Zazwyczaj każdy inwestor w pierwszej kolejności przed podjęciem decyzji zakupowej analizuje i porównuje moduły fotowoltaiczne i falowniki, następnie systemy montażowe, akcesoria elektryczne i inne. Pływające farmy fotowoltaiczne to swoiste novum w Polsce, głównie ze względu na nieliczne tego typu inwestycje, np. mikroinstalacja fotowoltaiczna należąca do Energa Wytwarzanie oraz brak wystarczających informacji na temat m.in. systemów montażowych czy wpływie na środowisko naturalne.

Pionier w produkcji systemów montażowych do pływających elektrowni PV (FPV – Floating Photovoltaics)

Francuska firma specjalizująca się w pływających farmach fotowoltaicznych Ciel & Terre ma na swoim koncie ponad 350 MWp zainstalowanych na powierzchni wody, na całym świecie. W pierwszych latach działalności firma funkcjonowała w obszarze systemów montażowych gruntowych i dachowych. Jednak wraz z dynamicznym rozwojem firma poszerzyła swoja ofertę o produkcję pływających systemów montażowych, co z perspektywy czasu okazało się strzałem w dziesiątkę. Od 2013 r. profil działalności firmy skupił się wyłącznie na pływających farmach fotowoltaicznych, co doprowadziło Ciel & Terre do pozycji lidera w tym segmencie systemów montażowych w branży fotowoltaicznej. Pierwsza megawatowa elektrownia na powierzchni wody została wybudowana w Japonii i miała moc 1,1 MWp.

Innowacyjne portfolio produktowe dostosowane do wymagań rynkowych i potrzeb inwestorów

Opatentowana przez Ciel & Terre technologia służąca do montażu modułów fotowoltaicznych na powierzchni wody została uznana jako niezawodna i prosta w montażu. Modułowy system montażowy oparty o technologię tej firmy umożliwia budowę megawatowych pływających farm fotowoltaicznych, przyczyniając się tym samym do bardziej korzystnego bilansu energetycznego. Niższe koszty inwestycyjne to krótszy czas zwrotu z inwestycji w pływającą farmę fotowoltaiczną. System  składa się z modułowych pływaków przypominających klocki „lego” które łączy się w rzędy. Opatentowany system wykonany jest z nadającego się do recyclingu polietylenu o dużej gęstości (HDPE).

System pozwala na utrzymanie modułów fotowoltaicznych nad wodą, a jednocześnie jest odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, deszcz i śnieg. Może być zastosowany na wielu rodzajach zbiorników wodnych, np. na zaporze wodnej, zbiorniku irygacyjnym, jeziorze kamieniołomowym czy zbiorniku wodnym przy odkrywce węgla brunatnego. W celu utrzymania wysokich standardów produkcji wszystkie elementy montażowe poddawane są niezależnym testom technicznym pod kątem niezawodności, efektywności i trwałości systemu montażowego. Potwierdzeniem wysokiej jakości systemu montażowego jest 10-cio letni okres gwarancji w opcji standardowej, z możliwością przedłużenia do 25 lat, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo inwestycji.

Pływający system fotowoltaiczny będący alternatywą do naziemnego systemu montażowego pod kątem niezawodności i opłacalności może być również częścią stacji uzdatniającej wodę, co jest dodatkową korzyścią dla inwestora.

Schemat budowy systemu montażowego:

1. GŁÓWNY PŁYWAK DO MONTAŻU MODUŁU FOTOWOLTAICZNEGO
2. DRUGI WSPIERAJĄCY PŁYWAK
3. TRZPIEŃ ŁĄCZĄCY
4. SZYNA DO MONTAŻU MODUŁU NA PŁYWAKU
5. KOMPATYBILNY Z MODUŁAMI PV Z 60. i 72. OGNIWAMI

 

Do wybudowania elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MWp potrzeba około 1,5 ha gruntu, który z roku na rok jest coraz droższy, również w Polsce. Montaż paneli fotowoltaicznych na powierzchni wody jest korzystną i perspektywiczna alternatywą, która korzystnie wpływa na środowisko naturalne. Czy w okresie obserwowanego boom`u inwestycji w fotowoltaikę w Polsce swoją część będą miały również pływające elektrownie fotowoltaiczne? Z pewnością najbliższe lata przyniosą odpowiedź.

Erwin Kita

Redaktor GLOBEnergia