Aktualności Aktualności

Rekord sprawności ogniw fotowoltaicznych PERC pobity

Zdjęcie autora: Grzegorz Burek

Grzegorz Burek

Redaktor naczelny GLOBEnergia, Wiceprezes SBF Polska PV, członek PORT PC
notowania PV

Ogniwa typu PERC stają się podstawą produkcji modułów PV. W coraz większej liczbie fabryki i wielu kolejnych producentów decyduje się wprowadzić je do swojej oferty.

Skrót PERC pochodzi od słów Passivated Emitter Rear Cell, co można przetłumaczyć jako ogniwa ze spodnią pasywacją emitera.

Za poprzednim rekordem sprawności ogniw PERC stoi firma JinkoSolar, osiągając wynik 22,78%. Jak się okazuje pobiła niedawno własny rekord osiągając współczynnik sprawności 23.45%.


Co to jest technologia PERC?

Spodnia pasywacja ogniwa fotowoltaicznego sprawia, że ogniwo uzyskuje wyższą moc szczególnie w skutek lepszego wykorzystania promieniowania podczerwonego o dużej długości fali, które w klasycznym ogniwie uwalnia elektrony w tylnej części ogniwa lub przechodzi przez ogniwo, generując ciepło. Zdolność wykorzystania światła o większej długości fali przez ogniwa PERC przekłada się na wyższą wydajność – szczególnie rano, wieczorem lub w pochmurną pogodę. Wykorzystanie ogniw PERC pozwala producentom modułów na produkcję modułów PV o wyższej mocy.

Porównanie budowy klasycznego ogniwa PV i ogniwa PV typu PERC (Źródło: B. Szymański "Instalacje fotowoltaiczne").

Gdzie jest stosowana technologia PERC?

Technologia PERC stosowana jest w zdecydowanej większości w ogniwach monokrystalicznych. Wynika to bardziej z czynników ekonomicznych, niż technicznych. Modułu polikrystaliczne, mają być popularne, proste i tanie. Nie ma tam miejsca na wzbogacanie technologii. Moduły monokrystaliczne, to segment rynku, gdzie można spodziewać się produktów klasy premium. Jest tam też zapewne większe miejsce na zwiększanie kosztów w oparciu o nowe technologie, z które klient więcej zapłaci.

Jinko to gracz wagi ciężkiej w fotowoltaice

Jinko Solar bijąc swój własny rekord udowadnia, że jest mocnym graczem na rynku fotowoltaicznym. Firma zatrudnia ponad 15 000 pracowników w ośmiu fabrykach na całym świecie: w Malezji, Chinach, Południowej Afryce oraz w Portugalii. Można śmiało określić, że to największy producent modułów fotowoltaicznych na świecie, który nie martwi się o sprzedaż. Portfel zamówień zamknął się już na 1 kwartał 2018 roku!

Źródło: Jinko Solar, pv-tech.org, B.Szymański "Instalacje fotowoltaiczne"