O złym stanie powietrza atmosferycznego regularnie słyszymy wraz z publikacjami kolejnych raportów mniej lub bardziej niezależnych organizacji, przede wszystkim jednak możemy przekonać się o nim na własnej skórze (czy też nosie), kiedy zimą wychodzimy na ulice polskich miast i mamy ograniczone pole widzenia lub zwyczajnie kłopoty z oddychaniem.

Jak podaje GazetaPrawna.pl w Ministerstwie Energii ruszyły prace nad specjalnymi rabatami dla osób inwestujących w energooszczędne urządzenia jak ekogrzejniki czy pompy ciepła – w pierwszej kolejności. Ma to pomóc w walce z niską emisją i wyeliminowaniu ogrzewania najgorszej jakości. Takie rozwiązanie byłoby bardzo korzystne dla użytkowników wyżej wymienionych urządzeń i mogłoby znacznie wpłynąć na koszty eksploatacji, bo np. choć w pompie ciepła większość energii otrzymywanej na wyjściu z urządzenia stanowi energia odnawialna, dostarczenie energii elektrycznej jest konieczne dla pracy pomp.

Jak mówi Mariusz Kozłowski, naczelnik wydziału prasowego Ministerstwa Energii, prace są na etapie koncepcyjnym – zagadnienia programu są wstępnie opracowane. Ministerstwo zwraca uwagę, że rozwiązanie problemu niskiej emisji to też system oparty na inteligentnym opomiarowaniu, nad którym Ministerstwo pracuje obecnie wraz ze wszystkimi grupami energetycznymi. W związku z tym, że projekt nie jest jeszcze zaawansowany, nieznane są też szczegóły, które – jak można przypuszczać – dopiero powstają. Czy program powstanie na wzór tych już funkcjonujących w innych krajach?

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, specjalne taryfy elektryczne dla pomp ciepła są już obecnie skutecznie stosowane w Niemczech, Czechach, Austrii, ale nie tylko. Na pompy ciepła stawia się też w Chinach, gdzie okazało się to być skutecznym rozwiązaniem na likwidację niskiej emisji.

Opracowano na podstawie: GazetaPrawna.pl, PORT PC

Katarzyna Cieplińska

Redaktor GLOBEnergia