Redukcja emisji CO2 i stabilność kosztów energii w dużym zakładzie produkcyjnym w Wielkiej Brytanii

Stabilna pozycja na rynkach energii słonecznej w całej Europie spowodowała, że firma Solis jeszcze bardziej zwróciła się w stronę komercyjnych instalacji fotowoltaicznych. Dobra sytuacja finansowa oraz nacisk na jakość i obsługę klienta sprawiają, że falowniki Solis stają się marką pierwszego wyboru dla wielu inwestorów. Budowanie relacji z partnerami jest jednym z powodów sukcesu i wzrostu w wielkoskalowym sektorze fotowoltaicznym. Dostępność produktów, wsparcie techniczne, zarówno to online, jak i na miejscu, były kluczowe między innymi dla Grupy Energetyki Odnawialnej Engenera, która wykonała projekt fotowoltaiczny w formule PPA dla firmy Faerch Plast.

Zdjęcie autora: Solis

Solis

Producent falowników fotowoltaicznych

Engenera to jedna z wiodących brytyjskich firm, która dostarcza rozwiązania w zakresie energii odnawialnej dla właścicieli firm w całej Wielkiej Brytanii, współpracując z nimi dla zrozumienia ich potrzeb i celów. Firma niedawno poszerzyła swoje zróżnicowane portfolio o projekt fotowoltaiczny o mocy 2 MW w Faerch Plast w hrabstwie Durham w Wielkiej Brytani. Faerch to producent opakowań, który wprowadza do nich zrównoważone rozwiązania, które mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Strategią firmy jest przewodzić wysiłkom branży w zakresie tworzenia opakowań do żywności o obiegu zamkniętym.

Zakład Faerch Plast, źródło: Solis

Droga do Net Zero

Mając wiele dużych zakładów produkcyjnych, Faerch wykorzystał dostępną przestrzeń na dachach budynków zakładowych do montażu instalacji fotowoltaicznej i uzyskania korzyści finansowych, a także do realizacji swojej strategii redukcji emisji dwutlenku węgla. Firma dąży do osiągnięcia celu Net Zero, wdrażając alternatywne rozwiązania energetyczne. Motywacją do inwestycji w fotowoltaikę były również dynamicznie rosnące ceny energii. Dodatkowo, Faerch, podobnie jak wiele firm, pragnie wykazać się społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR) i dążyć do zrównoważonego rozwoju i ograniczenia zmian klimatycznych. Aby zrealizować te cele i ograniczyć koszty energii, firma zdecydowała się więc na instalację fotowoltaiczną opartą o falowniki Solis!

Falowniki Solis produkujące energię dla Faerch Plast, źródło: Solis

Projekt

Instalacja o mocy 2MW w zakładzie w Hrabstwie Durham w Wielkiej Brytanii, oparta o ponad 4000 modułów jest zdecydowanie projektem wielkoskalowym. W związku z tym, wybierając producenta falowników Engenera realizująca instalację musiała podjąć decyzję opartą o kluczowe kryteria, które wybrany falownik musiał spełnić:

- Wiarygodność finansowa - podczas realizacji projektu w formule PPA ważne jest przeprowadzenie szczegółowych badań due diligence, sprawdzenie historii finansowej firmy oraz jej stabilności. Również gwarancje mają ogromne znaczenie, dlatego ważne jest, aby w przyszłości firma oferowała wsparcie posprzedażowe.
- Niezawodność - kluczem do sukcesu każdego projektu jest zaufanie do instalowanego sprzętu i stabilność producenta
- Śledzenie maksymalnego punktu mocy - wiele MPPT w falownikach uznano za kluczowe dla maksymalizacji wydajności modułów, zwiększenia elastyczności projektu i zapewnienia optymalnego zwrotu z inwestycji. Uwzględniono również korzyści z dokładniejszego monitorowania.

Istotne były też inne, bardziej funkcjonalne względy, takie jak dostępność produktu i gwarancja dostaw. Solis został wybrany ze względu na zdolność do realizacji wszystkich kryteriów porównawczych. Rezultatem jest udana instalacja fotowoltaiczna, która działa wydajnie i, co najważniejsze, dostarcza zieloną energię zgodnie z celami klientów. Odkąd instalacja w zakładzie zaczęła działać, Faerch odnotował roczną redukcję CO2 w wysokości ponad 450 ton! Średnie roczne oszczędności na energii elektrycznej wahają się w granicach 85 000 £ do nawet 2 mln £ w całym okresie eksploatacji systemu.