Recykling 100% surowców z paneli PV – niedługo ruszy w Polsce

Recykling paneli fotowoltaicznych staje się bardzo ważną kwestią. Tym bardziej istotną, im więcej fotowoltaiki instaluje się na świecie. Nie tylko w Polsce w ostatnich latach technologia pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca przeżywa intensywny rozkwit, na świecie panują podobne tendencje. Żeby pozyskiwanie energii z PV było naprawdę ekologiczne, nie można skupiać się tylko i wyłącznie na korzyściach z zielonej energii tu i teraz. Trzeba wybiec myślami 30 lat do przodu i zastanowić się, co można zrobić ze zużytymi panelami fotowoltaicznymi.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • W Polsce powstaje pierwsza instalacja przeznaczona do recyklingu paneli fotowoltaicznych. 
  • Ze zużytych paneli można uzyskać surowce, takie jak rzadkie metale, szkło i aluminium.
  • Recykling paneli słonecznych nie jest łatwym procesem, ale może przynosić korzyści – środowiskowe, klimatyczne i ekonomiczne.

Ze zużytych lub zepsutych paneli fotowoltaicznych można odzyskiwać cenne surowce: krzem i srebro, ale też inne materiały – jak szkło i aluminium. Recykling nie jest łatwym procesem, wymaga rozwiązania szeregu zagadnień technicznych. Jednym z nich jest uzyskanie wysokiej jakości pozyskiwanych materiałów, która ma wpływ na możliwości wykorzystania tych surowców do innych celów. Mimo wszystko recykling jest grą wartą świeczki – pochłania mniej zasobów i energii niż pozyskiwanie surowców z pierwotnych źródeł. Zapobiega też niepotrzebnym zanieczyszczeniom, powstawaniu wysypisk śmieci, emisji gazów cieplarnianych. Zalety tego rozwiązania zauważono też w Polsce – pod Łodzią powstaje pierwsza instalacja do recyklingu PV w Polsce.

Moc fotowoltaiki instalowana rocznie w UE w latach 2000-2023. W ostatnich latach rynek fotowoltaiki rośnie. Oznacza to, że w przyszłości trzeba będzie radzić sobie z dużą ilością zużytych paneli fotowoltaicznych. Źródło: SOLARPOWER EUROPE 2023 

Pierwsza instalacja w Polsce

W drugim kwartale tego roku w Polsce ruszy pierwszy zakład specjalizujący się w pełnym recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. Warszawska spółka 2loop Tech we współpracy z AGH opracowała technologię, która umożliwia odzyskanie prawie 100% surowców z zużytych paneli. Obecnie firma uruchamia zakład w Łodzi, który będzie w stanie przerabiać rocznie około 100 000 sztuk paneli. Na drugi kwartał tego roku planowana jest instalacja linii recyklingu, testy i rozruch. Zakład ma osiągnąć pełne moce przerobowe pod koniec 2024 roku. Spółka może odzyskiwać cenne surowce z nawet 2000 ton paneli fotowoltaicznych rocznie. Jak już pisaliśmy w serwisie GLOBENERGIA, w sprawnym przebiegu procesu recyklingu ma pomóc sztuczna inteligencja. Dzięki niej łączna przepustowość zakładu ma wzrosnąć nawet czterokrotnie – do 8000 ton na rok. Spółka nie planuje zatrzymywać się na tym pojedynczym zakładzie, ale rozwijać się dalej na rynku krajowym i międzynarodowym.  Według szacunków specjalistów rynek recyklingu zużytych komponentów w energetyce słonecznej ma obecnie wartość 50 mld dolarów.

Metody recyklingu

W najprostszym rozumieniu, można wyodrębnić trzy metody recyklingu: mechaniczną, chemiczną i termiczną. Jedną z najbardziej podstawowych metod recyklingu jest separacja głównych elementów. Proces ten zazwyczaj obejmuje oddzielenie szkła, które może być oczyszczone i ponownie użyte, aluminiowych ram i pudełek złączowych oraz ogniw PV, które mogą być dalej przetwarzane w celu wydobycia srebra i miedzi.

Bardziej zaawansowane metody recyklingu mają na celu uzyskanie wartościowych surowców i minimalizację negatywnego wpływu na środowisko. Mogą one obejmować zautomatyzowane procesy demontażu, zastosowanie technologii laserowej do precyzyjnego usuwania niektórych materiałów, selektywne metody chemiczne pozwalające na odzyskiwanie wysokiej jakości krzemu oraz procesy hydrometalurgiczne, które umożliwiają bardziej efektywne odzyskiwanie cennych metali.

Działanie w myśl idei gospodarki obiegu zamkniętego nie może ograniczać się do recyklingu paneli fotowoltaicznych, nawet jeśli bierzemy pod uwagę tylko energetykę słoneczną. Możliwości ponownego używania i odzyskiwania surowców powinny być rozwijane również dla innych komponentów instalacji: falowników, magazynów energii, okablowania, konstrukcji wsporczych, a nawet opakowań, w których sprzedaje się i przewozi te urządzenia. 

Źródło: 2loop Tech S.A., Solar Power Europe

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia