Fotowoltaika ma wiele zalet i są one powszechnie znane i wymieniane. Spośród ograniczeń – bo trudno je nazwać wadami – wymieniane są: energochłonny proces produkcji sprzętu i recykling oraz utylizacja urządzeń po okresie eksploatacji. To ostatnie ograniczenie – ze względu na to, że fotowoltaika w Polsce jest stosunkowo młodą dziedziną energetyki – będzie miało większe znaczenie dopiero za kilkanaście lat, jednak przezorni inwestorzy myślą o tym już na etapie planowania inwestycji.

Rozwiewając zatem ich wątpliwości chcemy dzisiaj nieco przybliżyć zagadnienie recyklingu modułów fotowoltaicznych w Polsce.

Recykling w Toruniu

Podczas redakcyjnego researchu dość łatwo natrafiliśmy na firmę Thornmann Recycling Sp. z o.o. która realizuje takie usługi w zakładzie w Toruniu. Z tego względu, że fotowoltaika w Polsce jest uważana za nowość – od początku roku firma przeprowadziła recykling kilkunastu ton modułów fotowoltaicznych. Już na wstępie odpowiadamy więc na pytanie dotyczące tego, czy Polsce można oddać moduły do recyklingu – Tak, jak najbardziej można.

Co odzyskujemy z modułów fotowoltaicznych?

W procesie recyklingu, po usunięciu ramy, kabli i skrzynki przyłączowej, wykonane z aluminium, szkła, plastiku, miedzi, srebra i krzemu panele fotowoltaiczne są cięte i zgniatane. Następnie komponenty są oddzielane i wysyłane do oddzielnych strumieni recyklingu.

Piotr Widuch z Thornmann Recycling Sp. z o.o. opowiada redakcji, że w Toruniu odzyskuje się z modułów szkło, aluminium oraz wafle krzemowe. Odzyskane materiały w postaci szkła i wafli krzemowych wykorzystywane jest do produkcji pokryw do studzienek kanalizacyjnych. Firma może również produkować inne elementy inżynierii drogowej i budowlanej. Aluminium przekazywane jest do huty.

Ile kosztuje recykling modułów PV?

Ile kosztuje recykling modułów PV? To drugie pytanie, które jest bardzo często zadawane nam podczas spotkań i konferencji.

Obecnie w firmie, której zapytaliśmy koszt oddania modułów do recyklingu wynosi 1,5 PLN netto/kg. Można również zamówić usługę z transportem – koszt transportu to 2,50 PLN/km.

A więc zaokrąglając, utylizacja modułów z instalacji o mocy 10 kW, na którą składa się 29 modułów o mocy 340 Wp, a każdy z nich waży 18,5 kg kosztuje ok 805 PLN netto. Biorąc pod uwagę aktualne ceny rynkowe takiej instalacji, koszt recyklingu modułów to niecałe 2% wartości całej instalacji.

Kto może oddać moduły do recyklingu?

Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że moduły do recyklingu są przekazywane przez osoby fizyczne, ale też przez właścicieli farm i przez producentów, czy instalatorów. Dodatkowo, po oddaniu urządzeń fotowoltaicznych do recyklingu firma powinna wydać potwierdzenie zrealizowania usług recyklingu w oparciu o oficjalny podział procesów recyklingu i odzysku zgodny z załącznikiem do ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r – R3 (Recykling lub regeneracja substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki), R4 (Recykling lub odzysk metali i związków metali), R5 (Recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych).

Wpis do bazy BDO – obowiązkowy

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO) to spis podmiotów, które wprowadzają na rynek krajowy m.in. produkty w opakowaniach, pojazdy, oleje, smary, opony, baterie bądź akumulatory, a także sprzęt elektryczny i elektroniczny. Każdy taki podmiot zobowiązany jest do rejestracji do BDO.

Aby oddać urządzenia fotowoltaiczne do recyklingu, firma recyklingowa bezwzględnie wymaga legitymowania się przedsiębiorstwa wpisem do tego rejestru.
W przypadku, gdy urządzenia do recyklingu oddaje osoba fizyczna, wpis do rejestru BDO nie jest wymagany.

Czy recykling jest więc problemem? Raczej nie…. jest po prostu pewnego rodzaju obowiązkiem do wypełnienia po użytkowaniu systemu i ukłonem w stronę środowiska.

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia