Komunikat Polskich Sieci Energetycznych wprowadza ograniczenia w zasilaniu dla zakładów produkcyjnych. Ograniczenia nie powinny jednak dotknąć gospodarstw domowych.

 
Jak czytamy w komunikacie, od godziny 11.00 do 17.00 będzie obowiązywał 20. stopień zasilania.
W rzeczywistości wiąże się to z tym, że firma będzie mogła pobrać minimalną ustaloną moc, która jest niezbędna do funkcjonowania zakładu.
 
Po godzinie 17.00 będzie obowiązywał 19. stopień zasilania, który oznacza dalsze ograniczenie poboru energii przez zakłady. Od godziny 22.00 do jutra do godziny 10.00 będzie obowiązywał 11. stopień zasilania. Oznacza to, że odbiorcy będą mogli pobierać moc określoną w planie poboru. Ograniczenia dostaw energii związane są z pogodą.
Już w ubiegłym tygodniu pojawiały się ostrzeżenia, że wysoka temperatura może doprowadzić do utrudnień w przesyle prądu i apelowano o ograniczenie zużycia energii między godzinami 11.00 a 17.00.
Niski poziom rzek oraz wysoka temperatura powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia powodują powstawanie coraz większych ograniczeń w produkcji energii elektrycznej. Prognozowane na kolejne dni warunki pogodowe nie wskazują na poprawę sytuacji – podały w piątek w komunikacie PSE.
 
Ministerstwo gospodarki informuje, że w siedzibie Polskich Sieci Energetycznych o 13.00 rozpocznie się posiedzenie sztabu kryzysowego. Godzinę później mamy poznać jego ustalenia. O godz. 14.00 odbędzie się konferencja prasowa wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego w związku z nadzwyczajną sytuacją dotyczącą ograniczeń dostaw prądu w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (PSE).
 
Źródło: Ministerstwo Gospodarki, Polskie Sieci Energetyczne