Recenzja: Powietrzna pompa ciepła Vitocal 300-A – ładna, czy funkcjonalna?

Zdjęcie autora: Bartłomiej Ciapała
Zdjęcie autora: Bartłomiej Ciapała

Bartłomiej Ciapała

Redaktor GLOBEnergia
Vitocal 300-A zdjęcie główne

Podziel się

Z powietrznymi pompami ciepła typu monoblok zawsze był problem. Są znacznych rozmiarów i muszą stać odsłonięte na zewnątrz budynku, w końcu energię do ogrzewania budynku czerpią z powietrza zewnętrznego. Do tego emitują specyficzny rodzaj hałasu związany z przepływającymi dużymi masami powietrza. Projektanci firmy Viessmann zrobili dużo, aby zniwelować mankamenty, z którymi mamy do czynienia w tego typu urządzeniach, nie należy oczekiwać jednak, że kiedykolwiek, w jakiejkolwiek powietrznej pompie ciepła zostaną one zupełnie wyeliminowane.

Transport i pakowanie

Główny element dostarczany jest na palecie, owinięty folią z zabezpieczonymi rogami. Podobnie wygląda zabezpieczenie obudowy, stąd, zwłaszcza dla nowobudowanych budynków istotne jest zapewnienie utwardzonego placu, na który może dojechać ciężarówka spedytora.

Vitocal 300-A zdjęcie katalogowe

Vitocal 300-A - zdjęcie katalogowe producenta, źródło: Viessmann

Obudowa

Obudowa wykonana z kompozytu imitującego metal o perłowym połysku oraz poprzeczne nacięcia dookoła obudowy wydają się nawiązywać do designerskich lamp spotykanych na chodnikach. Jednak wymiarami urządzeniu daleko do lampki - pompa ma 198 centymetrów wysokości, a w planie jest kołem o średnicy 110 centymetrów. Na stronie producenta produkt opatrzny jest komentarzem “Ozdoba ogrodu”. Kwestia gustu, jednak wygląd urządzenia jest istotny, bo ważący 250 kilogramów walec wymaga fundamentu, co, obok wspomnianej jego masy, utrudnia ewentualną zmianę pozycji po kilku latach użytkowania.

Osoby zastanawiające się, jak przetransportować tak ciężki walec, który ciężko przytrzymać, mogą być spokojne - zasadniczy element pompy ciepła transportowany jest oddzielnie, dopiero po ustawieniu można nałożyć obudowę.

Dolna część urządzenia jest izolowana wewnątrz, by nie tracić wysokotemperaturowego ciepła, w górnej partii obudowy izolacja nie jest konieczna.

Dwa pasy szpar, z daleka widoczne wokół całej obudowy zapewniają dużą powierzchnię, przez które przepływa powietrze, co przyczynia się do mniejszej prędkości przepływu powietrza - mniejszego hałasu.

pompa ciepła Vitocal 300-A

pompa ciepła Vitocal 300-A w zastosowaniu w nowobudowanym obiekcie, źródło: GLOBEnergia

Osiągi

Producent zapewnia, że pompa osiągnie COP - wydajność pracy - na poziomie 5,0 podczas ogrzewania wody do 35⁰C, kiedy na zewnątrz panuje 7⁰C, co należy określić jako dobre osiągi. Oznacza to, że w takich warunkach pompa dostarczy 5 razy więcej energii w formie ciepła, niż zużyje energii elektrycznej. Obniżenie temperatury powietrza na zewnątrz o 5 stopni spowoduje spadek współczynnika do 3,9, co nadal jest dobrym wynikiem. Niestety, mimo że na stronie internetowej producent pisze: Urządzenie zostało stworzone szczególnie z myślą o modernizacji domów jednorodzinnych, nie sposób znaleźć w materiałach udostępnionych na podstronie produktu, jak wydajnie może pracować, podgrzewając wodę do wyższych temperatur - na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej czy ogrzewania obiektu w oparciu o system grzejników. Ukazane są one dopiero w wytycznych projektowych.


Dla dociekliwych...

COP grzania wody do 45⁰C przy zewnętrznej temperaturze 7⁰C wyniesie 3,7. Wykres nie kontynuuje się poniżej - 10⁰C - prawdopodobnie dlatego, że poniżej tej temperatury pompa wyłączy się. Maksymalna temperatura, do jakiej urządzenie może podgrzać wodę to 65⁰C, ale jak można się spodziewać - nie jest to tryb pracy gwarantujący najlepsze osiągi. Chcąc otrzymać wodę o temperaturze 60⁰C przy temperaturze powietrza 7⁰C, powinniśmy przygotować się na to, że wydajność pracy urządzenia - COP - spadnie do nieco ponad 2,5. W tym wypadku wykres kończy się na temperaturze 5⁰C.


