Recykling paneli PV z użyciem sztucznej inteligencji. Czy to możliwe?

Do produkcji paneli fotowoltaicznych zużywa się wiele cennych i rzadkich substancji, takich jak krzem miedź i srebro. Niestety, panele dobiegające końca swojego funkcjonowania często trafiają na śmietnik – recykling tych urządzeń jest trudny i kosztowny. Czy rozwiązaniem może być sztuczna inteligencja?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • W skali globu odpady powstałe ze zużytych paneli fotowoltaicznych mają w 2050 roku ważyć łącznie nawet 160 milionów ton.
  • Panel fotowoltaiczny zbudowany jest ze szkła, aluminium, tworzyw sztucznych, ale też z krzemu, selenu, miedzi, czy srebra.
  • 2loopTech S.A. i AGH współpracują nad technologią recyklingu wykorzystującą sztuczną inteligencję.

Czas życia paneli PV to około 20 lat. Pod koniec listopada 2023 roku łączna moc fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce wynosiła trochę ponad 16,5 GW. Zakładając (optymistycznie), że 1 kW mocy PV to dwa panele, w roku 2045 będziemy postawieni przed problemem poradzenia sobie z 33 milionami zużytych paneli fotowoltaicznych. Chociaż szacuje się, że w porównaniu ze śmieciami pochodzącymi z innych gałęzi przemysłu to niewiele, to jednak warto pochylić się nad zagadnieniem recyklingu paneli słonecznych. Polscy specjaliści i naukowcy pracują nad zautomatyzowaniem tego procesu paneli PV i chcą wykorzystywać do tego sztuczną inteligencję. 

Polskie rozwiązanie

W ramach współpracy jednej z krakowskich uczelni i warszawskiej spółki zajmującej się energetyką odnawialną ma powstać pierwsza w Polsce instalacja do recyklingu paneli fotowoltaicznych wykorzystujących sztuczną inteligencję, tak zwany Internet Rzeczy (AIoT – ang. Artificial Intelligence of Things). AIoT ma zapewniać możliwość komunikacji między maszynami. Takie wyposażone w autonomiczne jednostki przetwarzające dane urządzenia, mają współdzielić informacje, wymieniać się danymi i nawzajem śledzić swoją pracę. System czujników i specjalistycznego oprogramowania pozwoli na wydajne działanie bez udziału człowieka. 

Nowe możliwości

Dzięki temu odpowiednio przygotowany sprzęt będzie w stanie samodzielnie określić rodzaj panelu, który ma być poddany recyklingowi i wybrać odpowiednio dobraną sekwencję odzyskiwania różnych elementów. Rozwiązanie ma pozwolić na oddzielenie i ponowne wykorzystanie większości materiałów, z których zbudowany jest panel, ale przede wszystkim cennych pierwiastków – krzemu, miedzi i srebra. 

Wykorzystanie takiej technologii pozwala na zoptymalizowanie czasu i kosztów procesu. Obecnie spółka ma pozwolenie na przetwarzanie w ten sposób maksymalnie 2 tysięcy ton paneli rocznie, ale po pierwszym roku działania instalacji planuje zwiększyć tę ilość czterokrotnie – do 8 tysięcy ton. 

Źródło: opracowano na podstawie 2loopTech

Reklamy
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia