Sprawność modułu jako kluczowy element wyboru

Pierwszą reakcją producentów na tą sytuację stało się podniesienie cen, często tłumaczone przez wzrost kwot krzemu, miedzi oraz innych materiałów niezbędnych do produkcji modułów, folii EVA oraz szkła.

Kolejnym powodem wzrostu popytu jest pojawienie się w Chinach przetargów na łączną moc, liczoną w dziesiątkach gigawatów. Ze względu na specyfikę wsparcia branży fotowoltaicznej w Chinach, najkorzystniejsze staje się uruchomienie farmy w ostatnich miesiącach roku. W szczególności problem ten odbije się na modułach wysokiej mocy, które cieszą się największym zainteresowaniem. Jest to w dużej mierze spowodowane działaniami przedstawicieli handlowych, którzy sugerując wybór konkretnego modułu, posługują się tylko i wyłącznie parametrem mocy. W praktyce często okazuje się, że moduły o mniejszej mocy wykonane są z użyciem nowocześniejszej technologii. Można łatwo to zweryfikować, porównując sprawności modułów. Im jest ona wyższa, tym bardziej zaawansowaną technologię w nich zastosowano oraz zmniejszono powierzchnię w przeliczeniu na wat mocy.

Korzyści płynące z modułów mniejszych rozmiarów

Rozmiar modułów jest często pomijalnym parametrem, nierzadko jednak istotniejszym od wysokiej mocy. Mniejszy gabaryt przede wszystkim daje większą swobodę w rozplanowaniu ułożenia na dachu, co w nowoczesnych domach, posiadających często kilka małych połaci dachu jest szczególnie istotne. Mniejsze rozmiary modułu stanowią również ułatwienie w transporcie i przenoszeniu modułów na miejscu montażu. Paradoksalnie instalacje z większą ilością modułów
o sumarycznej mniejszej mocy mogą generować większe uzyski energii. W takim przypadku okazuje się, że instalacja przy niższej mocy osiąga wyższe napięcie, a z kolei falowniki najczęściej osiągają wyższe sprawności przy wyższym napięciu.

Pewność dostaw modułów mniejszych mocy

Powyższe argumenty w połączeniu z zapowiadaną przez producentów ograniczoną dostępnością modułów o wysokiej mocy, sugerują zwrócenie uwagi na moduły o niższych mocach. Okazać się może, że będą to jedyne moduły, które dadzą pewność dostaw i pozwolą nie zmieniać na ostatnią chwilę modułów wcześniej zaproponowanych do instalacji klientowi.


Materiał sponsorowany

Keno