Produkcja ogniw fotowoltaicznych w 2018 r. reprezentowała zmiany na wielu frontach. W ubiegłym roku globalną siłą napędową najnowocześniejszych technologii w branży były Chiny.

Jak zmieniał się rynek?

Pierwsza fala ekspansji mocy produkcyjnych pojawiła się w Chinach około dziesięć lat temu. Nastąpiły różne formy integracji pionowej, podczas których wiele firm ustanowiło urządzenia do produkcji ogniw i modułów w skali GW. Podobnie działo się w Tajwanie.

W rezultacie rankingi topowych marek składały się głównie chińskich i tajwańskich firm. Pojawiali się także znani producenci z innych krajów, takich jak SunPower, REC Solar i Q-CELLS (następnie kontrolowany przez Koreę Południową Hanwha Q-CELLS). Przez pewien czas przedstawicielstwo dostarczała także Japonia za pośrednictwem firm takich jak Kyocera i Sharp Solar.

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy produkcja ogniw w Tajwanie wzrosła, nastąpił gwałtowny spadek produkcji ogniw w Japonii, gdzie koszty były po prostu zbyt wysokie, aby konkurować z chińskimi i tajwańskimi wskaźnikami produkcyjnymi.

Z biegiem czasu, chińskie firmy miały większą przewagę, opartą wyłącznie na nakładach inwestycyjnych w skali od 1 GW do poziomu 3-5 GW. Poza Chinami, jedyną firmą, która dorównywała tym wielkościom była Hanwha Q-CELLS, z ambitnymi nowymi fabrykami w Korei Południowej.

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła kolejna zmiana, podczas której produkcja ogniw na Tajwanie znacznie spadła, nakładając się na rozwój nowych specjalistów w Chinach, w szczególności Tongwei i Aiko.

Ranking 10 największych producentów ogniw w 2018

Portal pv-tech.org przygotował listę dziesięciu największych producentów ogniw.

Miejsce Firma
1 JA Solar
2 Tongwei
3 Trina Solar
4 Hanwha Q-CELLS
5 JinkoSolar
6 LONGi
7 Shunfeng (z Wuxi Suntech)
8 Canadian Solar
9 Aika Solar
10 First Solar

 

W rankingu znalazły się cztery firmy (JA Solar, Trina Solar, JinkoSolar i Canadian Solar), które można postrzegać jako globalnie uznanych producentów ogniw/modułów. Produkują one we własnym zakresie ogniwa o łącznej mocy kilku gigawatów, zarówno w Chinach, jak i w południowo-wschodniej Azji. JA Solar i JinkoSolar w dużej mierze przestawili się na produkcję ogniw PERC.

Źródło: pv-tech.org

Redakcja GLOBEnergia