Raporty ESG nadal niepopularne. To będzie musiało się zmienić! Sprawdź, kiedy dotknie twoją firmę

Według KPMG, jedynie 56 spośród 100 największych firm na polskim rynku opublikowało informacje dotyczące klimatu i środowiska w swoich raportach ESG. Ponieważ zamysł raportowania ESG nadal nie jest szerzej rozumiany, wyjaśnimy to zagadnienie. Przedstawimy również najnowszy raport KPMG, który zawiera interesujące szczegóły na temat stanu raportowania ESG w Polsce.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

  • Raportowanie ESG to ocena działań przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. 
  • W Polsce jedynie 56 ze 100 firm pochwaliło się ujawnieniami klimatycznymi. Niedługo będą musiały robić to wszystkie.
  • W 2024 roku spółki chemiczne i budowlane najlepiej radzą sobie w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Raportowanie ESG nie koncentruje się na finansowej działalności przedsiębiorstwa, lecz ocenia jego działania w zakresie ochrony środowiska (E – ang. environmental), odpowiedzialności społecznej (S – ang. social responsibility) oraz ładu korporacyjnego (G – ang. corporate governance). Mowa tu na przykład o inwestowaniu w gospodarkę obiegu zamkniętego, ograniczanie emisji zanieczyszczeń, czy wpływ na lokalną społeczność. ESG zostało wprowadzone przez dyrektywę CSRD – tę samą, która odpowiada za Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). 

Kogo dotyczy raportowanie ESG?

Dyrektywa CSRD zaczeła obowiązywać od 2024 roku, wymagając od polskich firm raportów ESG. Dotyczy to na razie dużych podmiotów, które osiągają przychody powyżej 170 mln złotych i zatrudniają co najmniej 500 osób. Dyrektywa będzie sukcesywnie rozszerzana co roku, uwzględniającym kolejne firmy, zgodnie ze standardami ESRS.

Od stycznia 2025 roku raportowanie ESG stanie się obowiązkowe dla wszystkich dużych podmiotów spełniających co najmniej dwa z trzech kryteriów: zatrudnienie 250 osób, przychody 80 mln euro, suma aktywów 40 mln euro. Natomiast od 2026 roku obowiązek ten obejmie także średnie i małe spółki giełdowe.

Co zawiera raport ESG?

Wskaźniki ESG w rocznych raportach mają na celu umożliwienie obiektywnej oceny zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa, dokładnej kontroli zgodności jego działań z przepisami w tym zakresie oraz porównania z innymi firmami w branży. Przedsiębiorstwa skupią się na obszarach, w których ich działalność wywiera największy negatywny wpływ. Raporty będą zawierać dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych, wpływu na środowisko naturalne i społeczne, oraz potencjalnych zagrożeń związanych z działalnością firmy.

Raport ESG zaprezentuje również strategię ESG przyjętą przez firmę na przyszłość, jej wartość i zgodność z celami zrównoważonego rozwoju, a przede wszystkim stopień jej realizacji. Firmy będą musiały przedstawić dowody potwierdzające ich działania prośrodowiskowe, w tym w obszarach takich jak gospodarka o obiegu zamkniętym oraz działania na rzecz społeczeństwa.

Poziom raportowanie ESG w Polsce na niskim poziomie

Średnia ocena raportujących przedsiębiorstw wyniosła 5,08 na 10, co jest spadkiem w porównaniu do 5,27 punktu w ubiegłym roku, według raportu KPMG „Benchmark klimatyczno-środowiskowy”. Wyraźnie widać, że firmy muszą zwiększyć nacisk na kwestie ESG. Od 2025 roku będą zobowiązane do przedstawienia pierwszych raportów zgodnie z dyrektywą CSRD.

„To niemal ten sam poziom ujawnień (i ich braku) co rok temu. Pokazuje to wyraźnie, ile jeszcze pracy pozostało do zrobienia. Tym bardziej, że wraz z pojawieniem się regulacji prawnych i związanych z nimi standardów znika argument za tym, by nie ujawniać danych i ryzykować rychłe ponoszenie kosztów związanych ze zmianą formatu raportowania. Argument – dodajmy – który mógł prowadzić do odwlekania procesów zbierania i analizy danych, a tym samym uczenia się i nabywania przydatnych i pożądanych na rynku doświadczeń” – komentuje Justyna Wysocka-Golec, Partner Associate, Liderka Zespołu ESG, Dekarbonizacji i Bioróżnorodności w KPMG w Polsce.

Zakres ujawniania informacji w branżach chemicznej i budowlanej rośnie, zwłaszcza w odniesieniu do zasobów i bioróżnorodności. Eksperci KPMG w Polsce dokonali analizy niefinansowych raportów 100 największych firm działających na polskim rynku. Próba obejmowała przedsiębiorstwa o różnej wielkości, branży, pochodzeniu kapitału oraz statusie giełdowym. Wśród pierwszej setki firm w Polsce przeważają przedsiębiorstwa handlowe, produkcyjne, finansowe oraz przemysłowe, w tym szczególnie energetyczne, wydobywcze i chemiczne.

W 2024 roku najbardziej aktywnymi w raportowaniu firmami są spółki z branży chemicznej i budowlanej, które wyprzedziły zeszłorocznych liderów z sektora wydobywczego i energetycznego. Firmy chemiczne i budowlane uzyskały średnio 6,33 na 10 punktów, nieznacznie gorzej niż poprzedni zwycięzcy. Na drugim miejscu znalazły się firmy finansowe i ubezpieczeniowe (w szczególności banki) z wynikiem 5,94 punktu, a trzecie miejsce zajęły firmy z przemysłu naftowego, wydobywczego i energetycznego z wynikiem 5,89 punktu.

Opracowano na podstawie raportu KPMG pt. Benchmark klimatyczno-środowiskowy

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia