PSE wydało komunikat o ogłoszeniu okresów zagrożenia – czy dotyczy to odbiorców końcowych?

Praca polskiego systemu elektroenergetycznego miała być zagrożona zimą. Tymczasem już pierwszego dnia jesieni Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wydały komunikat o ogłoszeniu okresów zagrożenia. Jest to pierwszy raz, kiedy PSE decyduje się na taki krok. Czy oznacza to konsekwencje dla odbiorców końcowych?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

23 września 2022 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wydały komunikat o ogłoszeniu okresów zagrożenia. Okresy zagrożenia dotyczą dnia 23 września 2022 r. w godzinach od 19:00 do 20:00 i od 20:00 do 21:00. PSE S.A. opublikowały także wielkości umożliwiające dostawcom mocy wyznaczenie skorygowanego obowiązku mocowego.

Treść komunikatu PSE S.A
Źródło: PSE S.A.
Treść komunikatu PSE S.A
Źródło: PSE S.A.

Komunikat PSE nie dotyczy jednak odbiorców końcowych. Jest skierowany do jednostek produkujących energię elektryczną, które są uczestnikami rynku mocy. Ogłoszenie wynika z niskiego poziomu rezerwy mocy. Jednostki z rynku mocy muszą być gotowe na to, by 23 września w godzinach od 19.00 do 21.00 dostarczać zakontraktowaną moc.
Komunikat PSE nie oznacza, że mogą dziś wystąpić problemy z dostawami energii elektrycznej. Jest to jednak niepokojący sygnał przed zbliżającą się zimą.

Ogłoszone okresy zagrożenia
Źródło: PSE
Ogłoszone okresy zagrożenia
Źródło: PSE

Zobacz również