Nowości u czołowego producenta modułów fotowoltaicznych!

Mowa o firmie Sharp, której pełny asortyment modułów mogą Państwo znaleźć u autoryzowanego dystrybutora na terenie Polski firmy KENO Sp. z o.o. Najpopularniejsze moduły serii ND-RB 275, zostaną zastąpione nową serią ND-AK 275, których istotną cechą jest zastosowanie ogniw w technologii 5 busbarowej ze zmniejszoną rezystancją szeregową. Zupełną nowością będzie moduł w technologii polikrystalicznej o mocy 330W model ND-AH 330H, zbudowany z 72 ogniw. Zmiany dotkną również bardzo szybko zyskujących popularność modułów
monokrystalicznych.

Viessmann logo ramkaViessmann stworzył specjalną ofertę dla beneficjentów programu Czyste Powietrze.

W ramach oferty firma pomoże przejść przez cały proces – od wyboru odpowiedniego rozwiązania dla budynku, aż po wypełnienie wniosku. Umożliwia w ten sposób zrealizowanie całości działań kompleksowo, w ramach usług jednej marki. Firma bowiem posiada w swojej ofercie wszystkie rozwiązania, które można wykorzystać w ramach programu Czyste Powietrze, z zakresu modernizacji lub wykonania nowoczesnych instalacji grzewczych, spełniających szczegółowe warunki i wymogi programu „Czyste powietrze”.

Dimplex na Targach ISH we Frankfurcie

W dniach 11-15 marca 2019 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Międzynarodowe Targi ISH czyli „Internationale Sanitär – und Heizungsmesse”. Jest to jedna z największych międzynarodowych imprez targowych z dziedziny techniki grzewczej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej oraz instalacji wodno-sanitarnych. Na tegorocznych Targach ISH zabraknie również Glen Dimplex Thermal Solutions. Na powierzchni ok. 850 m² zaprezentowane zostaną m.in. najnowsze pompy ciepła do zastosowań indywidualnych System M, pompy ciepła dużej mocy do zastosowań komercyjnych, a także szeroka paleta elektrycznych urządzeń grzewczych, urządzeń wentylacyjnych i kominków elektrycznych.

Galmety logotypGALMET: Najtańszy sposób na c.w.u. to kolektory słoneczne czy powietrzna pompa ciepła?

Julia Sobaszek, specjalista z Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej analizuje, który z dwóch ekologicznych systemów ogrzewania ciepłej wody użytkowej – za pomocą zestawu solarnego, czy powietrznej pompy ciepła – jest najbardziej odpowiedni dla 4 osobowej rodziny w perspektywie kilkunastu lat użytkowania instalacji.

Hydrotech ma propozycję, jak lepiej wykorzystać energię z powietrza!

Pompa ciepła serii alira to wydajna i efektywna propozycja. Powietrzne pompy ciepła serii alira Dual ogrzewają, chłodzą, a także przygotowują ciepłą wodę użytkową, stanowiąc niezawodne i niezwykle efektywne rozwiązanie. Modele z rewersem LWD RX z opcjonalną funkcją chłodzenia zapewniają komfortową temperaturę pomieszczenia w gorące dni. Pompy ciepła serii alira cechuje nie tylko nowoczesny i atrakcyjny wygląd, ale również wyjątkowo cicha praca, co sprawia, że eksploatacja urządzeń jest bardzo komfortowa.

Bosch demonstruje mobilność przyszłości!
Światowa premiera nowego samochodu koncepcyjnego do przewozu osób nastąpi na targach CES 2019 w Las Vegas.
Jasne, minimalistyczne wzornictwo, futurystyczna powłoka zewnętrzna z ekranów i szkła oraz przestronne wnętrze – tak można by opisać futurystyczny budynek, ale w rzeczywistości chodzi o nową klasę pojazdów, a przy okazji nowy rodzaj mobilności. Już wkrótce samochody bez kierowcy, przeznaczone do przewozu osób i wyposażone w napęd elektryczny będą w pełni zintegrowane z otoczeniem i będą niemal bezszelestnie poruszać się po centrach miast.

PORT PC – dlaczego program Czyste Powietrze powinien bardziej wspierać OZE?
Komisja Europejska nie chce finansowania źródeł opartych na paliwach kopalnych w ramach programu Czyste Powietrze. Jak komentuje prezes PORT PC Paweł Lachman, nowy kocioł węglowy, mimo tego że jest urządzeniem o znacznie wyższej sprawności będzie emitował o 30% więcej gazów cieplarnianych niż wymieniane urządzenie. W tym przypadku zastosowanie pomp ciepła pozwoli na znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla w przyszłości. Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej i organizacji IRENA zawartymi w opracowaniu REMAP, w 2030 roku kiedy emisja gazów cieplarnianych związana z produkcją energii elektrycznej w Polsce będzie dwa razy mniejsza również blisko dwukrotnie zmniejszy się emisja CO2 z ciepła przekazywanego przez pompy ciepła.

Fronius – Optymalizacja modułów – nowe rozwiązania
Przekonanie, że optymalizatory mogą stanowić rozwiązanie wszelkich problemów na instalacji, głównie polegających na jej zacienieniu, niestety utarło się wśród użytkowników. Wbrew obiegowym opiniom, optymalizatory nie są jednak w stanie zakrzywić praw fizyki: zacieniona instalacja zawsze będzie wytwarzać mniej energii, niż równoważna – niezacieniona. Są jednak aplikacje, w których optymalizatory mogą wykazać swoje zalety. Doskonałym przykładem może być instalacja na dachu przedszkola należącego do kościoła św. Stefana w Wels. Instalacja ta została zrealizowana na klasycznych falownikach Fronius SYMO wraz z optymalizatorami bazującymi na rozwiązaniu firmy Maxim Integrated.

Enea podpisała porozumienie o współpracy badawczej w obszarze magazynowania energii
Enea wraz z Electric Power Research Institute podpisały umowę, na mocy której Grupa Enea będzie uczestniczyć w programach badawczych dotyczących magazynowania energii. W ramach współpracy podejmowane zostaną problemy związane z magazynowaniem energii, integracją magazynów z rozproszonymi źródłami energii i mikrosieciami oraz tworzeniem nowych usług w oparciu o magazyny energii. Udział w programie umożliwi Grupie Enea dostęp do fachowej wiedzy od EPRI oraz wymiany doświadczeń z pozostałymi uczestnikami badań. Wspólne badania pomogą zidentyfikować i ocenić korzyści płynące z wykorzystania magazynowania energii, jak również poznać nowe technologie magazynowania oraz wyciągnąć wnioski z wdrożeń i integracji w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach.

Monika Ciosek

Redaktor GLOBEnergia