Aktualności Aktualności

Rekord emisji CO2! Transformacja w kierunku zielonej energii zbyt wolna!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Napędzane przez silną gospodarkę światową oraz wyższe potrzeby na ogrzewanie i chłodzenie w niektórych częściach globu, światowe zużycie energii w 2018 r. wzrosło prawie dwukrotnie szybciej niż średnie tempo wzrostu od 2010 r. W wyniku wyższego zużycia energii emisja CO2 wzrosła w ubiegłym roku o 1,7% i osiągnęła nowy, niechlubny rekord.

Co z transformacją energetyczną?

Zużycie energii na świecie wzrosło o 2,3% w 2018 r. To prawie dwukrotnie więcej niż średnie tempo wzrostu od 2010 r.

Niemal 45% tego wzrostu była realizowana z użyciem gazu ziemnego. Prawie 70 procent zapotrzebowania było realizowane z użyciem paliw kopalnych. Światowy trend kierowania się w stronę zielonej energii jest zbyt wolny. Produkcja energii z OZE rosła w dwucyfrowym tempie, ale wciąż stanowiły jedynie 10% światowego miksu energetycznego. Udział węgla w światowym miksie energetycznym w 2018 r. wyniósł 40%.

Rekord emisji CO2!

W wyniku wyższego zużycia energii globalna emisja CO2 związana z energią wyniosła ​​33,1 Gt CO2, co oznacza wzrost o 1,7%. Wytwarzanie energii z węgla nadal jest największym emitentem, odpowiadającym za 30% emisji dwutlenku węgla związanych z energią. Samo wykorzystanie węgla odpowiadało za 10 Gt CO2. Odpowiedzialne za to są głównie kraje Azji oraz Stanów Zjednoczonych - stanowiły 85% wzrostu netto emisji. Spadek emisji zaliczyły Niemcy, Japonia, Meksyk, Francja i Wielka Brytania.

Emisje CO2 utrzymywały się na stałym poziomie w latach 2014–2016, mimo iż gospodarka światowa stale się rozwijała. To oddzielenie produkcji było przede wszystkim wynikiem silnej poprawy efektywności energetycznej i wdrożenia technologii niskoemisyjnych, co doprowadziło do spadku popytu na węgiel. Jednak dynamika zmieniła się w 2017 i 2018 r. Wyższy wzrost gospodarczy nie został zaspokojony przez wyższą efektywność energetyczną, opcje o niższym poziomie emisji dwutlenku węgla nie były wystarczająco szybkie, aby sprostać wzrostowi popytu.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) oceniła wpływ emisji na temperaturę

Po raz pierwszy IEA oceniła wpływ wykorzystania paliw kopalnych na globalny wzrost temperatury. Okazało się, że CO2 emitowany ze spalania węgla był odpowiedzialny za wzrost o ponad 0,3 ° C globalnej średniej rocznej temperatury.

Źródło: IEA

https://globenergia.pl/cieplo-z-oze-w-walce-z-niska-emisja/