PV Manager – projektowanie instalacji fotowoltaicznej nigdy nie było prostsze

W branży fotowoltaicznej istotne jest, aby oferować kompleksowe rozwiązania. Dobrze wie o tym IBC SOLAR, światowy lider systemów PV i dostawca kompleksowych rozwiązań dla magazynowania energii. Firma oferuje narzędzie pozwalające na zaprojektowanie instalacji zgodnie z potrzebami klienta końcowego i przygotowanie jej do realizacji.

Zdjęcie autora: IBC Solar

IBC Solar

Dostawca rozwiązań dla energii słonecznej

Aby instalacja fotowoltaiczna w pełni spełniała swoją rolę należy ją odpowiednio dopasować pod panujące warunki klimatyczne i możliwości konstrukcyjne budynku. Niekorzystne zacienienie, elementy umieszczone na dachu lub niska nośność to tylko niektóre z potencjalnych wyzwań, jakie projektanci i instalatorzy mogą napotkać przy wdrożeniu instalacji PV. Ważny jest także dobór wysokiej jakości komponentów o odpowiedniej mocy oraz perfekcyjne dopasowanie konstrukcji montażowej do modułów PV, aby dostarczały zieloną energię na odpowiednim poziomie, a wdrożenie było w pełni korzystne i opłacalne dla konsumenta. Z pomocą przychodzi PV Manager, oprogramowanie od IBC SOLAR do szybkiego planowania i obsługi systemów fotowoltaicznych.

To wszechstronne narzędzie wspiera pracę instalatora na każdym etapie tworzenia i realizacji projektu instalacji PV. Od kontaktu z klientem (platforma umożliwia prowadzenie bazy klientów bez korzystania z kilku programów jednocześnie) przez przygotowanie wyceny oraz całościowego planu inwestycji wraz z dokumentacją projektową, aż po zamawianie i rozliczenia. Co ciekawe, w PV Manager instalator może za kliknięciem jednego przycisku przygotować kompletną listę wszystkich wymaganych komponentów i zamówić je w sklepie internetowym IBC SOLAR.
Główne funkcje platformy PV Manager obejmują m.in.

  • planowanie instalacji dachowej – z uwzględnieniem symulacji zacienienia i identyfikacją ewentualnych obiektów na dachu,
  • konfigurację budynków i rodzaju dachu - tu szczególnie przydatna jest opcja Wizualizator 2D&3D pomagająca w dokładnym odwzorowaniu otoczenia budynku,
  • dobór i optymalizację konstrukcji montażowej,
  • kalkulację statyki budynku – to jeden z najważniejszych elementów w zapewnieniu bezpieczeństwa instalacji PV,
  • wybór właściwego inwertera
  • oraz generowanie raportu i oferty dla klienta zawierającej m.in. kalkulację opłacalności instalacji. Dzięki niej można oszacować różnicę kosztów, jaką klient wygeneruje korzystając z zielonej energii.

Dużą zaletą programu PV Manager jest jego automatyczna aktualizacja. Twórcy narzędzia stawiają na ciągły rozwój, dlatego na bieżąco usprawniają i optymalizują możliwości oprogramowania. Platforma jest dostępna w wielu wersjach językowych, a od niedawna również niezależna od przeglądarek internetowych. Dzięki temu, że program działa w chmurze, kilka osób może pracować jednocześnie nad tym samym projektem, a w razie potrzeby także udostępnić go ekspertom IBC SOLAR online, którzy zaoferują wsparcie merytoryczne i techniczne poparte wieloletnim doświadczeniem.

Licencję na program PV Manager można zakupić bezpośrednio w sklepie internetowym producenta. Firma cyklicznie organizuje również bezpłatne webinary online, w trakcie których omawiane są podstawowe funkcjonalności platformy, a także zagadnienia związane z doborem i projektowaniem instalacji PV. Każdy z uczestników tych szkoleń otrzymuje darmową, roczną licencję na oprogramowanie PV Manager dla swojej firmy.