Dużą zaletą jest możliwość pracy w “trybie chłodzenia” - pompa może działać jak klimatyzator, dostarczając chłód do pomieszczeń, te jednak muszą być wyposażone w klimakonwektory lub inny system, mogący efektywnie przekazać chłód do powietrza.

Osiągi mogą zostać znacząco obniżone, jeśli przyłącze do budynku będzie zbyt długie lub nienależycie zaizolowane. Równocześnie urządzenie nie może być umieszczone zbyt blisko budynku, żywopłotu itp. tak, by przepływ powietrza był ze wszystkich stron możliwie swobodny.

Vitocal 300-A - wnętrze urządzenia

Vitocal 300-A - wnętrze urządzenia, źródło: Viessmann

Wnętrze

Ponoć najważniejsze, co kryje się w środku. Pompa ciepła reguluje swoją moc w sposób modulowany, wykorzystując inwerter DC, co poprawia sprawność w warunkach częściowego obciążenia i powinno przedłużyć żywotność sprężarki. Automatyka pompy pozwala na różnorodne ustawienia, w tym obniżenie poziomu hałasu w nocy, jest też przygotowana do współpracy z instalacją fotowoltaiczną oraz sieciami inteligentnymi (te drugie jeszcze długo nie będą w Polsce powszechne, ale dobrze wiedzieć, że nasze urządzenie grzewcze jest na ich rozpowszechnienie już gotowe). Około połowę objętości wnętrza zajmuje zespół skraplacza, sprężarki i wyprowadzeń hydraulicznych, w górnej części znaleźć można parownik, wentylator oraz kanały, przez które prowadzone jest powietrze.

Interfejs użytkownika

Urządzenie oferuje dostęp do ustawień poprzez regulator Vitotronic 200. Może on współpracować z modułami bezprzewodowymi, choć przypuszczalnie dla większości użytkowników nie będą one szczególnie przydatne ze względu na raczej rzadkie wprowadzanie zmian w dobrze ustawionym i funkcjonującym urządzeniu, podczas gdy podstawowy sterownik urządzenia znajduje się wewnątrz budynku i komunikuje się z pompą ciepła za pomocą przewodu.

Osoby często podróżujące oraz właściciele domów używanych w weekendy lub okresowo z pewnością docenią możliwość obsługi systemu przez dedykowaną aplikację na smartfony i tablety.

Vitocal 300-A interfejs użytkownika

Regulator Vitotronic z bezprzewodowym modułem zdalnego sterowania, źródło: Viessmann

Podsumowanie

Summa summarum, okrągła pompa ciepła Vitocal 300-A jest urządzeniem mającym szanse dobrze spełniać swoje zadanie - dostarczać do budynku przyjazne środowisku, stosunkowo tanie ciepło, nie powodując przy tym niskiej emisji. Dzięki umieszczeniu całego zespołu na zewnątrz uwalniamy przestrzeń wewnątrz budynku, choć musimy zadbać o spełnienie wytycznych projektowych w zakresie odległości od ścian, chodników, innych urządzeń itp. Na całość urządzenia przysługuje 2-letnia gwarancja z możliwością jej wydłużenia do 5 lat. Dla odpowiednio zaprojektowanej instalacji wewnątrz budynku, użytkowanie produktu powinno być dość tanie i nie wymagające zaangażowania ze strony użytkownika, choć trudno wypowiedzieć się na temat żywotności komponentów czy mankamentów pojawiających się w czasie. Vitocal 300-A to model nowy, znany z kilku instalacji. Jedną z nich odwiedziliśmy!


Podstawowe fakty:

Znamionowa moc cieplna:7 - 8,5 kW
Cena:56 532 - 62 615 zł
Maksymalna temperatura zasilania:65ºC
Wymiary urządzenia:1100 mm gł. x 1100 mm szer. x 1980 mm wys.
Ciężar:250 kg

Pompa ciepła powietrze/woda z odwracalnym obiegiem - do ogrzewania i chłodzenia - do ustawienia na zewnątrz, przeznaczona jest do modernizacji ogrzewania domów jednorodzinnych. Urządzenie przygotowane jest do korzystania z własnego prądu z fotowoltaiki i inteligentnych sieci. Opcją dodatkową jest sterowanie i monitorowanie przez pilota radiowego lub aplikację mobilną Vitotrol App. Bezstopniowa regulacja mocy przez inwerter DC zapewnia wysoką efektywność przy pracy z obciążeniem częściowym oraz dokładne dopasowanie mocy do zapotrzebowania ciepła.


Dziękujemy Panu Piotrowi Kramerowi z firmy Inside za dostęp do urządzenia i możliwość wykonania zdjęć.

Zobacz również