PV na drzewach? Tego jeszcze nie było!
Ogród Bay South będący częścią stu hektarowej atrakcji turystycznej Gardens by the Bay w Singapurze jest światowej sławy atrakcją dla fanów botaniki. W ostatnim czasie wraz z pojawieniem się tam kilkudziesięciometrowych drzew, coś dla siebie znajdą również pasjonaci fotowoltaiki, zwłaszcza BIPV. Szczegóły tej niezwykłej instalacji przybliżamy poniżej.

Podziel się
Jak BIPV zmienia oblicze miast i natury?
Niezwykły ogród botaniczny jest inicjatywą Singapurskiej Rady Parków Narodowych, która przewiduje uprawę gatunków fauny i flory z całego świata. Jednocześnie ogród jest przedsmakiem nowej ery życia w zielonych miastach. Projekt jest częścią planu przebudowy mającego na celu stworzenie nowej dzielnicy śródmiejskiej w rejonie Marina Bay po południowej stronie Singapuru.
Jedną z najsłynniejszych atrakcji Gardens by the Bay są surrealistycznie wyglądające drzewa. 50-cio metrowe olbrzymy pełnią jednak więcej funkcji niż podnoszenie walorów estetycznych ogrodu. W ciągu dnia zapewniają cień turystom i ożywają nocą za sprawą pokazów świetlnych. W koronie najwyższego Supertree znajduje się punkt widokowy, gwarantujący świetną perspektywę na sam ogród, jak i całą dzielnicę nad zatoką Marina Bay.

źródło: Gardens by the bay
Każde drzewo należy postrzegać jako osobny ekosystem. Tworzą one swego rodzaju pionowe ogrody, dając dom blisko 163 tysiącom roślin z ponad 200 gatunków. W parku znajduje się 18 takich Supertree. Każde z nich pełni również funkcję kanałów wentylacyjnych dla parkowych oranżerii i zbierają wodę deszczową do podlewania ogrodu.
11 drzew to także zielone elektrownie. Dzięki systemom BIPV produkują one prąd zasilający ogród. Można również stwierdzić, że po części drzewa są samowystarczalne, gdyż energia wyprodukowana w dzień, zużywana jest nocą podczas pokazów świetlnych.

źródło: Gardens by the bay
Najwyższe Supertree ma wysokość mniej więcej 16-piętrowego wieżowca. Niezwykłe iluminacje uzupełnia pokaz muzyczny Garden Rhapsody, wykorzystujący 68 niezależnych głośników umieszczonych w konstrukcji drzew.
Wysokość gigantów jest różna, od 25 do 50 metrów. Każde z nich opiera się na stalowej konstrukcji, po której wspinają się tropikalne kwiaty i paprocie z całego świata. Rozpiętość koron drzew można modyfikować, dopasowując ilość dostarczanego zacienienia do warunków atmosferycznych.
Wielkoskalowy projekt
W skład botanicznego raju wchodzą także dwie zielone oranżerie – Cloud Forest i największa na świecie szklarnia Flower Dome – są to klimatyzowane biomy inspirowane kształtem kwiatu orchidei. Warunki w szklarniach wielkości czterech boisk piłkarskich są regulowane energią pochodzącą z fotowoltaiki w koronach Supertree. Potrzeba termoregulacji jest ogromna, gdyż są domem dla 220 000 roślin z niemal każdego kontynentu.

źródło: Gardens by the bay
Unikatowy ekosystem tworzy również odrębny blok energetyczny. Odpady organiczne pochodzące z Flower Dome zasilają potężną turbinę parową, wytwarzając energię elektryczną. Jest ona konsumowana niemalże od razu, przez system klimatyzowania biomu.
Jednak Supertrees i biomy stanowią tylko 5% z całości wartego wiele milionów projektu transformacji architektury krajobrazu. Pozostała część ogrodu Bay South jest wciąż w trakcie budowy. Ma być hołdem dla etnicznego miksu mieszkańców kraju. W Ogrodach Dziedzictwa zwiedzający będą mogli odkrywać obszary o tematyce chińskiej, malajskiej, indyjskiej i kolonialnej oraz poznawać powiązania między roślinami a historią Singapuru.
Wokół tego kulturowego zakątka w pozostałej części parku Bay South o powierzchni ponad 41 hektarów znajdują się rozległe tereny z malowniczymi jeziorami i mostami. Ogrodnicza oaza kontrastuje z niezwykle gęstym środowiskiem miejskim Singapuru. Jest to część ogólnej strategii rządu mającej na celu przekształcenie tego kraju w „miasto w ogrodzie”.
źródło: Gardens by the bay