RADAR RYNKU MAJ 2020!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

To co chyba najbardziej istotne z punktu widzenia inwestorów to uruchomienie nowej wersji programu Czyste Powietrze od 15. maja 2020 roku. Wnioski zostały uproszczone, zostało zapowiedziane uruchomienie platformy elektronicznej składania wniosków oraz współpraca z bankami oraz została wprowadzona możliwość połączenia dotacji z dofinansowaniem z gminy, na to samo przedsięwzięcie. W nowej wersji Programu dofinansowanie zostało podzielone na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Od 15 maja wnioski mogą składać jedynie osoby z podstawowej grupy, gdyż uruchomienie podwyższonego poziomu dofinansowania wymaga zmian legislacyjnych.

Kolejną istotną kwestią w maju, jest ogłoszenie cen referencyjnych na aukcje OZE, które odbędą się prawdopodobnie w IV kwartale 2020 roku. W tegorocznej aukcji, ceny referencyjne dla wiatru i słońca zostaną obniżone. Maksymalne wsparcie dla farm wiatrowych o mocy większej niż 1 MW wyniesie w tym roku 250 zł/MWh, czyli o 35 zł/MWh mniej niż w ubiegłym roku. Stawka dla instalacji fotowoltaicznych wyniesie nie więcej niż 360 zł/MWh dla instalacji do 1 MW i 340 zł/MWh dla instalacji większych niż 1 MW, czyli w obu przypadkach mniej o 25 zł/MWh.

Bardzo istotnym faktem z punktu widzenia branży fotowoltaicznej, są moce przyłączone w PV. Według danych PSE i stanu na 1.05.2020 roku, moc zainstalowana pochodząca z fotowoltaiki wyniosła 1832,7 MWp. Oznacza to, że jest duża szansa, że moc zainstalowana z PV na koniec maja w Polsce przekroczy 2 GWp.

Aktywności branżowe

Bezpieczna ekipa od Viessmann

Firma Viessmann uruchomiła specjalny projekt Bezpieczna ekipa, który został podjęty w trosce o Klientów, wychodząc naprzeciw codzienności związanej z koronawirusem. Projekt „Bezpieczna Ekipa” ma na celu zapewnienie komfortowej obsługi poprzez bezpieczne przeprowadzenie przez cały proces od zakupu poprzez montaż, aż po serwis. Projekt dla klienta oznacza zredukowanie do niezbędnego minimum kontaktu osobistego przy zakupie i montażu urządzenia, dzięki realizacji większości etapów wyboru i zamówienia systemu grzewczego on-line.

LONGi ze statusem AAA w Bankability Ratings

W najnowszym raporcie kwartalnym PV ModuleTech Bankability Ratings, LONGi jako jedyny producent modułów fotowoltaicznych, został oznaczony najwyższą notą AAA w ocenie zdolności kredytowej. To powtórka z sukcesu w pierwszym kwartale 2020 roku. Oprócz tego LONGi ogłosiło wprowadzenie do oferty serii modułów „Hi-MO5” o mocy wyjściowej około 530 W i sprawności ponad 21%.

GoodWe w czołówce dostawców hybrydowych falowników

Według raportu Global PV Inverter Market Shares Full-Year 2019 przygotowanego przez grupę Wood Mackenzie, firma GoodWe została uznana światowym liderem wśród dostawców inwerterów hybrydowych z ponad 15% udziałem w rynku globalnym.

Falowniki Solplanet dostępne w sprzedaży w Polsce od czerwca!

Po tym jak AISWEI stał się renomowaną marką w Chinach, koncentruje się na ekspansji w Europie dzięki swojej międzynarodowej marce - Solplanet! Producent ogłosił, że od czerwca 2020 roku, falowniki Aiswei (Solplanet) serii TLC a mocach od 3 do 10 KW będzie można nabyć we wszystkich 88 oddziałach polskiego dystrybutora Grodno SA.

solplanet

Rekordowe przychody SolarEdge!

