O problemach i realiach funkcjonowania w branży fotowoltaicznej zabieraliśmy już głos nie jeden raz.

W tej branży nie jest łatwo zaistnieć i bardzo trudno się utrzymać.
Od kilku miesięcy dochodzą do nas informacje o kolejnych upadłościach i przejęciach. Sporo też mówi się o firmie REC, która na początku listopada podała informację o tym, że ze względu na problemy finansowe spowodowane trudną sytuacją pomiędzy USA a Chinami zmuszona jest ograniczyć produkcję i po raz kolejny zredukować liczbę miejsc pracy.

Ze względu na wyniki finansowe w trzecim kwartale 2015 roku zdecydowano się na zlikwidowanie 45 miejsc pracy – teraz jest ich w firmie 675. Produkcja również jest ograniczana mimo, że w ostatnich miesiącach odnotowano wzrost sprzedaży. Redukowane są stany magazynowe.
Firma jednak ma nadzieje, że wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi zostanie rozwiązana i planuje dalszą aktywność w tych trudnych warunkach. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, te cięcia są konieczne, by móc zachować konkurencyjność.
Co więcej, REC odroczył przerw konserwacyjnych i ograniczył do minimum nakłady inwestycyjne na potrzeby utrzymania obiektów, by zmniejszyć koszty operacyjne funkcjonowania fabryki.


ANALIZA RYNKU FOTOWOLTAICZNEGO – TUTAJ


Popyt na moduły fotowoltaiczne w skali globu sięga poziomu 50 GWp. Z kolei produkcja w 2014 wyniosła 41 GWp. W 2013 roku zainstalowano ponad 39 GWp (według IEA PVPS 39,953GWp), z czego w Europie 10,7 GWp, czyli 26,7% w skali globu. Liczba wadliwych modułów w ubiegłym roku była na poziomie 2 GWp, przez co odnotowano historyczny problem z jakością modułów bazujących na krzemie krystalicznym, ktore są ciągle podstawą budowy systemów PV.

Przyspieszony wzrost przemysłu fotowoltaicznego rozpoczął się w 2004 roku. Był on spowodowany uruchomieniem strumienia dopłat z Unii Europejskiej. Od 2005 roku zaczął się gwałtownie rozwijać przemysł modułów cienkowarstwowych, które w produkcji są zdecydowanie tańsze niż moduły krystaliczne. Wymusiło to na producentach modułów I generacji drastyczne obniżki cen produktów.

Źródło: PV-tech.org, GLOBEnergia 2/2015