Mamy do czynienia z modułami monokrystalicznymi, które oferują dość dużą sprawność konwersji fotowoltaicznej, wymagają jednak bardzo dobrych warunków oświetlenia, na co, niestety, nie zawsze możemy liczyć w Polsce. Przeglądając własności typoszeregu można zauważyć, że moduły Percium mają o około 20 Wp (10%) większą moc niż typowe moduły fotowoltaiczne o 60 ogniwach. Ten stan rzeczy wynika z zastosowania technologii PERC – z zewnątrz niewidocznej, acz istotnej zmiany w konstrukcji ogniwa (więcej przeczytasz tutaj). Większa moc przy tej samej powierzchni – trudno nie zgodzić się, że jest to duży plus.

Zbliżenie na moduł JA Solar Percium

Zbliżenie na moduł JA Solar Percium

Panel, jaki jest – każdy widzi. Mierzy 165 na 99,1 cm. Monokrystaliczny, więc z daleka dostrzegalne są czarne ogniwa PV, tym lepiej widoczne, ze producent pozostawił między nimi wyraźnie kontrastujące jasne przestrzenie, co może utrudniać wykorzystanie stonowanej kolorystyki ogniw. Jasne przestrzenie to nie tylko kwestia gustu, ale też obniżenie ogólnej sprawności urządzenia – powierzchnia między ogniwami nie przeprowadza konwersji fotowoltaicznej, czyli padające na nią promieniowanie jest zmarnowane – ich usunięcie pozwoliłoby zmniejszyć moduł oraz dodatkowo poprawić sprawność. Niewielki, ale jednak minus.

Rama modułu fotowoltaicznego JA Solar

Rama modułu fotowoltaicznego JA Solar

Od przodu widoczne jest też wykorzystanie technologii 4 busbarów, które odbierają prąd z ogniw fotowoltaicznych. Standardem są 3, zwiększona ich liczba ma poprawiać efektywność odbioru energii. Ewidentny plus.

Patrząc z boku widzimy ramkę o wysokości 35 mm, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie klem mocujących. Moduł jest stosunkowo lekki – waży około 18 kg i wyposażony jest w puszkę połączeniową o stopniu ochrony IP 67 – w pełni odporną na działanie wody. Dwa plusy.

Minus – w puszce znajdziemy tylko 3 diody by-passu, co jest obecnie standardem na rynku, a po module, który kosztuje około 0,69€/Wp (wysoka półka cenowa, powyżej paneli z optymalizatorami) – można spodziewać się więcej.

Skrzynka przyłączeniowa JA Solar Percium

Skrzynka przyłączeniowa JA Solar Percium

Producent w różnych materiałach przekonuje, że zastosowane specjalne uformowanie powierzchni ogniwa (w skali mikro) pozwala na zmniejszenie ilości światła odbitego od ogniwa na rzecz zwiększenia jego zaabsorbowania. Trudno tę cechę zweryfikować, bez oceny.

Każdy moduł zaopatrzony jest w  kabel o przekroju 4 mm2, zakończony standardowym złączem MC4, tak więc łączenie szeregów może przebiegać łatwo, natomiast należy zadbać, by maksymalne napięcie w szeregu nigdy nie przekroczyło 1000 V. Rynkowy standard, bez oceny. Przy okazji kabla – minus natury praktycznej – kabel zwinięty i zabezpieczony opaską jest w taki sposób, że należy zachować szczególną ostrożność, by przy jej rozcinaniu nie uszkodzić kabla.

Kable przyłączeniowe JA Solar PErcium

Kable przyłączeniowe JA Solar Percium

Moduły dostępne są w mocach 280, 285, 290, 295, 300 Wp (cechowane z tolerancją dodatnią do 5%), moc modułu obniża się o 0,390%/°C, co jest wynikiem znacznie poniżej średniej dla modułów monokrystalicznych – instalacja złożona z modułów Percium zachowa stosunkowo wysoką produktywność nawet w najbardziej upalne dni. Solidny plus.

JA Solar dostarcza swój produkt na paletach zapakowany po 30 sztuk. Ze względu na cenę nie sposób spotkać tych modułów na farmach fotowoltaicznych, choć mogą zagościć na dachach i przydomowych ogródkach, oferując sprawną konwersję bezpośredniego promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

+ Zalety

  •  niski spadek mocy z temperaturą,
  •  szczelna puszka połączeniowa,
  •  4 busbary.

– Wady

  •  wysoka cena,
  •  niewygodny sposób zabezpieczenia kabla,
  •  przy cenie – mała ilość diod by-passu.

Bartłomiej Ciapała

Redaktor GLOBEnergia