Pompa ciepła Vitocal 111-S model B08 to powietrzna pompa ciepła typu split, a więc składa się z dwóch podstawowych elementów. Na zewnątrz budynku znajduje się tzw. jednostka zewnętrzna, która odbiera energię z powietrza atmosferycznego. Ta energia zamieniana jest w ciepło do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wewnątrz budynku, a więc znajduje się jednostka wewnętrzna, która oddaje ciepło do budynku. Pompa ciepła Vitocal 111-S B08 może również aktywnie chłodzić pomieszczenia. Moc grzewcza tego modelu to 6 kW.

 

Vitocal 111-S, źródło: viessmann

Jednostka wewnętrzna – design, logistyka i obsługa

Można by powiedzieć, że nie ważne jakie urządzenie zastąpi nam kocioł węglowy – i tak będzie lepiej niż z tonami czarnego węgla, zapylonymi na czarno ścianami i dymem unoszącym się w powietrzu. To prawda, ale gdy pomyślimy, że nasza dotychczasowa kotłownia może wyglądać niemal tak elegancko i czysto jak kuchnia – często nie dowierzamy. Wysokość urządzenia to 2 metry, powierzchnia niecałe 0,5 m2, biała obudowa i elegancki – czarny wyświetlacz, ściany i podłoga w kafelkach – tak wygląda nowoczesna kotłownia w której zainstalowano pomp ciepła Vitocal 111-S B08.

Zatrzymajmy się przy wyświetlaczu – umieszczony na wygodnej wysokości i z pomocą kontekstową. Wyświetlacz jest graficzny i tekstowy – nie jest kolorowy.

Pewnym wyzwaniem logistycznym może być transport jednostki wewnętrznej na miejsce, w którym ma pracować – zwłaszcza jeśli to zmodernizowany budynek, a kotłownia znajduje się w piwnicy. Instalator, przed montażem powinien przeanalizować ciągi komunikacyjne w domu i gabaryty urządzenia. Ułatwieniem może być to, że jednostka wewnętrzna może być transportowana w dowolnej pozycji.

Jednostka zewnętrzna – hałas, wentylator, lokalizacja

Urządzenie, które zainstalowane jest na zewnątrz – w ogrodzie – może być oddalone od jednostki wewnętrznej o 25 metrów, więc bez problemu można wybrać odpowiednie miejsce, by nie ingerować w architekturę ogrodu, dbając równocześnie, by urządzenie nie zakłócało spokojnego snu i wypoczynku domowników.

W takiej jednostce zamknięta jest część elementów układu chłodniczego jak sprężarka i wentylator, czyli dwa urządzenia, które są największym źródłem hałasu. W urządzeniach lepszej klasy sprężarka jest elementem na tyle dobrze zaizolowanym na wibroizolatorach, że nie stanowi o hałasie pracy całego urządzenia. Wentylator przerzuca masy powietrza powodując szum – maksymalna prędkość wentylatora to nawet 600 obrotów na minutę. Czy to dużo? Z obrotami rzędu 600 obr/minutę spotykamy się również podczas wirowania w starszych modelach pralek.

Jednostka zewnętrzna pracuje z mocą akustyczną na poziomie 64 dB. Producent podaje, że pompa posiada tryb cichy, podczas którego można dodatkowo obniżyć moc akustyczną do poziomu 61 dB. Warto wiedzieć, że moc akustyczna jest to hałas, który jest generowany bezpośrednio w źródle, czyli wewnątrz pompy ciepła. Jest to hałas, który jest mierzony i określany laboratoryjne, podczas badań. Dla porównania – 60 dB to szum porównywalny z szumem w biurze, szumem tłumu ludzi. A więc po uwzględnieniu solidnej izolacji – praca jednostki zewnętrznej nie powinna stanowić problemu i pogarszać poziom komfortu. Trzeba też szczerze przyznać, że rynku są modele, których poziom mocy akustycznej podawany jest na poziomie 55 dB – czyli o 10 dB mniej.
Jednostka zewnętrzna waży 80 kg, a więc oprócz zapewnienia odprowadzania skroplin nie trzeba specjalnie przygotowywać i wzmacniać podłoża.

Nowy i ekologiczny czynnik chłodniczy – co to oznacza dla użytkownika?

Czynnikiem chłodniczym – czyli tym, który transportuje energię z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej jest czynnik R32. Ma on wiele zalet, a głównie dlatego, że jest ekologiczny, producenci zastępują nim czynnik R410A. Urządzenia pracujące na tym czynniku powinny być instalowane w pomieszczeniach o powierzchni minimum 3m2 – nie można więc umieścić pompy ciepła w małej spiżarni, czy szafie. Ze względu na jego właściwości palne pomieszczenie musi mieć odpowiedni dopływ powietrza – dobrze, by pomieszczenie było wentylowane, bez źródeł otwartego ognia.

