Radar Rynku – KWIECIEŃ 2024

Radar Rynku, czyli co nowego w branży OZE. Na tapecie najważniejsze wydarzenia z branży z kwietnia, a także nowinki od firm SMA i GoodWe.

W ciągu miesiąca w branży OZE może wydarzyć się naprawdę dużo – zapraszamy na Radar Rynku.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Radar Rynku, czyli co nowego w branży OZE. Na tapecie najważniejsze wydarzenia z branży z kwietnia, a także nowinki od firm SMA i GoodWe.

Podziel się

W kwietniowym wydaniu Radaru Rynku skupimy zarówno na najnowszych informacjach z tego miesiąca, a także przyjrzymy się, czym nowym  zaskoczyli nas producenci urządzeń OZE. Zacznijmy jednak od złych informacji – kilkukrotnie w kwietniu odłączane były instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe. Wszystko dzięki słonecznej pogodzie, którą obserwujemy za oknem. Bardzo prawdopodobne, że długi majowy weekend również będzie obfitował w wyłączenia. Aby wspomóc nasz krajowy system energetyczny, polecamy korzystać z pasków PSE. Za ich pośrednictwem Polskie Sieci Elektroenergetyczne informują o godzinach, w których najlepiej zwiększyć zużycie prąd, czyli włączyć pralkę, zmywarkę itp.

Kolejne opóźnienie programu Mój Prąd. Tym razem data szóstej edycji została przesunięta na II połowę roku. Jest to spowodowane tym, że w dalszym ciągu nie został rozliczony Mój Prąd 5.0. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW nie chcą rozpoczynać kolejnego naboru przed zakończeniem rozliczania poprzedniego. O szczegółach będziemy informować.

W programie Czyste Powietrze wiele zmian. Od 22 kwietnia pojawił się obowiązek wyboru pomp ciepła i kotłów na biomasę z listy ZUM. Dodatkowo tylko jednokrotnie będzie można skorzystać z dotacji w ramach najwyższego poziomu. Wiele też zmian dotknęło producentów i dystrybutorów pomp ciepła, którzy zostali zobowiązani do przeprowadzenia badań w niezależnych akredytowanych laboratoriach na terenie EFTA lub UE. Co jednak najbardziej powinno interesować inwestorów? Otóż harmonogram związany z obowiązkiem listy ZUM. Taki schemat przedstawił NFOŚiGW:

  • wniosek złożony do 21.04 – pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
  • wniosek złożony od 22.04 i dowód zakupu urządzenia do 13.06 – pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
  • wniosek złożony od 22.04 i dowód zakupu urządzenia od 14.06 – dotacja tylko na urządzenia z listy ZUM.

To by wyjaśniało, dlaczego w kwietniu obserwowaliśmy rekordową popularność w programie Czyste Powietrze, gdzie tygodniowo składano prawie 8,5 tys. wniosków. Skoro nadanie liście ZUM nowe roli ma zwiększyć poziom efektywności urządzeń, na które można uzyskać dotację, to radość z kroku naprzód termomodernizacji w Polsce jest zdecydowanie na wyrost. Ten wzrost prawdopodobnie wynika z chęci skorzystania ze środków programu, a jednocześnie oszczędzając na samym urządzeniu.

Konkurs od GoodWe

Ruszyła nowa kampania promocyjna "Potrójne punkty, potrójne korzyści" dla instalatorów GoodWe PLUS+ w całej Europie, która obejmuje wybrane falowniki hybrydowe producenta, zainstalowane na rynkach europejskich. Kampania polega na nagradzaniu firm instalacyjnych za montaż wybranych falowników hybrydowych producenta na rynkach europejskich, GoodWe oferuje potrójną liczbę punktów bonusowych w ramach programu lojalnościowego. Instalatorzy otrzymują je za zainstalowane falowniki z serii ET PLUS+, ET PLUS+ (16A) oraz EH, uruchomione w Europie i zarejestrowane na platformie monitoringu GoodWe SEMS między 1 kwietnia a 31 lipca 2024 r.

Uczestnicy programu GoodWe PLUS+ mogą zdobyć potrójną liczbę punktów, zwiększając swoje szanse na atrakcyjne nagrody i przyspieszając awans do statusu SILVER lub GOLD. Na przykład, status SILVER można osiągnąć po zainstalowaniu 17 inwerterów serii ET PLUS+ lub ET PLUS+ (16A) w trakcie kampanii.

Instalatorzy korzystający z programu mogą również liczyć na dodatkowe korzyści, takie jak przedłużona gwarancja na zestawy do magazynowania energii GoodWe. Falowniki hybrydowe serii ET PLUS+, ET PLUS+ (16A) lub EH w połączeniu z magazynem energii serii Lynx F PLUS+ mogą uzyskać przedłużoną gwarancję z 5 do 10 lat.

SMA i nowa fabryka w Modlniczce

Trwają prace nad nową fabryką SMA w Modlniczce niedaleko Krakowa. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości komponenty do branży fotowoltaicznej firma SMA zainwestowała w nowe zakłady produkcyjne w swojej siedzibie głównej w Niestetal koło Kassel oraz w polskim oddziale SMA Magnetics pod Krakowem. Ta inicjatywa ma na celu skrócenie łańcuchów dostaw, zwiększenie niezawodności produkcji oraz tworzenie nowoczesnych miejsc pracy.

Budowa nowej fabryki SMA Magnetics rozpoczęła się w grudniu 2023 roku. Po uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w styczniu 2024 roku prace nabrały tempa, a znaczący postęp jest widoczny od tego czasu. Wszystkie prace idą zgodnie z harmonogramem, a budynek zaczyna nabierać kształtów. Planowane zakończenie budowy przewidziane jest na listopad 2024 roku.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia