PSE przygotowują się na dynamiczny rozwój OZE i atomu

W ciągu 10 lat Polskie Sieci Elektroenergetyczne chcą przeznaczyć 32,2 mld zł na inwestycje w tym m.in. na przyłączenie i wyprowadzenie mocy morskich farm wiatrowych, elektrowni jądrowej oraz połączenia stałoprądowego (HVDC) północ południe – wynika z projektu planu ,,Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032” (PRSP) opublikowanego wczoraj przez operatora.

Podziel się
Jak informują PSE, planowane inwestycje mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa zasilania odbiorców w każdych warunkach. Przedsięwzięcia będa kluczowe dla skuteczności realizacji zobowiązań Polski w osiągnięciu celu krajowego w zakresie udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii, rozwoju energetyki jądrowej i morskich farm wiatrowych, a także poprawę warunków zasilania, w tym minimalizacji ograniczeń sieciowych w całym systemie, w szczególności w kontekście dynamicznego rozwoju OZE.
Według projektu PRSP, PSE chcą na inwestycje przeznaczyć 32,2 mld złotych do 2032 roku, z czego 13,8 mld złotych stanowią inwestycje sieciowe ujęte w PRSP 2021-2030 i będą kontynuowane w projekcie PRSP 2023-2032. Na nowe przedsięwzięcia sieciowe operator zamierza przeznaczyć 13,3 mld złotych, dzięki czemu powstanie m.in. 4 335 km torów linii 400 kV, a także 600 km połączenia HVDC północ-południe, które umożliwi przesył energii z lądowych i morskich farm wiatrowych na północy kraju do odbiorców przemysłowych na południu. Budowa połączenia ma rozpocząć się już w przyszłym roku i zakończyć w 2033 roku.
Jak wynika z danych PSE, w Polsce istnieje znaczący potencjał możliwych do wybudowania instalacji OZE. Operator zwraca uwagę, że uwzględniając istniejące źródła OZE, umowy przyłączeniowe i wydane warunki przyłączenia w perspektywie dekady do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego mogą zostać przyłączone instalacje fotowoltaiczne (bez instalacji prosumenckich powstałych po 31 grudnia 2021 roku) o mocy ponad 20 GW, lądowe elektrownie wiatrowe o mocy ponad 14 GW i morskie farmy wiatrowe o mocy 10,9 GW. Według szacunków operatora wspomniane instalacje mogą do 2032 roku zapewnić ponad 50 procent zapotrzebowania na energię w Polsce. W tym kontekście PSE wskazują, że powyższe dane świadczą, że nie jest uprawnione stwierdzenie, iż sieć elektroenergetyczna ogranicza rozwój OZE w Polsce.
Ponadto, operator zamierza zainwestować we własne zasoby mocy, które pozwoliłyby na zapewnienie mocy dyspozycyjnej w celu zachowania kryteriów bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego. PSE zamierzają zrealizować ten cel m.in. poprzez budowę nowych sterowalnych, źródeł wytwórczych o mocy 500 MW (gaz lub paliwa płynne) lub bateryjnych magazynów energii o porównywalnej mocy, o pojemności pozwalającej na pracę przez osiem godzin z mocą osiągalną. Jak zaznacza operator, przy obecnym stopniu rozwoju technologii, zapewnienie mocy dyspozycyjnych w wymaganych ilościach nie jest możliwe w oparciu wyłącznie o zależne od pogody technologie OZE.
Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne