PSE wyłącza fotowoltaikę – trzeci raz w tym miesiącu!

Dzisiaj, we wtorek 26 marca, PSE ogłosiło trzecie w tym roku odłączenie mocy OZE. Tym razem podano konkretnie, że chodzi o fotowoltaikę. Ograniczenie ma obowiązywać od godziny 11:00 do 14:00. Nierynkowa redukcja generacji ma mieć wysokość od 1201 MW do 1877 MW. Jak wygląda struktura produkcji i ceny energii elektrycznej tym razem?

Podziel się
- Jak podało PSE w komunikacie około godziny 10:30, ograniczenie mocy wytwórczych ma trwać od 11:00 do 14:00.
- Jest to już trzecie ograniczenie OZE w tym roku. Wszystkie miały miejsce w marcu.
- Działanie PSE jest wynikiem przeciążenia sieci. Żeby ją ustabilizować, prowadzony jest eksport do krajów ościennych i zalecane wzmożone zużycie prądu.
Pierwsze wyłączenie OZE w tym roku miało miejsce w niedzielę 3 marca. Po raz drugi nastąpiło tydzień później, 10 marca. Planowane na dzisiaj wyłączenie mocy wytwórczych z fotowoltaiki jest więc trzecim zabiegiem tego typu w tym roku. Słoneczna wiosna ma więc również konsekwencje dla systemu elektroenergetycznego. Należy się spodziewać, że takie sytuacje będą występować regularnie.
Produkcja z fotowoltaiki

Dzisiaj rano, o między 9:00 i 10:00 fotowoltaika wyprodukowała i oddała do sieci 8,46 GWh energii elektrycznej. Stanowiło to 39,6% całkowitej chwilowej produkcji energii elektrycznej w kraju. Żadne inne źródło energii elektrycznej nie dostarczyło w tym czasie więcej. Produkcja z węgla kamiennego wynosiła 30,7%, z węgla brunatnego 13,4%, a z wiatru 5,4%. Jest to najwyższy pik produkcji z fotowoltaiki w tym tygodniu. Do tej pory w marcu największy udział fotowoltaiki w bilansie dobowym został odnotowany w piątek 8.03 i sobotę 9.03 – wtedy produkcja z PV wyniosła 15,7% dobowej produkcji. Zważywszy na to, że większość mocy energetyki słonecznej jest w Polsce zainstalowana w formie mikroinstalacji, za tę produkcję odpowiadają głównie prosumenci.

Źródło: energy.instrat.pl
Ceny na rynku
Cena energii elektrycznej na rynku dnia następnego nie spada tak nisko, jak w przypadku ostatniego odłączenia, kiedy jedna megawatogodzina miała wartość nawet około 25 zł. Są jednak zdecydowanie niższe niż w całym zeszłym tygodniu. Wyraźnie spadają poniżej poziomu 200 zł/MWh. Jednak do cen ujemnych, które budzą niepokój prosumentów, jeszcze im daleko.

Źródło: energy.instrat.pl
Eksport energii
Obecnie nasz kraj prowadzi również eksport energii. Zapotrzebowaniu Polski na energię elektryczną utrzymuje aktualnie w okolicach 21 800 MW, co przy wyższej generacji (około 22 500 MW) pozwala nam na eksport około 700 MW do krajów ościennych. Energię przesyłamy Czechom, Słowakom, i Szwedom przez Bałtyk (w tym przypadku przy użyciu prądu stałego i linii wysokiego napięcia. Pobieramy również energię z Niemiec.

Źródło: www.pse.pl
Polskie Sieci Elektroenergetyczne zalecają dziś wzmożone użytkowanie energii elektrycznej w godzinach szczytu, czyli od 10:00 do 14:00, oraz w nocy, o 23:00. Dzisiaj panują bowiem również dobre warunki wiatrowe – według przewidywań prędkość wiatru ma wahać się od 9 do 12 m/s. Elektrownie wiatrowe również prawdopodobnie mogą zanotować dzisiaj niezłą produkcję.

Źródło: www.pse.pl