Raport nt. rozwoju rynku fotowoltaiki w Europie przygotowany w ramach konsorcjum EurObserv’er przy współpracy z Instytutem Energetyki Odnawialnej

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

fotowoltaika

Ukazał się najnowszy corocznie publikowany raport nt. rynku PV w Europie. Raport przygotowany jest w ramach konsorcjum partnerów EurObserv’er. Partnerem i współautorem raportu jest Instytut Energetyki Odnawialnej.

Światowy rynek fotowoltaiczny nadal prężnie rozwija się mimo gospodarczego i finansowego kryzysu. W 2011 r. w Europie zainstalowano ponad 21,5 MWp w systemach PV, podczas gdy w 2010 r. tylko 13,7 MWp. Łączna, skumulowana wartość wynosi ponad 51,3 MWp. Najwięcej systemów PV powstało jako systemy podłączone do sieci  (tzw. on grid). Ponadto większość instalacji PV, ok. 74% powstaje na rynku europejskim (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Francja, Czechy, Belgia).

Ponadto, poza UE bardzo aktywnym rynkiem są Chiny, gdzie w 2011 r. podłączono do sieci 2 140 MWp, podczas gdy w 2010 r. 500 MWp. W USA wg Solar Energy Industries Association (SEIA) rynek amerykański  osiągnął nowy record sprzedaży systemów fotowoltaicznych z wynikiem 1 855 MWp in 2011 (przyrost rzędu 108%). Na uwagę zasługuje również rynek PV w Japonii, gdzie w 2011 r. zainstalowano  1 296 MWp (w tym 86% w sektorze mieszkalnictwa).

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją

Źródło: IEO