Radar Rynku 2021 – podsumowujemy rok!

Za nami 2021 rok pełen wrażeń! Szczególnie II połowa roku była dla branży OZE bardzo intensywna, bo na bieżąco śledziliśmy proces nowelizacji ustawy o OZE. Co jeszcze wydarzyło się w 2021 roku? Pytamy branżę i podsumowujemy rok!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

radar oze


W pierwszej połowie roku Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku”. Ten długo oczekiwany dokument jest mapą drogową rozwoju polskiego sektora energetycznego. W 2040 roku ponad połowę mocy zainstalowanych będą stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę odegra w tym procesie wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej i uruchomienie elektrowni jądrowej. W momencie przyjęcia polityki pojawiały się głosy, że niezbędna jest aktualizacja dokumentu. Nowa minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która zastąpiła jesienią ministra Michała Kurtykę, nie wykluczyła takiej możliwości.

Otworzyły się drzwi także dla morskiej energetyki wiatrowej. Pojawiły się długo oczekiwane regulacje (ustawa offshore wind i rozporządzenia), pierwsi inwestorzy zakwalifikowali się do I fazy wsparcia. Podpisano także przełomowe porozumienie sektorowe Sector Deal. Niestety, w dalszym ciągu energetyka wiatrowa na lądzie oczekuje nowelizacji ustawy odległościowej

W ciągu roku trwała nieustanna dyskusja o wysokich cenach uprawnień do emisji CO2 oraz cenach energii elektrycznej i gazu. Prezes URE zatwierdził nowe taryfy, które spowodowały, że nasze rachunki znacznie wzrosły. W grudniu regulator zatwierdził stawki na 2022 rok - jak się okazuje, będzie jeszcze drożej.

W połowie roku przyjęto pakiet Fit-for-55, który ma na celu przyspieszyć i usprawnić realizację Europejskiego Zielonego Ładu. Zwiększono cel redukcji emisji CO2 do 55 proc. do 2030 roku (w porównaniu do 1990 roku). Ponadto planowane jest zwiększenie celu OZE z 32 do 40 proc. dla UE, oraz z 23 do 31 proc. dla Polski (według szacunków Instrat). 

Druga połowa 2021 roku minęła pod znakiem nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Pierwsza – rządowa – propozycja nowego systemu rozliczeń przyszłych prosumentów pojawiła się w Rządowym Centrum Legislacji 2 czerwca 2021 roku. Zakładała ona likwidację systemu opustów od 1.01.2022 roku. Batalia o losy przyszłych prosumentów rozpoczęła się w momencie, w którym Poseł Jadwiga Emilewicz wraz z grupą posłów wyszła z propozycją poselskiego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Miało to miejsce 2 lipca 2021 roku. Projekt zakładał przejście z obecnego modelu opustu na model z opustem 1:1 dla wyprodukowanej w instalacji energii przy normalnych opłatach za dystrybucję. W trakcie prac nad propozycją posłanki usunięto net-metering 1:1, zamieniając go na net-billing i wykorzystując krótszą ścieżkę projektu poselskiego. W związku z tym, 28.10.2021 r. Jadwiga Emilewicz wycofała projekt. Tego samego dnia do gry dołączył kolejny projekt, także poselski, pod przewodnictwem posła Marka Suskiego, który miał wprowadzić net-billing od 1. kwietnia 2022 roku. Ten projekt został ostatecznie przyjęty przez Sejm mimo weta Senatu, a 15 grudnia 2021 roku został podpisany przez Prezydenta. Cały proces przebiegł w towarzystwie ciągłych protestów branży, która postulowała o okres przejściowy pozwalający dostosować się do zmian.

Mimo niekorzystnych zmian, 2021 rok okaże się rekordowy dla fotowoltaiki w Polsce. Nasz kraj według danych Solar Power Europe znajdzie się na 4. miejscu pod kątem rozwoju PV w Europie, z nowymi mocami, które prawdopodobnie osiągną poziom 3,3 GW. Według danych ARE, moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec października 2021 roku osiągnęła poziom 6 687,5 MW, z których aż 5 GW stanowiło prawie 750 tys. mikroinstalacji prosumenckich. Podsumowanie 2021 roku przez Agencję wykaże jeszcze większe wzrosty!

Rok 2021 był rekordowy również dla branży pomp ciepła. Wiele wskazuje na to, że liczba sprzedanych powietrznych pomp ciepła osiągnie 80 tys., a więc podwoi wynik z 2020 roku. Wynik mógłby być jeszcze większy, gdyby nie problem z dostępnością urządzeń i dostawami. W 2021 roku prognozowana jest lekka stagnacja rynku gruntowych pomp ciepła. 

Zobaczmy jeszcze, co wydarzyło się w 2021 roku u producentów urządzeń, z jakimi wyzwaniami się mierzyli i jakie produkty wprowadzili na rynek!

Aktywności branżowe

Panasonic wprowadza do oferty pompy ciepła All in One Compact

W 2021 roku Panasonic wprowadził do oferty pompy ciepła All in One Compact łączące niezwykły komfort związany z kompaktowymi wymiarami, wysoką wydajność i wyjątkowy design oraz kompatybilną z tymi urządzeniami jednostkę wentylacyjną Venta. Urządzenia zostały z sukcesem wprowadzone do listy Zielonych Urządzeń ZUM, posiadają certyfikat EHPA Q, HP Keymark oraz Passive House. W kolejnym roku Panasonic planuje zaskoczyć rynek kolejnymi nowymi produktami z zachowaniem najwyższych standardów!


