Ranking wysokosprawnych modułów PV!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

fotowoltaika, efekt LID

Nowoczesne technologie pozwalają osiągać coraz wyższe parametry modułów fotowoltaicznych. Wysokosprawne moduły fotowoltaiczne to grupa produktów bardzo szeroka, a podział jest bardzo mało precyzyjny. Wśród modułów zaliczanych do wysokosprawnych znajdziemy technologie, takie jak: back contact (z dwiema elektrodami z tyłu), moduły wykonane w technologii HIT lub PERC.
Wielu inwestorów zastanawia się, który moduł wybrać, a instalatorzy poszukują najlepszych produktów do oferty. Postanowiliśmy nieco ułatwić zadanie. Prezentujemy redakcyjny ranking wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych o mocach 320 Wp.

Kryteria wyboru modułu fotowoltaicznego

Przy wyborze urządzenia można kierować się wieloma kryteriami. Na kartach produktowych przygotowanych przez producentów modułów fotowoltaicznych znajdziemy bardzo dużo parametrów, pokazujących charakterystykę pracy modułów w wyidealizowanych warunkach – laboratoryjnych. W naszej analizie porównamy parametry pracy modułów fotowoltaicznych w rzeczywistych warunkach panujących na instalacji fotowoltaicznej. Wyliczono i zinterpretowano spadek mocy każdego z modułów w określonych warunkach pracy.

W rzeczywistych warunkach pracy moc modułu fotowoltaicznego będzie spadać wraz ze wzrostem temperatury. Przyczyną spadku mocy będzie spadek napięcia. Parametry modułów z kart produktowych podawane są dla temperatur pracy modułów na poziomie 25oC. W okresach letnich moduły nagrzewają się do temperatur dochodzących do 60–62°C. Przekłada się to na zdecydowany spadek ich mocy, a zatem wydajności. W celu porównania parametrów, najpierw obliczono, do jakiej temperatury nagrzeją się ogniwa na modułach. Wartości te różniły się w zależności od wartości temperatury NOCT, którą podaje producent.

Temperatura NOCT to temperatura ogniw w normalnych warunkach pracy. Normalne warunki pracy to natężenie promieniowania słonecznego, przy którym wykonywany był test na poziomie 800 W/m2, temperatura otoczenia podczas testu na poziomie 20°C, prędkość wiatru 1 m/s i współczynnik gęstości atmosfery AM 1.5. Z technicznego punktu widzenia, im niższa temperatura NOCT podana przez producenta, tym lepiej z perspektywy inwestora.

Założenia do redakcyjnego rankingu wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych:

  • pora roku: lato,
  • natężenie promieniowania: 1 000 W/m2rok,
  • temperatura otoczenia: 30°C.

Wyniki rankingu

W rankingu najlepiej wypadł moduł Phono Solar, wykonany w technologii PERC. Ma on najniższą wartość temperaturowego współczynnika mocy, co przekłada się na najmniejszy, bo nieco ponad 12-procentowy, spadek mocy. W przyjętych warunkach pracy urządzenie pracować będzie z mocą 281 W. Wyliczona temperatura ogniw na module produktu Phono Solar, podobnie jak modelu od producenta, który znalazł się na drugim miejscu – Hanwha Q CELLS, wyniosła 58,75oC .


Pełna wersja raportu dostępna w GLOBEnergia 1/2019 - TUTAJ


To najniższa wartość wśród całego zestawienia. Moduł Hanwha w technologii Mono Half Cut przy około 12,5-procentowym spadku mocy w rzeczywistych warunkach pracy, osiągnie moc 280 W. Kolejno w zestawieniu znalazły się moduły od JA Solar, Jinko Solar, Longi i Trina Solar. Moc urządzeń od tych producentów w przyjętych warunkach nie spadnie o więcej niż 14 procent. Największy spadek mocy zaliczy moduł polskiego producenta Selfa -14,5 procent.

Wynik ten jest bardzo zbliżony do czołowego światowego producenta LG Solar, co dobrze rokuje na przyszłość.

Zobacz również