Niemal każdy liczący się producent samochodów ma lub intensywnie pracuje na linią samochodów elektrycznych, które przyczynią się do zwiększenia jakości życia użytkowników. Według różnych szacunków w samych Stanach Zjednoczonych transport odpowiada za ok. 30% emisji gazów cieplarnianych, więc zmiany, które zachodzą w branży motoryzacyjnej są pozytywnym przejawem na rzecz środowiska naturalnego. O działaniach branży motoryzacyjnej mających na celu wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii można przeczytać TUTAJ.

Fotowoltaiczna ładowarka do e-pojazdów – krok w kierunku bezemisyjnego transportu

Jedna z amerykańskich firm wprowadziła do sprzedaży przenośną, fotowoltaiczną stację do ładowania e-samochodów, która jest zasilana energią słoneczną. Prąd produkowany przez moduły fotowoltaiczne zainstalowane na stacji jest magazynowany w baterii o pojemności 10 lub 20 kWh, a MPPT optymalizuje poziom naładowania baterii. Samochody czy skutery elektryczne można ładować również bezpośrednio z wykorzystaniem energii słonecznej. Wieczorem energia z baterii wykorzystywana jest do oświetlenia ulicznego lub przesyłana do sieci publicznej.

Konstrukcja przenośnej fotowoltaicznej ładowarki została zaprojektowana tak, żeby wytrzymać niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto jest łatwa w transporcie i montażu – może być holowana przez inne samochody, żeby zasilać urządzenia elektryczne w różnych miejscach wedle zapotrzebowania. Do montażu wystarczy praca jednej osoby przez około 30 minut, a obsługa i utrzymanie jest minimalne. Mobilna stacja ładowania działa niezależnie i nie wymaga zewnętrznego zasilania.

Dwa warianty mobilnej stacji ładowania

Mobilna stacja do ładowania EV jest dostępna w dwóch wariantach: z dwoma i czterema kołami. W obu wersjach nominalna moc wyjściowa AC wynosi 4,8 kW, a dzienna produkcja energii elektrycznej wynosi 10 kWh (na podstawie specyfikacji producenta). Pojemność baterii wynosi odpowiednio 10 kWh i 20 kWh, a szacunkowy okres działania wynosi 5 lat. Ładowarka wyposażona jest w oświetlenie LED o mocy odpowiednio 200 W i 400 W, które może być wykorzystywane jako oświetlenie uliczne.

Przenośna stacja jest kompletna, nie wymaga pozwoleń, budowy specjalnej infrastruktury, ani przyłączeń elektrycznych. Umożliwia jednoczesne ładowanie trzech samochodów elektrycznych, a do jej obsługi wystarczy tylko jedna osoba. Zasilanie urządzeń elektrycznych może odbywać się w nocy, dzięki wbudowanej baterii albo bezpośrednio z energii słonecznej, dzięki zainstalowanym modułom fotowoltaicznym o wysokiej sprawności.

Przewaga takiego rozwiązania nad stacjonarnymi ładowarkami sieciowymi jest taka, że oprócz mobilności, 100% energii pochodzi ze słońca, co dodatkowo umacnia trend bezemisyjnego transportu.

Wszędzie tam gdzie jest niezakłócony dostęp do promieniowania słonecznego

Mobilną fotowoltaiczną stację do ładowania elektrycznych środków transportu można wykorzystać wszędzie tam gdzie jest niezakłócony dostęp do promieniowania słonecznego, a zdolność do łatwego przemieszczania czyni ze stacji atrakcyjną alternatywę dla innowacyjnego inwestora nie tylko z branży motoryzacyjnej.

Udział fotowoltaiki w rozwoju elektromobilności może przynieść korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego. Duet bezemisyjnego źródła energii oraz bezemisyjnego transportu poprawia jakość życia i stan zdrowia ludzi na całym świecie.

Źródła: mobileevcharger.com wri.org

Erwin Kita

Redaktor GLOBEnergia