W branży energetyki odnawialnej z podgrzewaniem wody za pomocą energii słonecznej kojarzy się kolektor słoneczny. Do produkcji energii elektrycznej służą instalacje fotowoltaiczne.

Dzisiaj, coraz więcej firm oferuje urządzenia, które mogą zarówno produkować energię elektryczną jak i podgrzewać wodę.  Firma Awasol przedstawiła system o nazwie Selecal wykorzystujący prąd stały z modułów fotowoltaicznych do ogrzewania elementu grzejnego wewnątrz zbiornika ciepłej wody użytkowej.
Selacal posiada wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych systemów solarnych. Ilość pracy potrzebnej do planowania i instalacji jest znacznie mniejsza, ponieważ nie potrzeba rur  z czynnikiem solarnym. System nie posiada również żadnych problemów z przegrzaniem lub zamrażaniem czynnika. Selacal wymaga mniejszego zasobnika niż system kolektora.
Awasol oferuje system w trzech wymiarach: Selacal 500 posiada dwa moduły 250-W i zbiornik 100 litrów. Selacal 750 jest wyposażony jest w trzy moduły i zasobnik 120 litrów. Selacal 1000 jest największym z kompletnych pakietów i ma cztery moduły 250-W i zbiornik 120 lub 150 litrów pojemności. W przypadku większych wymagań ciepłej wody firma posiada również zbiornik 200-litrowy w ofercie. System jest sterowany przez MPP traker. Sterownik jest wyposażony w wyświetlacz, który pokazuje liczbę wyprodukowanych kWh energii.
System Selacal przeszedł badania, które zostały oparte na standardzie słonecznego ogrzewania EN 12976 w TZSB Solar Institute w Saarbrücken. W zależności od lokalizacji, jak również preferencji korzystania z ciepłej wody, system pozwala zaoszczędzić od 55% do 80% kosztów w porównaniu ze standardowymi systemami.
Selecal będzie sprzedawany w krajach południowych, jako alternatywa dla termosyfonu. W Europie Środkowej również, jako zdecentralizowany system przygotowywania cwu w budynkach wielorodzinnych. Łatwy montaż i minimalne wymagania dotyczące miejsca sprawiają, że nadaje się do remontu domów jednorodzinnych.
Źródło: sunwindenergy.com