Radar Rynku – STYCZEŃ 2024

rada rynku i program mój prąd

Początek roku zawsze przynosi wiele nowości - nie inaczej było i tym razem. Czy będzie Mój Prąd 6.0? Co z programem Czyste Powietrze? Dlaczego największy europejski producent fotowoltaiki zamknie fabrykę? Jak w 2024 roku radzi sobie branża? Postaramy się odpowiedzieć w styczniowym wydaniu Radaru Rynku!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

rada rynku i program mój prąd

Podziel się

Meyer Burger, czołowy europejski producent paneli i ogniw fotowoltaicznych, ogłosił zakończenie produkcji modułów PV w Niemczech. Według informacji przekazanych przez firmę decyzja ta została podjęta z powodu niekorzystnych warunków panujących na rynku fotowoltaicznym w Europie. Producent oświadczył, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie do końca lutego 2024 roku. Czy firma zostawiła sobie otwarte drzwi do rewizji swojego planu? Więcej szczegółów w artykule: Największy europejski producent paneli PV zamknie fabrykę

Polskie dotacje na zakręcie?

Przenieśmy się na nasze polskie podwórko, gdzie w grudniu zakończyła się piąta edycja programu Mój Prąd. W redakcji GLOBENERGIA trzymamy rękę na pulsie i dopytujemy resort klimatu i środowiska oraz NFOŚiGW o to, czy są prowadzone prace nad programem Mój Prąd 6.0 - znamy kilka szczegółów. Po pierwsze wola kontynuacji programu istnieje, ale aktualnie nie ma prowadzonych prac nad kształtem kolejnej edycji. Ponad 45 tysięcy wniosków z ostatniej odsłony programu czeka na rozpatrzenie. Cóż, jak się okazuje 14 grudnia 2023 roku był tylko datą zamknięcia naboru, a wypłaty dotacji mogą jeszcze sporo potrwać. 

Problemy napotkał również program Czyste Powietrze, w którym zabrakło pieniędzy. Jeszcze kilkanaście dni temu brakowało nawet 300 milionów złotych. Pojawiały się nawet informacje, że nabór nowych wniosków mógł zostać wstrzymany. Udało nam się jednak szybko dotrzeć do informacji, że poszczególne wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej wznowiły wypłaty środków dla beneficjentów zaraz po otrzymaniu przelewów od NFOŚiGW. Przez kilka dni było naprawdę ekstremalnie, ale problem nie został wcale rozwiązany. Potrzebne jest porządne zabezpieczenie finansowania programu, o czym mówili liderzy PAS i Fundacji Instrat w swoim apelu do premiera Donalda Tuska.

Rekuperator od Galmet

Dla każdego z nas ważny jest stały przepływ świeżego powietrza w domu. Jeżeli nie możemy cieszyć się tym komfortem to rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Do tego nada się idealnie rekuperator Zephyr od firmy Galmet!

LONGi wyróżnione

Firma LONGi ponownie osiągnęła najwyższą ocenę AAA w prestiżowym rankingu ModuleTech PV Tech Bankability, co stanowi 16. rok z rzędu utrzymania tej wyróżniającej pozycji. LONGi kontynuuje swoje nieustające wysiłki na rzecz promowania energii słonecznej, dążąc do zaspokojenia rosnących globalnych potrzeb energetycznych. 

Zapraszamy na ENEX!

Zapraszamy na Targi Enex, a przede wszystkim do odwiedzenia strefy wystawienniczej, której gospodarzem jest GLOBENERGIA! W dniach 7-8 lutego możecie wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, spotkać ludzi z branży, wiele się dowiedzieć na forach branżowych, a także wygrać cenne nagrody za wyróżniający się udział w naszej grze miejskiej. Trwają ostatnie przygotowania, a więc do zobaczenia w Kielcach!

Jak zwykle na Targach będzie wiele premier, a swoją cegiełkę dołoży również firma Corab. Wśród nich konstrukcja WS-A10P dla fotowoltaiki pionowej, jak i również zupełnie nowa bateria Encor i długo wyczekiwana — gruntowa pompa ciepła Encor.

Wstęp wolny na targi po zarejestrowaniu: https://www.targikielce.pl/enex/rejestracja-zwiedzajacych-2024
Więcej informacji na stronie: www.targikielce.pl/enex

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia