Rekord ceny prądu a przed nami regulacje hamujące rozwój fotowoltaiki

Jeszcze dziś do Senatu trafi projekt nowelizacji ustawy o OZE zatrzymujący rozwój prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. O ile projekt nie zostanie odrzucony, to już w przyszłym roku prosumenci będą się rozliczali w oparciu nie o system opustów, a o system net-billingu - najpierw w oparciu o cenę rynkową miesięczną, a potem po cenie dla poszczególnych, elementarnych okresów rozliczeniowych. Podczas gdy cała branża i osoby zainteresowane fotowoltaiką czekają w napięciu, czy uda się powstrzymać wprowadzenie projektu, Towarowa Giełda Energii notuje rekordowo wysokie ceny prądu…

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Rekordowe ceny prądu

To, że ceny energii elektrycznej rosną już chyba nikogo nie dziwi. Ze wszystkich stron jesteśmy straszeni podwyżkami, które faktycznie są coraz bardziej odczuwalne. Od stycznia 2022 roku rachunki za prąd podwyższy opłata kogeneracyjna oraz zwiększona opłata mocowa. Ale to nie wszystko…

Wczoraj - 23.11.2021 r. padł rekord ceny energii na Rynku Dnia Następnego (RDN). Dla indeksu TGe24, który jest średnią arytmetyczną z cen godzinowych danej doby dostawy (od 00:00 do 24:00), cena za 1 MWh wyniosła 747,49 zł/MWh.

Ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii z dnia 23.11.2021r., źródło: TGE

Jak podwyżki cen prądu wpłyną na przyszłych prosumentów?

Aktualnie czekamy na rozwój sytuacji w związku z nowelizacją ustawy o OZE. Jeszcze dziś ustawa trafi do Senatu i zostanie poddana głosowaniu. Przypomnijmy, że Komisja Senacka zarekomendowała odrzucenie projektu. Jeżeli Senat zagłosuje za odrzuceniem projektu, ustawa trafi ponownie do Sejmu, który będzie potrzebował większości bezwzględnej, aby ją przyjąć. Jeśli ustawa zostanie jednak przyjęta przez Sejm, trafi jeszcze do podpisu Prezydenta, który będzie miał szansę ją zawetować. Co się stanie jeśli jednak ustawa wejdzie w życie?

Do tej pory fotowoltaika była uznawana za remedium na podwyżki cen prądu. Osoby, które zainwestowały w instalację fotowoltaiczną, korzystając z systemu opustów mogły się niejako uniezależnić od rosnących cen prądu. Przy dobrze dobranej instalacji PV, rachunki za prąd mogły zostać ograniczone do opłat stałych.

W planowanym od 1. kwietnia systemie rozliczeń - net-billingu, prosumenci będą się rozliczali w oparciu o zakup i sprzedaż energii. Energia elektryczna wprowadzona przez prosumenta do sieci będzie rozliczana ze sprzedawcą zobowiązanym lub wybranym, według jej wartości rynkowej. Wartość energii będzie określana na podstawie rynkowych notowań energii elektrycznej na rynku dnia następnego. W praktyce, energia sprzedawana przez prosumenta będzie dużo tańsza, niż ta kupowana.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującą wersją ustawy, nowy system, będzie wdrażany w trzech etapach: 1 kwietnia 2022 roku, 1 lipca 2022 roku i 1 lipca 2024 roku.

  • Od 1 kwietnia 2022 do 30 czerwca 2022 roku nowi prosumenci mają być rozliczani na dotychczasowych zasadach.
  • Od 30 czerwca 2022 roku prosumenci mają być rozliczani według zasad net-bilingu. Prosumenci, którzy przyłączyli mikroinstalację fotowoltaiczną po 31 marca 2022 przejdą na net-billing automatycznie, a energia, która do 30 czerwca 2022 zostanie przez ich system wprowadzona do sieci, ale nie zostanie pobrana, zasili ich depozyt prosumencki. W tym okresie cena energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci będzie wyznaczana jako cena rynkowa miesięczna. Tak będzie do 1 lipca 2024 roku.
  • Od 1 lipca 2024 roku cena energii wprowadzanej przez prosumentów do sieci ma być wyznaczana dla poszczególnych, elementarnych okresów rozliczeniowych.

Jak ostatecznie będzie wyglądał projekt nowelizacji ustawy o OZE, który zostanie wprowadzony? Śledźcie nas na bieżąco!

Źródło: TGE

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia