Radar Rynku – MARZEC 2024

radar rynku czyste powietrze mój prąd

Jak co miesiąc w Radarze Rynku sprawdzimy, co słychać w branży odnawialnych źródeł energii. Zainteresowani zakupem fotowoltaiki z pewnością czekają na kolejną odsłonę programu Mój Prąd, która już niedługo. Zainteresowani termomodernizacją z kolei bacznie przyglądają się programowi Czyste Powietrze, ponieważ niebawem zmienią się zasady zakupu pomp ciepła. My oczywiście znamy szczegóły, choć to nie wszystkie nowości, jakim uraczył nas marzec.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

radar rynku czyste powietrze mój prąd

Podziel się

Na początek program Mój Prąd 6.0 – wiemy, że magazyn energii będzie obowiązkowym elementem przy ubieganiu się o dotację, zwiększona zostanie moc instalacji PV, a także nie będzie rezygnacji z pomp ciepła jako wspieranej technologii. Budżet programu to 400 milionów złotych, ale w innych obszarach dalej wiemy stosunkowo niewiele. Resort klimatu i środowiska zapowiedział, że zmiany wejdą w II kwartale, więc wszystko powinno wyjaśnić się w ciągu najbliższych trzech miesięcy. 

Duże zmiany czekają także program Czyste Powietrze, w którym pojawi się obowiązek wyboru pomp ciepła i kotłów na biomasę tylko i wyłącznie z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Pompy ciepła obecne na liście przejdą dodatkową weryfikację. Aby się na tej liście utrzymać lub się na niej znaleźć pompy ciepła będą musiały mieć przeprowadzone badania na terenie UE lub EFTA. Szczegółowo tę kwestię poruszono w artykule: Duże zmiany w programie Czyste Powietrze. Chodzi o pompy ciepła. Co więcej, zostanie zdecydowanie ograniczony najwyższy poziom dofinansowania, w którym od 22 kwietnia będzie można otrzymać tylko jedną najwyższą dotację. 

Zmiany w budownictwie i nie tylko

Warto też zaznaczyć, że Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę EPBD, czyli dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków. Wiele zmian, ambitne cele – mamy przede wszystkim dokładnie ustalony harmonogram dekarbonizacji sektora budowlanego. Już od 2025 roku ma być wprowadzony zakaz dotacji urządzeń na paliwa, aby już w 2040 roku całkowicie wycofać jest z europejskich budynków. W tym celu będą potrzebne duże inwestycje w pompy ciepła.

Budownictwo ma zmienić się także na naszym polskim podwórku, a to za sprawą planowanej nowelizacji Prawa budowlanego. Według projektu rozporządzenia w Polsce będzie można wybudować 12-metrową mikroturbinę wiatrową bez pozwolenia. Co ciekawe – zmiany dotyczą także magazynów energii elektrycznej. Do pojemności 20 kWh nie będzie trzeba nawet zgłoszenia. O tych zmianach pisaliśmy w artykułach:

W związku z energetyką wiatrową – wszyscy pamiętamy pomysł programu dotacyjnego o nazwie Moja Elektrownia Wiatrowa. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpadł na pomysł, aby stworzyć kalkulator obliczający opłacalność inwestycji we własną mikroinstalację wiatrową. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy w przyszłości, ale już teraz apelujemy, aby przed inwestycją przeprowadzić przynajmniej roczne pomiary wiatru.

Wyróżnienie dla Hypontech

W lutym firma Hypontech ogłosiła swoje osiągnięcia z Inspekcji Magazynowania Energii  zrealizowaną przez ekspertów z HTW w Berlinie. Ta przeprowadzana corocznie przez niezależne instytuty inspekcja jest istotnym punktem odniesienia dla uczestników w branży, oceniając wydajność, straty w trybie czuwania oraz ogólną wydajność różnych systemów magazynowania energii. Swój pierwszy udział w tej inspekcji Hypontech zakończył naprawdę obiecująco. System magazynowania energii oparty na falowniku hybrydowym Hypontech HHT-12000 i akumulatorze HBP-H15 osiągnął imponujący wskaźnik wydajności systemu (SPI) na poziomie 94,4%.

Centrala wentylacyjna WOLF

Urządzenia, jakim jest centrala wentylacyjna Comfort WOLF CGL 2 edu, charakteryzuje się niezwykłą ciszą, porównywalną do szeptu, jednocześnie zapewniając dużą wydajność. Dzięki wysokowydajnym przeciwprądowemu wymiennikowi ciepła ciepło jest odzyskiwane ze sprawnością ok. 90%. Co ciekawe istnieje również opcja wykorzystania entalpicznego wymiennika ciepła do odzysku wilgoci. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszamy tutaj.

Współpraca między Panasonic i tado°

Panasonic i tado° nawiązały partnerstwo, oferując inteligentne rozwiązania pomp ciepła, aby przyspieszyć dekarbonizację europejskich domów. Dzięki temu użytkownicy mogą optymalizować zużycie energii elektrycznej i korzystać z niższych cen, przesuwając moment jej użycia na okresy, gdy dostępna jest więcej energii odnawialnej. Współpraca ta ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej pomp ciepła i przyspieszenie zielonej transformacji energetycznej w Europie. Produkty z tej współpracy będą wprowadzone na wybrane rynki europejskie. Więcej informacji na stronie internetowej producenta.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia