Inteligentne liczniki, ustawa krajobrazowa, rynek kolektorów słonecznych – o tym w najnowszym PULSIE RYNKU GLOBEnergia.  9 września 2014r. 


 
Ustawa krajobrazowa ustawą antywiatrakową?
Ustawa krajobrazowa pozwala samorządom na ograniczanie możliwości zabudowy. Bardzo dużo mówi się o niej, jako o ustawie antywiatrakowej, ponieważ w tej ustawie pojawiają się dwie nowe definicje!

Pierwszą definicją, jest definicja krajobrazu, a drugą dominanta krajobrazowa , czyli obiekt o wiodącym oddziaływaniu wizualnym. Problem polega na tym, że pod tą definicją znaleźć się może wszystko! Turbina wiatrowa, linia wysokiego napięcia, czy kominy elektrociepłowni, a nawet silosy na zboże. To, co może być dominanta krajobrazową zależy więc tylko i wyłącznie od urzędnika. Ustawa ta pozostawia więc szerokie pole interpretacji!


Inteligentne liczniki! Nowość, czy standard?

Inteligentne liczniki to nic innego jak cyfrowe liczniki, z możliwością ich zdalnego odczytywania. Jest to zapewne korzystne dla konsumentów, ponieważ powracamy w pewnym sensie do normalności. Będziemy płacić za energię, którą faktycznie zużyliśmy. Będziemy mogli w łatwy sposób weryfikować, ile energii zużyliśmy w poszczególnych okresach. Tym sposobem, będziemy mogli kontrolować zużycie i w pewnym sensie determinować się do oszczędzania.

 
Rynek kolektorów słonecznych! Kolektory słoneczne na emeryturze?

Mimo dotacji na kolektory słoneczne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, polski rynek wydaje się być nimi nasycone, ponieważ odnotowano spadek nowych mocy zainstalowanych w kolektorach słonecznych. Podążamy więc za europejskim trendem. W Unii Europejskiej, już od 2008 roku zaznacza się stagnacja w dziedzinie kolektorów słonecznych!