Pobierze 1 kWh energii elektrycznej, a wyprodukuje 5 kWh ciepła?

Cała magia obiegu chłodniczego i przemian termodynamicznych, w połączeniu z nowoczesną technologią powoduje, że efektywność urządzeń grzewczych jest zaskakująca. Model, który analizujemy cechuje wysoka efektywność pracy. Z 1 kWh energii wyprodukuje 4,7 kWh ciepła przy podnoszeniu temperatury z 7 stopni Celsjusza do 35 stopni Celsjusza. Jeśli bazowa temperatura powietrza to 2 stopnie Celsjusza, to z 1 kWh energii elektrycznej pompa ciepła wyprodukuje 3,6 kWh ciepła.

Innowacja w procesie przygotowania cwu – niemiecka doskonałość?

Pompa ciepła Vitocal 111-S B08 wyposażona jest w dwa “systemy” przygotowywania cwu.
W dolnej części urządzenia znajduje się pojemnościowy podgrzewacz wody o pojemności 220 litrów. Jako wyposażenie dodatkowe jednostka może zostać wyposażona w przepływowy podgrzewacz wody grzewczej, który zlokalizowany jest w górnej części urządzenia. Temperatura wody przygotowywana przez urządzenie może dochodzić do 70 stopni Celsjusza.

Regulacja i sterowanie

Urządzenie przewidziane jest wyłącznie do użytku domowego lub podobnego, co oznacza, że nawet nieprzeszkolone osoby będą mogły je bezpiecznie obsługiwać.

W module wewnętrznym wbudowany jest regulator pompy ciepła Vitotronic 200. Regulator jest wbudowany w pompę ciepła na stałe, a więc nie można – jak w urządzeniach innych producentów – przenieść regulatora w dowolne pomieszczenie w budynku. Można jednak do pomieszczenia dodać zdalne sterowanie z pomiarem temperatury, lub obsługiwać i serwisować urządzenie przez Internet inwestując w dodatkowe wyposażenie jakim jest Vitoconnect.

Z fotowoltaiką za pan brat

Jeśli ktoś ma fotowoltaikę, myśli o pompie ciepła. Jeśli ktoś zainwestował w pompę ciepła, rozważa własną elektrownię. Inwestycje te wzajemnie się uzupełniają, a więc warto czerpać zyski z takiego połączenia. Model Vitocal 111-S, który analizujemy potrafi samodzielnie korzystać z energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej.

Zabudowany w pompie ciepła regulator Vitotronic 200 WO1C otrzymuje informację z licznika energii elektrycznej, o odpowiedniej ilości energii. Reaguje on załączając do pracy pompę ciepła, a więc włączając tryb zużycia energii własnej z fotowoltaiki na cele:

  • przygotowania ciepłej wody użytkowej, lub
  • podgrzewu zasobnika buforowego C.O., lub
  • podgrzewu pomieszczeń, lub
  • chłodzenia pomieszczeń, lub
  • podgrzewu wody basenowej.

Funkcje te mogą następować po sobie w sytuacji, kiedy mamy wystarczającą ilość energii ze słońca.

Podsumowując – nowoczesny design, wysoka efektywność energetyczna w parze z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32 od dużego, niemieckiego producenta o stabilnej pozycji na rynku to inwestycja, którą z pewnością można się chwalić. Mały minus za brak możliwości wyciągnięcia panelu sterowania do pomieszczenia i ewentualna konieczność inwestycji w dodatkowe zdalne sterowanie. Emisja hałasu w tym akurat modelu nie jest najniższa na rynku. Duży plus za jedną z najdłuższych na rynku gwarancję. Niedawno producent wprowadził na stałe pięcioletnią gwarancję na całe urządzenie. Na pochwałę zasługuje też przygotowanie pompy ciepła do elastycznego wykorzystania energii z instalacji fotowoltaicznej. Instalatorzy będą na pewno zadowoleni z tego, że w zakresie dostawy znajduje się hydrauliczny zestaw przyłączeniowy, który umożliwia bezproblemowe wpięcie się w instalację budynku.

To co wyraźnie wyróżnia urządzenie na tle konkurencji i uzasadnia też cenę samego urządzenia, a niekoniecznie jest zauważalne na pierwszy rzut oka to bardzo rozbudowana automatyka pod kątem zarówno funkcjonalnym jak i diagnostycznym. Całość można sterować zdalnie poprzez bramkę internetową dostarczaną w standardzie wraz z urządzeniem.

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia