Osiągi

Omawiana pompa ciepła przy temperaturze zewnętrznej 2°C i produkowanej temperaturze wody grzewczej wynoszącej 35°C, osiągnie COP na poziomie 4,2. Należy uczciwie przyznać, że to wynik dobry, choć trzeba mieć na uwadze, że przesył ciepła do budynku może nieco uszczuplić nasze zyski z efektywnej pracy pompy. Nieco, bo w dobrze wykonanej i odpowiednio zaizolowanej instalacji wpływ strat na przesyle powinien być jak najmniejszy. Sprawność pracy pompy zależy od temperatury zewnętrznej, na którą nie mamy wpływu, ale też od temperatury zasilania – sprawność będzie najwyższa, kiedy temperatura wyjściowa będzie jak najniższa, dlatego do współpracy z pompą zalecane są systemy niskotemperaturowe. Przy instalacji grzejnikowej, która zasilana jest wodą o temperaturze np. 65°C sprawność pompy ciepła jest mniejsza, a koszty eksploatacyjne wyższe. Dotyczy to jednak nie tylko tego konkretnego modelu, a pomp ciepła na ogół.

Pompa ciepła LA S-TU na instalacji
W takim wydaniu pompa LA S-TU dostępna jest w ofercie Dimplex w 3 wariantach mocy od 9 do 18 kW (widok bez osłony przeciwdeszczowej), źródło: GLOBEnergia

Użytkowanie

Pompa może osiągać sprawność w szerokim zakresie od 1,5 do 4,2, a zależy to bezpośrednio od wysokości temperatury zasilania. Powinno się ją odpowiednio dostosowywać do każdego pomieszczenia w obiekcie, ponieważ zależy od niej sprawność pompy. Jeśli nie kontrolujemy i nie personalizujemy temperatur w budynku, nie wpływamy na efektywność pracy pompy, co generuje niepotrzebne wydatki, jeśli pomieszczenia przegrzewamy.

Sterowanie pompy ciepła, oprócz możliwości wzięcia pod uwagę tego, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach (tu konieczne jest zastosowanie czujników producenta), daje szerokie możliwości dostępu przez rozmaite interfejsy – Ethernet, KNX, EIB i MODBUS, stąd pompa ciepła potrafi komunikować się z innymi systemami zastosowanymi w budynku. Plus. Oprogramowanie sterownika zrobione jest tak, byśmy pompy nie musieli wyłączać – jeśli wyjeżdżamy z budynku na dłużej – możemy przełączyć urządzenie w tryb urlopowy, co ograniczy jej pracę na określony czas, natomiast w razie wcześniejszego powrotu – do trybu normalnej pracy przełączymy pompę za naciśnięciem jednego przycisku.

Pompa ciepła uruchamia się dłużej niż inne urządzenia grzewcze – minus. Urządzenie przed uruchomieniem, dla bezpieczeństwa pracy, musi sprawdzić czy wszystkie parametry instalacji są prawidłowe. Ze względu na bezpieczeństwo układu chłodniczego pompy ciepła uruchamiają się maksymalnie 3 razy na godzinę i muszą mieć zapewnione minimalne czasy postoju, aby układ chłodniczy był żywotny i mógł być eksploatowany przez 20 lat. Jeśli pompa w ciągu 30 minut uruchomi się 3 razy, będzie czekać 30 minut do kolejnej godziny, aby móc ponownie się uruchomić – wada i zaleta.

Wygląd

Urządzenie wykonane jest schludnie, obudowa mocowana do konstrukcji na zatrzaskach ułatwia dostęp do wnętrza serwisantowi (zastanawia odporność na wodę przy takim mocowaniu). Niestety wciąż jest to stojące w ogrodzie urządzenie o gabarytach pokaźnej lodówki i nawet osłona przeciwdeszczowa, do której można by dodać określenie “designerska” – niewiele pomaga, choć to pozostaje już w kwestii gustu. Urządzenie, żeby osiągnąć wysoką sprawność wynoszącą 4,2, musi posiadać odpowiednio duże powierzchnie wymiany ciepła pomiędzy powietrzem a czynnikiem chłodniczym, stąd jego duża waga, wynosząca ok. 300 kg i określone wymiary. Producent daje możliwość zamówienia obudowy w 1625 kolorach. Przyznam, miłe ze strony firmy, choć w mojej opinii już nawet 100 kolorów wydaje się być bardzo dużą gamą. Tak czy inaczej – możliwości zakamuflowania i dopasowania urządzenia do otoczenia są większe – plus.

Przegląd przez gamę produktów LA S-TU

Przegląd przez gamę produktów LA S-TU, źródło: Dimplex

Ze względu na wagę i gabaryty urządzenia, które jest bardzo ciężkie – minus – obudowa posiada otwory, które umożliwiają wprowadzenie na wylot rur lub kołków z drewna tak, by 4 osoby mogły wygodnie urządzenie przenieść je na miejsce posadowienia. Duży plus. Oczywiście w miejscu pracy pompy ciepła wymagany jest solidny fundament, który zapewni, że przez 20 lat jej planowanej pracy, będzie ona stała bezpiecznie, nie zapadnie się, nie podmyje jej woda itd. W związku z tym montaż pompy musi być zaplanowany wcześniej, a grunt pod nią odpowiednio przygotowany – pompy ciepła typu split ważą 3 razy mniej

Ciekawostka – pompa ciepła LA S-TU może być zainstalowana już 0,3 m od ściany budynku, co jest istotne, gdyż – jak to w przypadku monobloków bywa – konieczne jest doprowadzenie do niej solidnie zaizolowanych rur, choć w mojej opinii wciąż nie jest to duża odległość z punktu widzenia np. konserwacji ściany. Odległość 30 cm to odległość minimalna – pompa może stać dalej, jednak wiąże się to z większą inwestycją w rurociąg, który przeprowadzony musi zostać w gruncie i wykonany z rur preizolowanych.

Hałas

Urządzenie przy swojej pełnej mocy, a więc przy maksymalnym przepływie powietrza i ujemnej temperaturze zewnętrznej, emituje do otoczenia 57dB (jest to moc akustyczna), co wynika, jak zapewnia przedstawiciel producenta – z modulowanej prędkości obrotowej wentylatora oraz kształtu łopatek wentylatora wzorowanego na skrzydle sowy. Jak można przypuszczać, moc wentylatora uzależniona jest od zapotrzebowania energetycznego budynku, a więc od temperatur zewnętrznych, w związku z tym zmienia się również moc hałasu generowanego przez pompę. Redakcja GLOBEnergia odwiedziła inwestycję z pracującą pompą LA S-TU i potwierdza – urządzenie pracowało bardzo cicho. Jednak co istotne, było to w okresie letnim, kiedy pompa pracowała z niewielkim obciążeniem, więc w zimie, kiedy jej obciążenie znacząco wzrasta, urządzenie też na pewno pracuje głośniej.

Zabezpieczenia

Wadą jest to, że między urządzeniem a budynkiem – woda może ulec wymrożeniu – uszkodzeniu pompy ciepła Z pompy do budynku popłynie wyłącznie woda grzewcza, tak więc wewnątrz nie będzie funkcjonowała instalacja z płynami chłodniczymi. Zastosowanie wody wpływa na wyższą sprawność pompy – zastosowanie glikoli to spadek sprawności o około 10-15%, wiąże się to jednak z możliwością wymrożenia wody przepływającej przez rurociąg w gruncie i potencjalnym uszkodzeniem pompy ciepła, co jest wadą tego urządzenia. W pompie LA S-TU przepływ wody grzewczej jest stale monitorowany i w razie jego zaniku obieg chłodniczy zostanie wyłączony, aby nie doprowadzić do stanu awaryjnego. Plus! Taka praktyka nie jest standardem na rynku. Często dopiero po osiągnięciu zbyt wysokich parametrów po stronie wysokiego ciśnienia sprężarka pompy zostaje odłączona, a zaistniała sytuacja opisana przez sterownik jako awaria wysokiego ciśnienia.

Gwarancja

Na pompę ciepła LA S-TU przysługuje 5 lat gwarancji.

+ Zalety:

  • wysokie COP – wysoka wydajność pracy pompy,
  • szeroka gama kolorów do wyboru – możliwość spersonalizowania wyglądu urządzenia,
  • niestandardowe zabezpieczenia – stały monitoring przepływu wody grzewczej.

– Wady:

  • start urządzenia dłuższy niż w przypadku innych urządzeń grzewczych,
  • gabaryty urządzenia – wysoka waga i konieczność posadowienia na solidnym fundamencie,
  • konieczność wcześniejszego zaplanowania zastosowania akurat tego typu urządzenia grzewczego związana, np. z rozplanowaniem niskotemperaturowego systemu grzewczego dla wyższej sprawności pracy pompy i miejsca jej posadowienia.

Katarzyna Cieplińska

Redaktor GLOBEnergia