Mimo ograniczeń związanych z koronawirusem, w II kwartale 2020 roku firma Solaredge zanotowała rekordowe przychody. Ich wysokość wyniosła 431,2 mln USD, co stanowi wzrost o 3% w porównaniu z 418,2 mln USD w poprzednim kwartale i o 59% w porównaniu z 271,9 mln USD w I kwartale 2019 roku. Rekordowe przychody związane z działalnością w zakresie fotowoltaiki wyniosły 407,6 mln USD, co stanowi wzrost o 5% z 389,0 mln USD w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Solis podwaja moce produkcyjne!

Solis planuje pozyskać 100 milionów dolarów na podwojenie swoich mocy produkcyjnych do 20 GW! Plany rozbudowy obejmują nowe supernowoczesne centrum badawczo-rozwojowe, duże linie produkcyjne wyposażone w zaawansowane i zautomatyzowane maszyny, zwiększoną pojemność magazynową oraz nowe biura.

Nowy moduł o rekordowej mocy 580 Wp od Jinko!

15. maja 2020 roku Jinko Solar ogłosił oficjalną premierę swojej flagowej serii modułów Tiger Pro 2020. Moduły z tej serii mogą osiągać moc wyjściową nawet do 580 Wp, co stanowi wynik o 40% wyższy od mocy produktów stosowanych obecnie w projektach wielkoskalowych. Masowa produkcja modułów planowana jest na III kwartał 2020 roku.

Fronius zaprasza na webinaria

Firma Fronius po raz kolejny zaprasza na serię szkoleń internetowych. Zakres tematyczny webinariów jest obszerny, więc każdy może znaleźć coś, co go zainteresuje. Wśród tematów znalazły się dobre praktyki, najczęściej popełniane błędy montażowe, inteligentne budynki, najczęściej zgłaszane problemy techniczne, czy też możliwości pozyskania dofinansowania. Szkolenia będą się odbywały do 4. czerwca 2020 roku, w każdy wtorek, środę i czwartek, zawsze o godz. 15:00.

Nowy system mocowania od Corab

Na rynku pojawił się właśnie nowy system mocowania do popularnych systemów Corab WS-006 (pionowy układ modułów) oraz WS-004 z poziomym układem modułów. Jest to system zbudowany z korpusu i prętów, które wykonane są z blachy konstrukcyjnej ocynkowanej ogniowo oraz korony, która zbudowana jest ze stali pokrytej powłoką antykorozyjną Magnelis.

Nowe moduły w ofercie KENO

KENO wprowadza do swojej oferty nowe modele modułów m.in. takich firm jak: Longi, Sharp, Jinko oraz PhonoSolar. Keno wprowadza również cykliczne rabaty i promocje. Jedną z nich jest 2% rabatu na zamówienia na pełne zestawy oraz darmowe wysyłki na pojedyncze sztuki inwerterów oraz skrzynek przyłączeniowych.

Pozostałe aktywności branżowe

  • Panasonic stworzył rozwiązanie, które pomaga ograniczyć dolegliwości związane z ekspozycją na wiosenne pyłki poprzez zastosowanie innowacyjnej technologii nanoe™ X w swoich klimatyzatorach. Technologia pozwala dezaktywować pyłki i alergeny najczęściej występujące w powietrzu w okresie wiosennym oraz hamuje rozwój niektórych bakterii i wirusów nawet o 99.9%.
  • Do końca maja można skorzystać ze Szwedzkiej dotacji do 10000 zł do zakupu pomp ciepła NIBE. Dotacją jest objęta również nowa seria inteligentnych pomp ciepła NIBE S.
  • Trwa promocja na pompy ciepła od Stiebel Eltron. Do końca sierpnia można zakupić w obniżonej cenie dwa nowoczesne pakiety.
  • Trwa promocja na powietrzne pompy ciepła LWDV z inwerterem i naturalnym czynnikiem chłodniczym R290 od alpha innotec.
  • De Dietrich przedstawia nowy produkt: wentylację mechaniczną - Reconevens V400, która filtruje powietrze w trybie ciągłym, zatrzymuje pyłki i alergeny, redukuje poziom CO2, zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni, minimalizuje straty ciepła i zmniejsza wydatki na ogrzewanie

Zobacz również