Pułapki w Moim Prądzie 6.0: o tym musisz pamiętać!

Od poniedziałku 2–go września do piątku 20–go grudnia (bądź wyczerpania środków) można składać wnioski o dofinansowanie w ramach 6–stej edycji programu Mój Prąd. O tym, na co konkretnie można pozyskać środki, rozpisywaliśmy się już wielokrotnie. W tym artykule zwrócimy uwagę na mniej oczywiste, ale równie ważne aspekty regulaminu programu.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Po pierwsze – musisz już mieć mikroinstalację!

Jedno z najczęściej powtarzających się pytań w związku z uczestnictwem w bieżącej (szóstej) edycji Mojego Prądu dotyczy posiadania instalacji fotowoltaicznej. Nie posiadając mikroinstalacji fotowoltaicznej, nie można składać wniosku o dofinansowanie! Co więcej, ta instalacja musi już być zamontowana, opłacona i uruchomiona zgodnie z okresem kwalifikowalności kosztów – tj. od 01 stycznia 2021 r. Obowiązkowe jest również rozliczanie w systemie net-billing. Jeżeli jesteś w net-meteringu, chcąc skorzystać z dofinansowania, musisz przejść na net-billing.

Tylko net-billing!

Przejście z net-meteringu na net-billing trzeba udokumentować. Do wniosku o dofinansowanie należy załączyć aneks do umowy kompleksowej, bądź wykaz zmian w umowie sprzedażowej/kompleksowej bądź inny dokument wydany przez OSD, potwierdzający zmianę systemu rozliczania na net-billing oraz datę, od kiedy ta zmiana będzie obowiązywać – czytamy na stronie Mojego Prądu.

Tym razem decyzja od OSD przed wnioskiem o dofinansowanie!

W bieżącej edycji MP do wniosku o dofinansowanie należy załączyć zaświadczenie Operatora Systemu Dystrybucyjnej (OSD) potwierdzające przyłączenie fotowoltaiki do sieci elektroenergetycznej. Do wniosku trzeba załączyć skan zaświadczenia wydawanego przez OSD. Wiążąca jest tutaj pieczątka, podpis pracownika OSD oraz data podłączenia instalacji do systemu. 

Co ważne, w trakcie naboru będzie możliwe ponowne złożenie wniosku już z kompletem wymaganych dokumentów. 

Co z mocą fotowoltaiki?

Wytyczono minimalną i maksymalną zainstalowaną moc instalacji fotowoltaiki braną pod uwagę przy dofinansowaniu. Minimalna moc wynosi 2 kW, a z kolei maksymalna moc jest różna w zależności od daty zgłoszenia przyłączenia instalacji do sieci. 

Dla instalacji zgłoszonych do końca lipca br. przedział mocowy to 2–10 kW. Z kolei dla instalacji zgłoszonych od 1 sierpnia br. przedział mocowy wynosi 2–20 kW. 

Dofinansowanie na pompę ciepła, ale tylko do CWU!

Haczykiem dla wielu może okazać się rola pompy ciepła w tej edycji. Otóż dofinansowanie do pompy ciepła można uzyskać tylko wtedy, gdy działa ona wyłącznie na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU). Jeżeli w specyfikacji technicznej danego urządzenia pojawi się wzmianka, że można to urządzenie wykorzystywać także do centralnego ogrzewania (CO), nie otrzymasz na nie dofinansowania. 

Brak ograniczeń, są zalecenia, ale i tak musisz się pilnować

Chodzi o pojemność magazynu energii – co do samego magazynu nie ma wąskich ograniczeń. Trzeba wiedzieć, że minimalna pojemność magazynu energii elektrycznej wynosi 2 kWh. Zaś minimalna pojemność magazynu ciepła to 20 dm3.

Pojawiły się również zalecenia, zgodnie z którymi na każde 1,5 kWh pojemności magazynu energii przypada 1 kWp mocy fotowoltaiki. 

Jednak trzeba zwrócić uwagę na wytyczne, co do limitu łącznej mocy wszystkich instalacji odnawialnych źródeł energii. Cała moc tych źródeł zainstalowana w instalacji prosumenckiej (magazyn plus fotowoltaika) nie może przekroczyć 50 kW. 

Jak zdobyć środki na rozbudowę instalacji?

Nie można otrzymać dofinansowania jedynie w zakresie rozbudowanej części instalacji. Jednak jeśli rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nastąpiła przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, możliwe jest zgłoszenie instalacji na całkowitą zainstalowaną moc, zgodnie z przewidzianym zakresem.

W tym przypadku oczywiście trzeba będzie przedłożyć zaświadczenie OSD na moc przed rozbudową oraz nowe zaświadczenie OSD bądź dokument wydany przez OSD wskazujący aktualną moc instalacji PV. Tak samo, jak przedstawić wszystkie faktury/paragony imienne na zakup i montaż urządzeń, potwierdzenia zapłaty.

Dofinansowanie na fotowoltaikę na balkonie może nie zadziałać

Warto znów się odnieść do zakresu mocy fotowoltaiki uwzględnianej w dofinansowaniu. Minimalna moc instalacji fotowoltaicznej to 2 kW. O ile spełnienie tego wymogu nie jest problemem w rozumieniu standardowej instalacji, jest sprzeczne z możliwością dofinansowania do balkonowej instalacji fotowoltaicznej. Na balustradzie balkonowej po prostu ciężko jest zmieścić minimalnie wymagane 2 kW mocy, co czyni możliwość uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki balkonowej praktycznie martwym zapisem. 

Magazyn energii, a net-billing

W ramach Mojego Prądu 6.0 można będzie uzupełnić swoją instalację o magazyn energii elektrycznej lub ciepła. Osoby, które zainstalowały fotowoltaikę już wcześniej, a teraz chciałyby zainwestować w magazyn energii, mają drzwi otwarte, jednak pod jednym warunkiem. Będą musiały przejść na net-billing. Prosumenci, którzy zaczęli produkcję energii przed kwietniem 2022 roku, rozliczają się teraz w systemie upustów, czyli tak zwanym net-meteringu. W ich przypadku przejście na net-billing może zmienić wysokość rachunków za energię – warto więc zastanowić się, które rozwiązanie jest korzystne dla konkretnego przypadku.

Magazyn energii dla kogo jest obowiązkowy?

Magazyny energii jest obowiązkową inwestycją w przypadku ubiegania się o dotację dla instalacji zgłoszonej do przyłączenia od 1 sierpnia 2024 r. Tutaj należy znów pamiętać, że łączna moc magazynu energii i mikroinstalacji PV nie może przekraczać 50 kW. 

“Magazyn ciepła” – jak to rozumieć?

Magazynem ciepła dofinansowywanym w ramach Mojego Prądu może być na przykład: zasobnik ciepłej wody użytkowej (CWU) zasilany przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny; zasobnik CWU z grzałką; bufor ciepła zasilany przez pompy ciepła lub kocioł elektryczny; bufor ciepła z grzałką elektryczną; bufor ciepła z wraz z zasobnikiem centralnej wody użytkowej stanowiące jedno kompletne urządzenie; pompy ciepła dedykowane do CWU typu powietrze-woda wraz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej (NFOŚiGW traktuje takie połączenie jako magazyn ciepła); pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej ze zintegrowanym zbiornikiem. 

Źródła: własne, strona MP

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia