Nowa seria modułów fotowoltaicznych od firmy Bruk-Bet Fotowoltaika to linia monokrystalicznych modułów wytwarzanych w technologii krzemowej z ogniwami typu PERC oraz PERT ze zwiększoną liczbą wiązek przewodzących (busbarów) – od dziewięciu do dwunastu.
Podobnie jak w innych seriach produktowych polskiego producenta moduły Perfect Edge posiadają antyrefleksyjną powłokę na szkle (ARC), która powoduje większą absorpcję światła.

Warto wiedzieć!
Wszystkie moduły firmy Bruk-Bet są produkowane w Polsce.

Perfect Edge PEM.BB-365 W

Recenzowany moduł Perfect Edge PEM.BB-365 to moduł full black wykonany w technologii ogniw ciętych na pół (HCC) o mocy 365 Wp. Można powiedzieć, że jest to klasyczny moduł PV – składa się z ogniw M6, które są obecnie standardem. Jego wymiary to 1,76 m wysokości oraz 1,04 m szerokości. Co go wyróżnia? Grubość ramki.

W przypadku tego modułu warto zwrócić uwagę na grubość, która wynosi 40 mm. Jeszcze kilka lat temu taka grubość ramki była standardem, ale pogoń za optymalizacją kosztów u wielu producentów doprowadziła do tego, że ramki modułów stają się coraz cieńsze. Z kolei w fabryce Bruk-Bet Fotowoltaika widzimy, że ciągle mamy grubą na 40 mm ramkę. To może być też odpowiedź dlaczego ten moduł ma tak dobre parametry statyczne. Moduł charakteryzuje się wytrzymałością statyczną równą 8100 Pa. Natomiast wytrzymałość na obciążenia dynamiczne wynosi 5400 Pa. Jest to sporo więcej niż wymagają normy. – komentuje Bogdan Szymański

Nie tylko grubość ramy jest ciekawa pod kątem produkcyjnym. Ciekawostką może być fakt, że w fabryce tego polskiego producenta nie stosuje się ram samozaciskających. Ramy w tym module są zaciskane i zagniatane dodatkowo przez maszynę. To powoduje, że moduł ma bardzo dobre parametry mechaniczne. Dzięki nim, nawet po upływie wielu lat nie powinno być żadnych problemów z rozszczelnieniem ramy, z rozszczelnieniem modułu i wszystkimi kwestiami, które są związane ze statyką i jakością wykonanego produktu.

Jak testowane są te moduły? Co z gwarancją? Czy moduły mają jakieś mankamenty wizualne? Czy cięcie ogniw na miejscu w fabryce zapewnia wystarczającą jakość produktu?

Dowiedz się więcej!

Całą recenzję modułu możesz obejrzeć TUTAJ

 

Redakcja GLOBEnergia