Viessmann stawia na bezpieczeństwo i osiąga rekordy sprzedażowe!

Jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed którym stanęła firma Viessmann w 2021 roku była troska o zdrowie i bezpieczeństwo Pracowników. Zespół pozostawał do dyspozycji Klientów, pracując w systemie pracy zdalnej. Dla Serwisantów i Instalatorów, którzy osobiście odwiedzają domy Klientów, wdrożono dodatkowe zasady bezpieczeństwa pod nazwą „Bezpieczna Ekipa”. Niemniej istotne było utrzymanie silnych relacji z Partnerami. Połączenie obu tych osiągnięć zaowocowało uzyskaniem historycznie najlepszego wyniku sprzedażowego Viessmann w Polsce. Viessmann dostarcza też Klientom pierwsze modele kotłów kondensacyjnych przystosowanych do współspalania wodoru oraz modele pomp ciepła z systemem autoadaptacji przystosowującej się do istniejącej instalacji grzewczej.


NIBE rozszerza swoją SMART ofertę

Branży OZE nie byłoby bez produktów i urządzeń zaawansowanych technologicznie, które są stale rozwijane i doskonalone! W 2021 roku NIBE rozszerzyło swoją SMART ofertę, a do najbardziej zaawansowanej technologicznie serii urządzeń NIBE S dołączyły dedykowane akcesoria bezprzewodowe SMART HOME – sterownik pokojowy z 2,8” dotykowym wyświetlaczem RMU S40, czujnik temperatury i wilgotności THS 10, przekaźnik z wtyczką zasilającą RPP 10, czujnik dwutlenku węgla CDS 10 oraz termostat pokojowy z wyświetlaczem ROT 10. Akcesoria te pozwalają podzielenie domu na aż 7 stref klimatycznych oraz na bezprzewodową komunikację z pompą ciepła dzięki połączeniu w sieci Wifi. Akcesoria SMART HOME stanowią integralną część inteligentnego i energooszczędnego domu z pompą ciepła.


Jubileuszowy rok dla Immergas- 25 lat firmy w Polsce!

Dla Immergas 2021 rok był jubileuszowy! Firma obchodziła 25-lecie działania w Polsce. Ćwierćwiecze istnienia upoważnia firmę do stawiania się w roli eksperta. Firma stale dąży do rozwoju i zdobywania wiedzy, którą z chęcią przekazuje swoim klientom, by wspólnie mieli wpływ na otaczający świat. 


Solis wprowadza do oferty falowniki z wyższymi prądami wejściowymi 

W 2021 roku Solis opracował wersję falowników z wyższymi maksymalnymi wartościami prądów wejściowych stringów, między innymi 16A dla serii S5-GR3P(3-20)K. To odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku PV. Dodatkowo warto wspomnieć, że w 2021 roku firma Solis zatrudnieniła lokalnego inżyniera wsparcia technicznego!


Goodwe umacnia pozycję w Europie

Rok 2021 to rok szybkiego wzrostu i umocnienia pozycji GoodWe w Europie. W Polsce to początek rozwoju rynku fotowoltaiki 2.0, który zrodził ogromne zapotrzebowanie na inwertery hybrydowe. Firma Goodwe zwielokrotniła sprzedaż praktycznie w każdym segmencie rynku, a także rozpoczęłą produkcję własnych domowych magazynów energii serii Lynx Home F, które będą dostępne w przyszłym roku w Polsce. Ponadto firma wkroczyła na rynek rozwiązań projektowych z falownikami serii HT 1500V (225/250kW) i została uznana za najbardziej stabilnego finansowo producenta falowników według rankingu Bloomberg NEF w 2021 roku.


Polska drugim rynkiem w Europie dla Jinko Solar!

W 2021 roku polski rynek okazał się drugim co do wielkości w Europie dla JinkoSolar. Moduły typu N, TOPCon zdobyły wielu zwolenników i stanowią coraz większy udział procentowy wśród realizowanych dostaw. Jesienią odbyła się premiera modułów z serii TIGER NEO, produkty te kontynuują trend dominacji ogniw o wymiarze 182mm. W połączniu z technologią N-type TOPCon pozwalają na osiągniecie niespotykanych do tej pory sprawności oraz bardzo niskiej degradacji. Ten właśnie produkt będzie powoli wypierał wszystkie inne serie z produkcji. Oczekuje się że moduły TIGER NEO osiągną nawet 20% udziału w produkcji Jinko Solar w 2022 roku.


Rekordowy rok dla LONGi!

2021 rok okazał się dobry również dla LONGi! W 2021 roku LONGi umocniło swoją wiodącą rolę w innowacjach badawczo-rozwojowych w światowym przemyśle fotowoltaicznym, ustanawiając nowe rekordy wydajności ogniw dla TOPcon i HJT typu N i P. W czerwcu firma ogłosiła, że Ogniwo TOPcon typu N osiągnęło sprawność konwersji 25,21%, TOPcon typu P 25,02%, a HJT 25,26%! W dalszej części roku te rekordy zostały jeszcze pobite. W lipcu LONGi ogłosiło nowy światowy rekord sprawności konwersji ogniw P-Type TOPCon, który wyniósł 25,19%.W październiku ogniwo HJT osiągnęło sprawność konwersji na poziomie 26,30%.


Rok 2021 był dla branży OZE pełen wrażeń! Co będzie działo się w przyszłym roku? Na pewno będziemy Was o tym na bieżąco informować!

Zobacz również