jest wspierany przez EIT RawMaterials, Innovation Community w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) pod numerem projektu 20028. Finansowanie trwa od lutego 2021 r. i kończy się w styczniu 2025 r.

Wykonalność na skalę przemysłową zostanie przetestowana przez partnerów FLAXRES w Dreźnie i ROSI Solar w Grenoble do końca 2021 roku. Do 2023 roku 5 tys. ton wycofanych z eksploatacji modułów fotowoltaicznych ma być przetwarzanych rocznie w systemie demonstracyjnym.

Krytyczne działania na poziomie politycznym

Kwestia opracowania skutecznych metod recyklingu modułów fotowoltaicznych oraz ich wdrożenie nie jest już tylko wyzwaniem branżowym. Unia Europejska planuje oprzeć transformację energetyczną na źródłach OZE, w tym fotowoltaice. Branża wskazuje, że potrzebne są pilne działania w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2) i ochrony cennych zasobów i surowców. OZE oraz narzędzia zwiększające efektywność energetyczną mogą wpłynąć w 90 procentach na realizację celów dekarbonizacji gospodarki. W ciągu najbliższych kilku lat pierwsze zainstalowane wiele lat temu systemy fotowoltaiczne będą osiągały już kresu swojej użyteczności.

Źródło: Veolia

Redakcja GLOBEnergia