Przyjemne z pożytecznym, czyli fotowoltaika do ogrodu
Włoska firma Giulio Barbieri Outdoor Solutions właśnie ogłosiła swój nowy produkt - fotowoltaiczną pergolę, która może być połączona z magazynem energii o pojemności do 5 kWh. Na dachu konstrukcji można umieścić panele fotowoltaiczne o mocy od 3 do 5 kW. Takie rozwiązania to przykład na to, jaką wagę przykłada się obecnie do efektywnego wykorzystania otaczającej nas przestrzeni na cele energetyczne.
Podziel się
Firma nazwała swój nowy produkt “Eclettica Solar Power”. Pergola jest odporna zarówno na deszcz, jak i śnieg. Konstrukcja może być wyposażona w systemy fotowoltaiczne o mocach wynoszących 3,06 kW, 4,08 kW lub 5,10 kW. Moduły te są wykonane w technologii half-cut, czyli ogniw ciętych na pół. Do solarnej pergoli można dołączyć jeden lub dwa magazyny energii. Jak zapewnia firma, oferuje ona swoim klientom wysoko wydajne rozwiązania w zakresie magazynowania energii w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynku.
Dodatkowo pergola jest połączona z falownikiem o mocy 4 kW, który umożliwia przyłączenie jednego lub dwóch zewnętrznych akumulatorów o pojemności do 5 kWh każdy. Takie rozwiązanie zapewnia około 10 000 cykli ładowania i rozładowania. Według zapewnień firmy taki system jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne dla 5-osobowej rodziny.
Ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych?
To nie jedyne tego typu rozwiązanie, które może sprawdzić się w przydomowym ogrodzie. Przykładowo niemiecka firma Green Akku wprowadziła na rynku solarne ogrodzenia. W tym wypadku moduły są mocowane pionowo do ogrodzeń. Według firmy takie rozwiązanie pozwala na lepszą wydajność systemu w momencie, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Green Akku zaleca mocowanie modułów do ogrodzeń ustawionych w kierunku południowym lub wschód-zachód. Tym sposobem energia jest wytwarzana głównie rano i wieczorem, kiedy może być zużyta na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego. Aby spełnić te wymagania, moduły PV używane jako ogrodzenia muszą być bifacjalne. Tym samym mogą one wytwarzać energię kiedy promienie słoneczne padają na nie od frontu lub z tyłu.
Green Akku nie jest jedyną niemiecką firmą, która interesuje się technologią solarnych ogrodzeń. Next2Sun już w 2021 roku zaprezentowało bliźniacze rozwiązanie. Jak przekonuje spółka, istnieje kilka wariantów ogrodzenia z możliwością dostosowania go do wykorzystania w domach, w biznesie i przede wszystkim - w rolnictwie. Rozwiązanie jest przeznaczone dla właścicieli domów, przedsiębiorców i rolników, którzy nie mają możliwości zamontowania instalacji PV na dachu. Jednak o ile producenci przekonują, że pionowe instalacje fotowoltaiczne, także w postaci ogrodzeń, są wydajne, to często zapominają o tym, jak ważne jest otoczenie takiej instalacji. Jeśli chcielibyśmy zaimplementować pionowe instalacje w swoim ogrodzie, musielibyśmy zwrócić uwagę na zacienienie. Pracę takiego systemu zaburza cień wywołany przez okoliczne drzewa, budynki, a nawet wysoką trawę. Tak więc montaż solarnych ogrodzeń nie ma zbyt dużego uzasadnienia, chyba że mieszkamy na otwartej przestrzeni. Pionowe instalacje fotowoltaiczne mogą mieć swoje zastosowanie również w rolnictwie. W przypadku pól i pastwisk występuje mniejszy problem z ewentualnym zacienieniem instalacji.
Optymalne wykorzystanie przestrzeni
Biorąc pod uwagę solarne ogrodzenia lepszym pomysłem jest skupienie się na implementacji fotowoltaiki na przykład na dachach - nie tylko domów, ale także szop czy wiat samochodowych. Wracając do włoskiego przedsiębiorcy, Giulio Barbieri - jego firma posiada w swojej ofercie właśnie solarną wiatę samochodową. Konstrukcja jest wyposażona w system fotowoltaiczny i magazyn energii o mocy 6,08 kW. W tym wypadku wiata również jest podpięta do falownika hybrydowego, który tak jak w przypadku pergoli, umożliwia dołączenie kolejnych akumulatorów do systemu. Wiata składa się z 16 modułów typu half-cut o mocy 380 W każdy.
Tak więc implementacja fotowoltaiki w przydomowych ogrodach opiera się w głównej mierze na wykorzystaniu dostępnych przestrzeni dachowych. Mowa tu o pergolach, tarasach, wiatach i tym podobnych. Możliwe, że w najbliższych latach doświadczymy wzrostu zainteresowania systemami PV w ogrodach. Jest to podyktowane głównie chęcią zwiększenia samowystarczalności energetycznej gospodarstwa domowego.
Źródło: pv-magazine.com, globenergia.pl